Otřesů bylo v posledních dnech více, a to i na šachtách v sousedním Polsku. Například v pátek báňští záchranáři zasahovali v Dole ČSM ve Stonavě, kde bylo zraněno 6 horníků.
Zda se v dole projevil i úterní otřes, ještě nebylo potvrzeno. Báňská záchranná služba situaci ověřuje vždy přímo na místě a z Ostravy zpravidla vyjíždí kolona záchranných vozů, včetně sanitek. Tu mohli lidé pozorovat v úterý chvíli před půl osmou večer například při průjezdu velkým kruhovým objezdem v Havířově.
Lidé se o záchvěvu okamžitě začali informovat na sociálních sítích. Vesměs všichni popisují, jak se jim pod nohama zavlnila podlaha bytu, zatřásly skleničky ve skříních a podobně.
Graf znázorňuje sílu otřesu v úterý 11. října 2022. Zdroj: Geofyzikální ústav Akademie věd ČR
Důlní otřesy způsobuje těžba
Důlní otřesy vznikají prudkým uvolněním nahromaděného pnutí v hornině nad důlním dílem. Buď toto napětí cíleně uvolní střelmistr odpálením nálože, nebo k němu dojde samovolně vlivem těžby černého uhlí.
Podívejte se na reportáž o konci těžby v Dole Lazy v Orlové
Seismické jevy v hlubinných dolech vznikaly, vznikají a nadále budou vznikat v důsledku uvolňování energie nakumulované v masivu v souvislosti s přeskupováním napětí, ke kterému dochází při realizaci hornické činnosti. Seismické jevy doprovázejí hornictví od jeho počátků s ohledem na značný vertikální i horizontální rozsah vydobytých partií vytvořených hornickou činností za více než stoleté období a nadále vytvářených ve stále aktivní karvinské části revíru.
Dojde-li při geomechanickém jevu k náhlému vysunutí nebo vyvržení hornin s následkem deformace důlního díla, je označen za otřes. Otřesy se vyskytují především ve slojích sedlových vrstev karvinského souvrství dobývaných ve značných hloubkách a jsou způsobeny postupným hromaděním napětí v nadložních pevných horninách a jeho náhlým uvolněním.
Vznik otřesu nelze jednoznačně předpovědět, ani není možné, se stoprocentní účinností jeho vzniku předejít. Prováděnou prevencí je však možné výrazně omezit jeho následky. S využitím prostředků protiotřesové prevence firma omezuje hromadění napětí ve sloji nebo v nadloží, postupně uvolňuje již nahromaděné napětí, případně se snaží o vyvolání otřesu v době, kdy na pracovišti a v jeho blízkosti nejsou lidé. K těmto účelům slouží zavlažování slojí a okolních hornin, odlehčovací vrty, odlehčovací trhací práce ve sloji a bezvýlomová trhací práce velkého rozsahu v nadložních horninách. Současně je také zvyšována bezpečnost zaměstnanců používáním moderní, vysoce únosné mechanizované výztuže v porubech.
Podívejte se na video, jak to vypadá v Dole ČSM ve Stonavě