Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Na horách už začala pravá zima. Turisté by to neměli podceňovat

I když to ve městech ještě příliš nepociťujeme, v horských oblastech Beskyd i Jeseníků už začala pravá zima se vším všudy. Horská služba proto varuje návštěvníky hor před podceňováním chladného počasí a také přeceňováním vlastních sil. O víkendu se to stalo osudným seniorovi, který na Pradědu zkolaboval.

Krajský operátor přijal tísňový hovor z Pradědu, kde podle svědků zkolaboval několik set metrů pod vrcholem 79letý muž. Na místo vyrazila horská služba a vzlétl i vrtulník.

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "První pomoc mu začali poskytovat svědkové události, následně také členové horské služby. Záchranáři po svém příjezdu pokračovali ve snaze o záchranu pacientova života rozšířenou resuscitací za pomoci přístrojové techniky a léků. Přes veškerou péči se nepodařilo obnovit činnost srdce a zasahující lékař musel konstatovat smrt muže."

Horská služba varuje turisty před přeceňování vlastních sil i s ohledem na věk. Důležité je také vybírat trasy po vyznačených stezkách. 

Roman Fišnar, člen Horské služby Jeseníky: "Na horách už místy i vydatně sněží a turisté by měli rozhodně přizpůsobit své vybavení." 

Na horách jsou už teploty pod bodem mrazu a tak je nutné dobré oblečení. Základem je kvalitní pevná obuv s protiskluzovou podrážku či nesmeky. Oblečení je nejlepší vrstvit.

Jan Slavický, prodejce sportovního vybavení: "Optimální je zvolit 3 vrstvy. První vrstva odvádí pot od těla, druhá vrstva nás tepelně zaizoluje a poslední vrstva nás chrání od větru a deště." 

Zásadou také je chodit nejméně ve dvou, mít nabitý mobil nebo powerbanku a v něm staženou aplikaci Záchranka, přes kterou můžete v případě nouze odeslat vaše GPS souřadnice.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy