Spor se táhne delší dobu. Na pozemcích, kde dříve stával kravín, hodlá nynější vlastník postavit výrobnu plastových produktů pro zdravotnictví. V mezidobí si však v sousedství postavili rodinné domy lidé, kteří se o budoucí využití parcel nezajímali, nebo nevěřili, že by se záměr mohl skutečně realizovat.
Mezi domkáře patří i někdejší starostka obce Petra Ficková. Společně s dalšími lidmi začala proti záměru stavby bojovat, což jí přineslo úspěch v komunálních volbách. Odpůrci stavby argumentují předpokládaným zvýšeným provozem kamionů a především rizikem zamoření obce při případné havárii ve výrobně, jejíž součástí má být sterilizační jednotka.
Ficková uspěla i v posledních volbách, kdy ale na post starostky rezignovala. Sama Ficková byla oficiálně hodnocena jako podjatá, když za obecní peníze řešila vlastní záležitost. TV Polar se k záležitosti vyjádřila ještě jako starostka:
Přestože vedení obce vede proti záměru investora dlouholetý boj, nyní nechalo vyhlásit místní referendum s cílem získat od obyvatel Horních Bludovic silnější mandát k dalším krokům. Jedním z nich může být žaloba proti rozhodnutí krajského úřadu.
Referendum se bude konat tento pátek a sobotu. Jak už TV Polar informovala, obec rozeslala domácnostem informativní dokumenty. Vzorem hlasovacího lístku nabádá k volbě varianty ANO, tedy aby obec činila další kroky proti stavbě.
K platnosti rozhodnutí v místním referendu je zapotřebí volební účast alespoň 35 %. Pro jednu z variant, tedy ANO či NE, musí být nejméně polovina voličů, kteří se voleb aktivně zúčastní, současně to však musí být alespoň 25 % všech voličů v obci. Ze zhruba 2000 oprávněných voličů to je zhruba 500 lidí.
Mnoho lidí se postupem radnice cítí dotčeno, když jim je úřadem podsouváno, jak mají hlasovat. Na sociální síti si dokonce radí, jak mají při volbách postupovat s tím, že kdo s radnicí nesouhlasí, neměl by do urny vhazovat nevyplněný lístek, ale raději si volební obálku vůbec nepřevzít a referendum raději ignorovat.
Jak referendum dopadne, bude známo v sobotu odpoledne. Na probíhající řízení o zahájení stavby však přímý vliv mít nebude. Ať lidé rozhodnou ANO či NE, plná odpovědnost za kroky činěné proti stavbě nakonec zůstává jen na zastupitelích. V případě prohry obce ve sporu jde o nemalé peníze, a to nejen za už dosud vynaložené náklady na právní zastoupení, ale i za možné odškodnění investorovi. To by se mohlo pohybovat v řádech jednotek až desítek milionů korun, což by pro obecní rozpočet s ročními příjmy kolem 30 milionů korun bylo velmi citelné.