Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Karvinskem zachvěl silný důlní otřes, všichni horníci jsou v pořádku

Celý MS kraj |

Jeden z nejcitelnějších důlních otřesů v poslední době pocítili v úterý večer obyvatelé poměrně rozsáhlého území Karvinska. Projevil se po 19. hodině a lidé ho zaznamenali v Karviné, Havířově a dalších místech.

Otřesů bylo v posledních dnech více, a to i na šachtách v sousedním Polsku. Například v pátek báňští záchranáři zasahovali v Dole ČSM ve Stonavě, kde bylo zraněno 6 horníků. 

Jana Dronská, mluvčí společnosti DIAMO: "Můžeme potvrdit, že jsme v pátek večer měli výjezd v souvislosti s otřesem. Záchranáři zasahovali v podzemí, kde bylo hlášeno několik zraněných. Jeden z nich museli záchranáři vyprošťovat. Po vyvezení na povrch byli předáni zdravotníkům."

Zda se v dole projevil i úterní otřes, ještě nebylo potvrzeno. Báňská záchranná služba situaci ověřuje vždy přímo na místě a z Ostravy zpravidla vyjíždí kolona záchranných vozů, včetně sanitek. Tu mohli lidé pozorovat v úterý chvíli před půl osmou večer například při průjezdu velkým kruhovým objezdem v Havířově. 

Jana Dronská, mluvčí společnosti DIAMO: "K zásahu naši záchranáři vyjeli standardně i nyní."

Lidé se o záchvěvu okamžitě začali informovat na sociálních sítích. Vesměs všichni popisují, jak se jim pod nohama zavlnila podlaha bytu, zatřásly skleničky ve skříních a podobně. 

Naďa Chattová, mluvčí společnosti OKD: "V prvé řadě je nutné říci, že všichni zaměstnanci jsou pořádku, nikdo nebyl zraněn. Jednalo o geomechanický jev mezi lokalitami Dolu ČSM Sever a Jih ve Stonavě, který se projevil silným povrchovým záchvěvem. Těžba uhlí pokračuje standardním způsobem."

Graf znázorňuje sílu otřesu v úterý 11. října 2022. Zdroj: Geofyzikální ústav Akademie věd ČR

Důlní otřesy způsobuje těžba

Důlní otřesy vznikají prudkým uvolněním nahromaděného pnutí v hornině nad důlním dílem. Buď toto napětí cíleně uvolní střelmistr odpálením nálože, nebo k němu dojde samovolně vlivem těžby černého uhlí.

Podívejte se na reportáž o konci těžby v Dole Lazy v Orlové

Seismické jevy v hlubinných dolech vznikaly, vznikají a nadále budou vznikat v důsledku uvolňování energie nakumulované v masivu v souvislosti s přeskupováním napětí, ke kterému dochází při realizaci hornické činnosti. Seismické jevy doprovázejí hornictví od jeho počátků s ohledem na značný vertikální i horizontální rozsah vydobytých partií vytvořených hornickou činností za více než stoleté období a nadále vytvářených ve stále aktivní karvinské části revíru.

Dojde-li při geomechanickém jevu k náhlému vysunutí nebo vyvržení hornin s následkem deformace důlního díla, je označen za otřes. Otřesy se vyskytují především ve slojích sedlových vrstev karvinského souvrství dobývaných ve značných hloubkách a jsou způsobeny postupným hromaděním napětí v nadložních pevných horninách a jeho náhlým uvolněním.

Vznik otřesu nelze jednoznačně předpovědět, ani není možné, se stoprocentní účinností jeho vzniku předejít. Prováděnou prevencí je však možné výrazně omezit jeho následky. S využitím prostředků protiotřesové prevence firma omezuje hromadění napětí ve sloji nebo v nadloží, postupně uvolňuje již nahromaděné napětí, případně se snaží o vyvolání otřesu v době, kdy na pracovišti a v jeho blízkosti nejsou lidé. K těmto účelům slouží zavlažování slojí a okolních hornin, odlehčovací vrty, odlehčovací trhací práce ve sloji a bezvýlomová trhací práce velkého rozsahu v nadložních horninách. Současně je také zvyšována bezpečnost zaměstnanců používáním moderní, vysoce únosné mechanizované výztuže v porubech.

Podívejte se na video, jak to vypadá v Dole ČSM ve Stonavě


Nahlásit chybu


K tématu

Silný důlní otřes opět zacloumal domy na Karvinsku, všichni horníci jsou v pořádku

30. srpna 2023 9:39 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Mnozí lidé žijící na Karvinsku ve středu dopoledne pocítili malé zemětřesení. Příčinou byl důlní otřes, který se projevil několikasekundovým záchvěvem zemského povrchu a tím i objektů.

Důlní otřes spustil poplach pro báňské záchranáře, nikoho nezranil

8. dubna 2024 6:19 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Báňští záchranáři museli v pondělí ráno do akce, když se v hornině v poddolované části Karvinska uvolnilo nahromaděné napětí a vyvolalo tím otřes, který je nebezpečný pro horníky a důlní pracoviště tamních černouhelných dolů.

Prodloužení těžby uhlí v Dole ČSM vyvolalo zájem o nové horníky

24. srpna 2023 8:44 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Prodloužení těžby černého uhlí v jediném činném dole na Karvinsku znamenalo rozfárání dalších zásob. Společnost OKD proto do Dolu ČSM ve Stonavě přijímá nové zaměstnance, kteří však už mají s hornictvím zkušenosti.


Následky silné bouře opět zaměstnávají hasiče po celém regionu, nejčastěji zasahují u polámaných a vyvrácených stromů

Dnes 15:12, vydáno dnes 7:44 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Od pátečního večera prošly přes Moravskoslezský kraj další série intenzivních bouřek. Silný vítr lámal a vyvracel stromy. Lidé na některých místech hlásili také větší kroupy. Hasiči mají i během soboty opět plno práce.

Sanatorium v Jablunkově slaví 100 let, nemocných s tuberkulózou už je jen minimum

Jediné plicní sanatorium zaměřené na léčbu tuberkulózy v Beskydech letos slaví 100 let svého působení. V Jablunkově si výročí připomněli zdravotníci, zástupci města i kraje, který zařízení provozuje.

Vedení Karviné ocenilo před koncem školního roku nejlepší žáky základních škol

Před koncem školního roku se zástupci vedení Karviné sešli s nejlepšími žáky základních škol, aby jim k jejich vynikajícím výsledkům pogratulovali. Letos ocenění proběhlo v kině Centrum, nechyběla společná snídaně a prohlídka zázemí kina.

O prohlídky výjezdových stanic záchranářů byl velký zájem

Včera 16:38 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Záchranáři v Moravskoslezském kraji pořádali Den otevřených dveří. Otevřelo se čtrnáct stanic v kraji. Dopoledne je hojně navštěvovali školáci a odpoledne veřejnost. Záchranáři představili techniku a předávali dobré rady v poskytování první pomoci a prevenci.

MS kraj nabízí bezúročné půjčky zaměstnancům Liberty

Moravskoslezský kraj připravil finanční výpomoc zaměstnancům huti, kteří se díky krachujícímu ocelářskému gigantu ocitli v existenčních potížích. Nabízí bezúročnou půjčku ve výši 25 tisíc korun.

Dětem v tíživé situaci proplácí obědy ve školách Moravskoslezský kraj

Včera 15:32 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Už 90 školských zařízení z Moravskoslezského kraje se pro příští školní rok přihlásilo do programu bezplatného stravování pro děti. V první vlně schválilo krajské vedení příspěvky v souhrnné výši 26,3 milionu korun. Další školy se do programu ještě mohou zapojit, hejtmanství přijímá žádosti až do konce letošního září.

Myslivec omylem zastřelil pytláka u řeky. Myslel, že je to postřelený divočák

Včera 10:06 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Policisté zveřejnili podrobnosti k tragické události v Ostravě-Přívozu z loňského listopadu. Myslivec tam při nočním honu zastřelil muže u řeky v rákosí. Myslel si totiž, že jde o divočáka, kterého předtím s kolegou postřelili a následně sledovali. Jak se ukázalo, zastřelený na místě pytlačil. Střelci nyní hrozí vězení.

Další ročník Festivalu v ulicích je skoro tady, letos představí více než 220 umělců

Oblíbený ostravský Festival v ulicích se blíží. 21. a 22. června už po třetí zaplní porubskou Hlavní třídu a její okolí a představí se na něm více než 220 umělců z 20 zemí světa.

Heřmanickou haldu uhasí nepropustný sarkofág, hotov by měl být asi za 10 let

Včera 15:13 | Ostrava-město | Libor Běčák

Společnost DIAMO společně s ministry Zbyňkem Stanjurou a Jozefem Síkelou představili plán, jak zajistit hořící Heřmanickou haldu. Lidi bydlící v okolí ochrání před zplodinami a prachem obrovský sarkofág.

Zdravotnická škola se na Den zdraví proměnila v nemocnici

Den zdraví na SZŠ a VOŠZ v Ostravě má dlouhou tradici a je primárně určen pro žáky ostravských mateřských škol a prvního stupně základních škol.

Jakub Unucka: Zelený vodík je drahý

Posláním Vodíkového klastru MS kraje je aktivní podpora rozvoje ekosystému vodíkového údolí Moravskoslezského kraje a uplatnění vodíkových technologií při hospodářské transformaci našeho kraje.

Žáci SŠ elektrotechnické získali zajímavé finanční ohodnocení

Včera 15:30 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Studuj u nás

MS kraj se stejně jako celá Česká republika potýká s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků v energetice. Jedním z nástrojů, jak situaci vylepšit, je motivace žáků studujících energetické obory. Přesně takovým případem je program Prokopa Diviše.

Projekt Tatra do škol přinesl vůz údržbářům

Včera 15:21 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Studuj u nás

Tatrovka určená pro Správu silnic MS kraje byla slavnostně předána na SPŠ a OA v Bruntále. Více v reportáži.

Pickleball Czech Open přilákal hráče z celého světa

Včera 11:31 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal

Ostravský rodák a světový tenista Ivan Lendl, jeho rival John McEnroe, André Agassi nebo třeba Steffi Grafová. Ti všichni propadli modernímu sportu s názvem pickleball. Zbrusu nové centrum pickleballu vzniklo i v našem kraji – v Dobré u Frýdku-Místku.

Žáci jsou z klimatických změn zděšeni, říká koordinátor

Včera 9:38 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal

MS kraj považuje za důležité, aby už žáci základních a středních škol vnímali klimatické změny, které se u nás v posledních letech dějí. Slouží k tomu například projekt Life Coala nebo třeba školení školních environmentálních koordinátorů.

Felinoterapie neboli kontakt nemocného s kočkou je novou podpůrnou terapií v krnovské nemocici

Animoterapie jsou v posledních letech stále oblíbenější podpůrné léčebné metody, spočívající v kontaktu nemocného se zvířetem. Patří sem například canisterapie, hippoterapie, či felinoterapie. Pomáhají v léčebnách nebo domovech seniorů a v poslední době pronikají do klasických nemocnic.

Karvinskem zachvěl silný důlní otřes, všichni horníci jsou v pořádku
Vydáno 11. října 2022 19:05, Celý MS kraj, Libor Běčák
Jeden z nejcitelnějších důlních otřesů v poslední době pocítili v úterý večer obyvatelé poměrně rozsáhlého území Karvinska. Projevil se po 19. hodině a lidé ho zaznamenali v Karviné, Havířově a dalších místech.

Ilustrační snímek. Zdroj: TV Polar

Otřesů bylo v posledních dnech více, a to i na šachtách v sousedním Polsku. Například v pátek báňští záchranáři zasahovali v Dole ČSM ve Stonavě, kde bylo zraněno 6 horníků. 

Jana Dronská, mluvčí společnosti DIAMO: "Můžeme potvrdit, že jsme v pátek večer měli výjezd v souvislosti s otřesem. Záchranáři zasahovali v podzemí, kde bylo hlášeno několik zraněných. Jeden z nich museli záchranáři vyprošťovat. Po vyvezení na povrch byli předáni zdravotníkům."

Zda se v dole projevil i úterní otřes, ještě nebylo potvrzeno. Báňská záchranná služba situaci ověřuje vždy přímo na místě a z Ostravy zpravidla vyjíždí kolona záchranných vozů, včetně sanitek. Tu mohli lidé pozorovat v úterý chvíli před půl osmou večer například při průjezdu velkým kruhovým objezdem v Havířově. 

Jana Dronská, mluvčí společnosti DIAMO: "K zásahu naši záchranáři vyjeli standardně i nyní."

Lidé se o záchvěvu okamžitě začali informovat na sociálních sítích. Vesměs všichni popisují, jak se jim pod nohama zavlnila podlaha bytu, zatřásly skleničky ve skříních a podobně. 

Naďa Chattová, mluvčí společnosti OKD: "V prvé řadě je nutné říci, že všichni zaměstnanci jsou pořádku, nikdo nebyl zraněn. Jednalo o geomechanický jev mezi lokalitami Dolu ČSM Sever a Jih ve Stonavě, který se projevil silným povrchovým záchvěvem. Těžba uhlí pokračuje standardním způsobem."

Graf znázorňuje sílu otřesu v úterý 11. října 2022. Zdroj: Geofyzikální ústav Akademie věd ČR

Důlní otřesy způsobuje těžba

Důlní otřesy vznikají prudkým uvolněním nahromaděného pnutí v hornině nad důlním dílem. Buď toto napětí cíleně uvolní střelmistr odpálením nálože, nebo k němu dojde samovolně vlivem těžby černého uhlí.

Podívejte se na reportáž o konci těžby v Dole Lazy v Orlové

Seismické jevy v hlubinných dolech vznikaly, vznikají a nadále budou vznikat v důsledku uvolňování energie nakumulované v masivu v souvislosti s přeskupováním napětí, ke kterému dochází při realizaci hornické činnosti. Seismické jevy doprovázejí hornictví od jeho počátků s ohledem na značný vertikální i horizontální rozsah vydobytých partií vytvořených hornickou činností za více než stoleté období a nadále vytvářených ve stále aktivní karvinské části revíru.

Dojde-li při geomechanickém jevu k náhlému vysunutí nebo vyvržení hornin s následkem deformace důlního díla, je označen za otřes. Otřesy se vyskytují především ve slojích sedlových vrstev karvinského souvrství dobývaných ve značných hloubkách a jsou způsobeny postupným hromaděním napětí v nadložních pevných horninách a jeho náhlým uvolněním.

Vznik otřesu nelze jednoznačně předpovědět, ani není možné, se stoprocentní účinností jeho vzniku předejít. Prováděnou prevencí je však možné výrazně omezit jeho následky. S využitím prostředků protiotřesové prevence firma omezuje hromadění napětí ve sloji nebo v nadloží, postupně uvolňuje již nahromaděné napětí, případně se snaží o vyvolání otřesu v době, kdy na pracovišti a v jeho blízkosti nejsou lidé. K těmto účelům slouží zavlažování slojí a okolních hornin, odlehčovací vrty, odlehčovací trhací práce ve sloji a bezvýlomová trhací práce velkého rozsahu v nadložních horninách. Současně je také zvyšována bezpečnost zaměstnanců používáním moderní, vysoce únosné mechanizované výztuže v porubech.

Podívejte se na video, jak to vypadá v Dole ČSM ve Stonavě


Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000033779/karvinskem-zachvel-silny-dulni-otres-zjistuje-se-zda-jsou-v-poradku-hornici-v-sachtach