Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Pracovníci Zdravotního ústavu v Ostravě objevili nový druh legionelly

Pracovníci Zdravotního ústavu v Ostravě pod vedením RNDr. Vladimíra Drašara dosáhli pozoruhodného úspěchu. V Národní referenční laboratoři objevili nový druh legionell, který vědci nazvali L. majoricensis. Svůj objev popsali v prestižním časopisu International Journal of Systematic and Evolutionary Microbiology.

L. majoricensis byl izolován poprvé v roce 2012 z teplé vody velkého supermarketu v Moravskoslezském kraji. O šest let později byl nalezen další stejný druh ve vzorcích teplé vody poslaných z nemocnice v Palma de Mallorca.

Michal Pistolas, mluvčí ZÚ v Ostravě: “Po provedených genetických analýzách bylo jasné, že půjde zřejmě o něco nového. Proto se česko-španělský tým rozhodl, že se dodělají chybějící ukazatele pro popis nových druhů a výsledky budou publikovány. Výsledkem společné práce bylo i jméno na počest místa, kde byl tento druh nalezen. Jelikož Česká republika už své dva typické druhy má (L. moravica a L. brunensis pojmenovaný po Brnu), zvítězil název L. majoricensis. Jedná se o začátek vzájemné spolupráce v této oblasti a očekává se, že další nový druh by měl brzy následovat.”

Legionella je rod bakterií, který způsobuje onemocnění zvané legionelóza (nebo také legionářská choroba). Onemocnění se šíří inhalací aerosolů obsahujících bakterie, ty mohou způsobit onemocnění, jako je Pontiacká horečka nebo Legionářská nemoc. Tyto infekce jsou při včasné diagnostice dobře léčitelné antibiotiky.

Michal Pistolas, mluvčí ZÚ v Ostravě: “Legionell bylo popsáno již 65 druhů a rozhodně to není konečné číslo, protože jen ostravská NRL má uloženo v mrazícím boxu minimálně dalších 30 kandidátů. Jen malá část z nich je ale člověku nebezpečná. Vyvolávají onemocnění, které má dvě klinické formy, Pontiackou horečku s lehkým průběhem připomínající chřipku a Legionářskou nemoc, závažnou infekci plic.”
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy