Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Dobrovolníci dokončují zalesňování kůrovcem a požáry postiženého Ondřejníku

Nejen zkušení lesáci, ale také dobrovolníci z řad studentů a veřejnosti pomohli obnovit lesy na Ondřejníku. Jedny z posledních sazenice dubů, jedlí a borovic byly vysazeny o uplynulém víkendu.

Zatímco při předchozích akcích se zalesňovaly svahy, kde řádil kůrovec, tentokrát studenti a dobrovolníci vysazovali stromky v místě, které zpustošil požár. Ten založil nezodpovědný chatař.

Libor Konvičný, ředitel Ústředí Biskupských lesů: “Tak tady je největší problém v tom, že nám vlastně vyhořela už zajištěná krásná mlazina, která měla výšku 2 až 3 metry, což je obrovská škola tady pro ten Ondřejník. Když si to vezmeme, že se snažíme sadit holiny po kůrovci a václavce, tak vyhoření takového lesa je mnohonásobná škoda. Teď ty brigády dneska a zítra budou sadit především buk a borovici a něco málo jedle.”

Do díla se pustili studenti a kantoři z blízkých škol.

Josef Svoboda, kantor Gymnázia Frýdlant nad Ostravicí: "Jsme z Gymnázia ve Frýdlantu nad Ostravicí. Dneska jsme přijeli sázet stromky tady na Ondřejník. Byli jsme tady už vloni."
Radek Pinkas, student Gymnázia Frýdlant nad Ostravicí: “Minulý rok jsme tady sázeli se školou, ale bylo to výše nahoře. A tam jsme sázeli jehličnany, kdežto teď sázíme smíšený les. Samozřejmě chci pomoci a taky nám odpadla škola, takže má to dvě výhody."

Mezi dobrovolníky byl také horolezec a organizátor prestižní Beskydské sedmičky Libor Uher.

Libor Uher, horolezec, organizátor B7: “Myslím si, že tady do toho zalesňování by se měli zapojit všichni, kteří se v tom lese pohybují a vlastně sdílejí ten les. My do toho lesa tak nějak už delší dobu patříme, tak si myslím, že je to naše povinnost tady být. Snažíme se zapojit závodníky, kteří chodí na naše závody a samozřejmě i organizátory, aby se nějakým způsobem zapojili do té obnovy lesa. Teď připravujeme projekt, kdy lidé, kteří budou aktivní v té lesní činnosti, tak budou zvýhodněni při registraci na závody.”
Lucie Ševčíková, dobrovolnice: “Já jsem se stavila na akci, která je zaměřená na obnovu lesů na Ondřejníku. Věřím, že tou výsadbou, kterou tady všichni společně realizujeme, přispějeme nejen k obnově lesů, ale i k pozitivnímu vztahu k přírodě.”

Nevzhledné holiny na Ondřejníku jsou už minulostí a hromadné vysazování bude letos dokončeno.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy