Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ve Smolkově odhalili pamětní desku generálovi Josefu Řehulkovi

O tom, že na lidi, kteří zasvětili svůj život boji za svobodu a demokracii, se nesmí zapomínat, není pochyb. Jedním takovým hrdinou byl Josef Řehulka ze Smolkova v Háji ve Slezsku. Jeho příbuzní, sousedé a bratři legionáři mu nyní vzdali hold a umístili pamětní desku na místní školu.

Josef Řehulka, rodák ze Smolkova, byl za 2. světové války účastníkem našeho zahraničního odboje na východní i západní frontě. Bojoval u afrického Tobruku i v Dukelském průsmyku.

Matin Lokaj, předseda jednoty Československé obce legionářské Ostrava 1: “Byl to člověk nesmírně statečný. Výjimečný svými vlastnostmi, nejen svým hrdinstvím v boji, ale svou pracovitostí a obětavostí. Člověk, kterého nezlomilo ani komunistickém vězení, ponižování a mučení. Člověk, který opravdu celý svůj život věnoval naší vlasti. Nejprve tedy jejímu osvobození, posléze tedy obětavě pracoval pro udržení památky svých spolubojovníků, účastníků druhého odboje.”
Jana Řehulková, manželka synovce gen. J. Řehulky: “Jsme velice rádi, že obec legionářská a pan magistr Lokaj dohodli tady tuto akci.”
Milan Řehulka, synovec gen. Josefa Řehulky: “Jsme rádi, že tady bude ta pamětní deska. Jinak ho obdivuji, jak celý život bojoval za demokracii a svobodu, i když to neměl lehké.”
Martin Lokaj, předseda jednoty Československé obce legionářské Ostrava 1: “Pracoval na obnově Československé obce legionářské, byl předsedou naší Ostravské jednoty a právě proto se dnes scházíme tady, abychom mu vzdali trvalou poctu. Trvalou poctu v podobě odhalení pamětní desky, která bude místním, ale i návštěvníkům Háj ve Slezsku připomínat tohoto výjimečného muže.”

Ještě před odhalením pamětní desky se účastníci piety generálu Řehulkovi poklonili u nedalekého kolumbária.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy