Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • POLICISTÉ Z CELÉHO KRAJE DAROVALI KREV, REPORTÁŽ NA POLAR.CZ
  • RYANAIR PRODLUŽUJE PROVOZ LINEK DO MALAGY A GIRONY Z OSTRAVSKÉHO LETIŠTĚ
  • ODBORNÍCI VARUJÍ PŘED ZVÝŠENOU AKTIVITOU KLÍŠŤAT
  • ANKETU HASIČ ROKU OVLÁDL KAREL ŽILINSKÝ Z VÍTKOVA. REPORTÁŽ NA POLAR.CZ
  • STANIČNÍ SESTRA ODDĚLENÍ NEONATOLOGIE FN OSTRAVA ZÍSKALA EVROPSKÝ CERTIFIKÁT
  • VE FRÝDKU-MÍSTKU SE CHYSTÁ DALŠÍ OBLÍBENÝ POCHOD PRO SENIORY
  • HAVÍŘOV INVESTOVAL 15 MIL. DO OBNOVY ŠKOLNÍHO HŘIŠTĚ, BUDE SLOUŽIT I VEŘEJNOSTI
  • OSTRAVSKÝ TAEKWONDISTA MARTIN SVOBODA ZAZÁŘIL NA ME V TALLINU
  • HASIČI UKONČILI ZÁSAH U HOTELU ZÁMEČEK V ČELADNÉ, KDE SE ZŘÍTIL STROP
  • PRVNÍ STUDENTI OBORU ZUBNÍ LÉKAŘSTVÍ ABSOLVUJÍ ODBORNOU PRAXI VE FN OSTRAVA
  • OSTRAVŠTÍ HASIČI ZÍSKALI ZLATO NA SOUTĚŽI VE VODNÍM ZÁCHRANÁŘSTVÍ
  • VRCHNÍ SESTRA GYNEKOLOGIE SZZ KRNOV L. PETŘEKOVÁ ZÍSKALA CENU ANNY LIŠKOVÉ
  • MSK STÁLE LÁKÁ TURISTY, NÁVŠTĚVNOST, JE STABILNÍ, ROSTE ZÁJEM O JESENÍKY
  • NEZAMĚSTNANOST V MSK V DUBNU STAGNOVALA NA 6 %, POČET UCHAZEČŮ MÍRNĚ KLESL
  • NOVÝ JIČÍN - ŽILINA BUDE MÍT CHYBĚJÍCÍ CHODNÍK I VODOVOD, DOČKÁ SE PŘÍŠTÍ ROK

Lidé procházeli podzemní štolou přehrady Šance i rozhoupanou lávkou nad hladinou

Celý MS kraj |

S očekávaným obrovským zájmem se setkala tradiční akce, kdy společnost Povodí Odry mimořádně zpřístupňuje jindy nedostupné prostory svých přehrad. Letos mohli lidé navštívit přehradu Šance, Kružberk a Slezská Harta. Všechna tři díla navštívilo bezmála 7 tisíc lidí.

Video Přehravač se načítá.
Načteno: 0%
Aktuální čas 0:00
Doba trvání -:-

Například na Šancích v Beskydech museli lidé podat fyzický výkon při zdolání více než 700 schodů. Atrakcí pro dospělé i děti byla také chůze po rozhoupané visuté lávce nad vodní hladinou. 

Zajímavostí také je, že v hloubce 57 metrů pod povrchem mohli lidé překročit zemskou hranici mezi Moravou a Slezskem. Ta je vyznačena přímo v přehradní ve štole, jejímž středem prochází. Na povrchu tvoří hranici v této lokalitě řeka Ostravice. 

Petr Konečný, vedoucí hrázný Vodního díla Šance: “V rámci dne otevřených dveří si lidé mohou prohlédnout strojovnu odběrné věže, kde uvidí zařízení, kterými obsluhujeme stavidlové tabule, které tam jsou. Z té odběrné věže potom přes korunu hráze přejít do levobřežního vstupu do injekční chodby, kde se můžou podívat na drenážní šachtici, na kterou potom navazuje drenážní štola. Tady tento systém byl vybudovaný v roce 2013 a to z toho důvodu, že ty svahové vody z masivu Smrk jsou ukloněny do levobřežního zavázání hráze a byla tam obava, že by to v budoucnu mohlo udělat nějaké škody. Takže se zbudovala ta drenážní šachta, která odvádí podzemní vody. Odtud se pak lidé vydají do injekční chodby, kterou projdou a vyjdou zase na pravém břehu hráze. V rámci prohlídky, když jdete tou chodbou, tak musíte překonat 752 schodů - 327 dolů a 425 nahoru. A potom už si projdou volně přístupná místa, které si tam můžou sami prohlédnout, kde se mohou projít.”
Anketa: "Byli jsme překvapení, že tady tolik lidí. To v prvé řadě. A jinak se nám tady hodně líbilo, hlavně klukům. A jinak jsem se chystali na Žermanickou přehradu, odkud pocházím z obce Lučina, protože první človíček, který se tam vlastně narodil v obci Lučina."
Anketa: “Mi se nejvíc líbila ta podzemní chodba a kolik tam bylo schodů. To bylo mega dobrý.”
Anketa: “Tato přehrada je teď po rekonstrukci, vlastně je nová, má daleko větší objem vody, kterou může pojmout a je vlastně bezpečnější pro své okolí. Kdyby přišly nějaké povodně, tak se může povodním zabránit a budou mít menší dopad na okolí. Protože vlastně v 97 roce to bylo velmi zvláštní. Spousta lidí tehdy nevěděla, jak se má chovat, co má dělat, kam volat. Takže když jezdíme po různých přehradách, byli jsme třeba na Bystřičce, na Slezské Hartě, Kružberku nebo na Brněnské přehradě, takže se o to zajímáme a bavíme se o tom."
Petr Konečný, vedoucí hrázný Vodního díla Šance: “Mezi roky 2015 za 2018 proběhla velká rekonstrukce přehrady. Impulsem pro tu rekonstrukci, byla povodeň v roce 1997, kdy byla přehrada nejvíce zatížena. Takže hned potom se začalo plánovat a začátkem roku 2015 začala rekonstrukce Tou prošly veškeré bezpečnostní objekty. Potom byla opět navýšena koruna hráze, protože za tu dobu těch 50 let si sedla, takže bylo nutné ji navýšit. Dole pod hrází byl rozšířen vývar, skluz byl zkapacitněn a rekonstrukcí prošla i odběrná věž. V injekční chodbě byla vybudována injekční clona, která má zabránit tomu, aby neprotékala voda z hrázce dolů. Bylo vystavěno nové provozní zařízení, protože tím, jak se rozšiřovaly bezpečnostní prvky, tak ta starší provozní budova musela ustoupit tomu rozšíření. V rámci toho bylo postaveno nové informační centrum. Byla také přisypána hráz pro zvýšení bezpečnosti. A dále potom je na jednom z přítoků do přehrady svažné území, takže tam bylo z aktivní zóny odtěžena zemina, která byla uložena u paty toho území, aby se zpomalil sesuv."

Vy dohlížíte na to, aby se tady lidé cítili bezpečně, ale poskytujete jim i informace. Co je zajímá nejvíce?

Petr Konečný, vedoucí hrázný Vodního díla Šance: “Nejvíce asi ta hloubka, v jaké se teď nacházíme. V nejnižším místě injekční chodby jsme 57 metrů pod tou korunou hráze. Dále je zajímá, jak je to zabezpečené, co to tady všechno hlídá, takže většinou se ptají na tlakoměrné vrty, kdy se lidé ptají k čemu slouží. Kromě dne otevřených dveří, kdy máme zpřístupněné tyto prostory, se můžou návštěvníci od května přijít podívat do informačního centra. kde máme stabilní obsluhu, jsou tam interaktivní obrazovky, kde jsou další informace nejen o přehradě Šance, ale i dalších v Povodí Odry. Centrum bude otevřené od čtvrtka do neděle vždy od 10 do 16 hodiny. Čtvrtky jsou přednostně vyhrazené schváleným exkurzím.”

Na prohlídku přehrad v povodí Odry přišlo 6 860 návštěvníků

Po tříleté pauze tuto sobotu 25. března navštívilo přehrady Slezskou Hartu, Kružberk a Šance celkem 6 860 návštěvníků. Současně v Ostravě na správě státního podniku přišlo na vodohospodářský dispečink a do vodohospodářských laboratoří dalších 116 lidí.

Tradičně je velký zájem o vodní dílo Šance, které letos 1560 osob. Přes lávku do odběrné věže jich prošlo 925, tam byl přístup limitován prostupností lávky. V injekční chodbě museli sestoupit po 380 schodech do nejnižšího místa a po 420 pak vystoupat zpět do pravého zavázání hráze. Velký zájem byl i o Slezskou Hartu a Kružberk na řece Moravici, které si prohlédlo zhruba 5 300 osob. Někteří (cca 300 osob) současně navštívili rybné hospodářství Povodí Odry pod hrází Kružberka a zakoupili si čerstvou rybu přímo u sádek. Největší zájem byl o kružberského pstruha.

„Vysokou účast jsme očekávali vzhledem k dlouhé covidové pauze. Věřím, že i přes delší čekání na prohlídku si všichni den užili. Samozřejmě musím poděkovat obsluze jednotlivých přehrad za skvělé zvládnutí akce. Během celého dne nedošlo k žádným významným problémům také díky ukázněnosti všech návštěvníků, kteří dbali všech pokynů organizátorů. Výrazná pomoc byla ze strany Policie ČR při organizaci dopravy, za kterou děkujeme“, řekl generální ředitel státního podniku Povodí Odry Jiří Tkáč.

Také v Ostravě byl zájem o návštěvu vodohospodářského dispečinku, kde si mohli zájemci utvořit představu, jak funguje celá Vodohospodářská soustava povodí Odry, která řeší oba extrémní hydrologické jevy – povodně a sucho, a prohlédnout si zázemí laboratoří, ve kterých se mimo jiné sleduje, na základě laboratorních rozborů, kvalita vody v nádržích.

V letošním roce musely zůstat veřejnosti nepřístupné přehrady Žermanice a Morávka z důvodů probíhajících rekonstrukčních a údržbových prací.

Návštěvnost v roce 2023:
Slezská Harta - 2 500 návštěvníků
Kružberk – 2 800 návštěvníků
Šance - 1 560 návštěvníků
Vodohospodářský dispečink - 51 návštěvníků
Vodohospodářské laboratoře - 65 návštěvníků

Údolní nádrž Kružberk na řece Moravici u Kružberka, jejíž betonová tížní zeď je navržena ve tvaru oblouku o kruhovém poloměru 450 m, je nestarším přehradním dílem, která byla v letech 1948 až 1955 na území severní Moravy a Slezska vybudována. Myšlenka na výstavbu přehrady v hydrologicky a morfologicky velmi výhodném profilu Moravice byla sledována již od začátku 20. stol., vlastní výstavbu spustila až situace po 2. válce, kdy bylo třeba pokrýt zvýšenou potřebu vody rozvíjejícího Ostravska. Původní záměr sledoval mimo energetické využití průtoků Moravice spíše zásobování průmyslu užitkovou vodou, koncentrace obyvatelstva do nových městských sídlišť Ostravsko-karvinské aglomerace však tehdy způsobila, že ještě uprostřed stavby (1951) se z rozhodnutí centrálních úřadů stala přehrada Kružberk zdrojem ne průmyslové, ale pitné vody k zajištění potřeb obyvatelstva. Tak je tomu dodnes, nádrž Kružberk jako nádrž vodárenská patří ke klíčovým zdrojům Ostravského oblastního vodovodu, zásobujícím spolu s nádržemi Šance a Morávka bezmála 1,2 mil. obyvatel.

Údolní nádrž Slezská Harta na řece Moravici je objemově čtvrtou největší nádrží v celé ČR a vůbec největší na Moravě a ve Slezsku. Její objem velikostí přesahuje součet všech zbývajících 7 údolní nádrží v české části povodí Odry. Z hlediska hospodaření vodou spolupracuje v kaskádě s přehradou u Kružberka, která je situována 10,8 km níže po toku Moravice. K výstavbě nádrže se přikročilo v r. 1987, když v tehdejším extenzivně fungujícím hospodářství byl potenciál vodárenských nádrží po dostavbě poslední z nich (Šance na Ostravici v r. 1974) během 10 let zcela využit. Přehradní těleso nádrže tvoří sypaná zemní hráz ve tvaru oblouku, po jejíž koruně je vedena silnice II/452. Hráz je opatřena těsnicím jádrem, její podloží je utěsněno injektáží ze štoly. I u této přehrady se vyskytly originální geologické poměry, které bylo při zakládání stavby nutno řešit. Profil hráze se nachází totiž v místech jednoho z lávových proudů bývalé „bruntálské sopky“ Velkého Roudného, zasahující pravé úbočí přehradního profilu.

Údolní nádrž Šance
na řece Ostravici slouží dvěma hlavním účelům - k zásobování části Ostravské aglomerace pitnou vodou (v kombinaci s vodárenskými nádržemi Kružberk a Slezská Harta na Moravici a Morávka na Morávce) a k povodňové ochraně níže situované říční trati řeky Ostravice v délce přibližně 45 km od profilu hráze až po Ostravu. Záměr na výstavbu přehrady vznikl více než před 100 lety po katastrofálních povodních na Ostravici v letech 1902 – 03. Impulsem k vlastní výstavbě o téměř 60 letech později ale nakonec byla potřeba pokrýt narůstající nároky na pitnou vodu na rozvíjejícím se Ostravsku. V letech 1964 až 1969 tak byla vybudována údolní nádrž s přehradním tělesem v té době v republice největší výšce sypané kamenité hráze (65 m), která byla těsněna vnitřním zemním těsnicím jádrem. Technicky ojedinělým tehdy bylo i vedení silnice levobřežním úbočím hory Smrk (1276 m n.m.) pomocí tzv. estakády. Silnici bylo nutno tudy vybudovat jako náhradu za původní, která byla v údolí zatopena přehradou.

Nahlásit chybu


K tématu

Ostrava nechala změřit výšku hrází Odry a Opavy. Povodně ukázaly, že nejsou v pořádku

2. dubna 2025 10:55 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Ostrava chce, aby už se nemohly opakovat záplavy podobné těm podzimním a proto chystá řadu opatření a úprav. Na některých věcech bude potřeba spolupráce s Povodím Odry, ale bez ohledu na to, už město nechalo proměřit výšku hrází Odry a Opavy.

Ve Slezské zasáhly povodně hlavně Antošovice a Koblov, obvod reaguje sbírkou a dobrovolnictvím

Povodně v důsledku vydatných dešťů se nevyhnuly ani Slezské Ostravě. Nejvíce postiženými částmi byly Antošovice a Koblov, které zaplavila sousedící řeka Odra. Městský obvod se ale potýkal i s dalšími problémy, souvisejícími s intenzivními srážkami.

Hladiny řek stále stoupají, Povodí Odry snižuje odtok z přehrad

I když už od čtvrtka na celém území kraje prší, situace byla v pátek relativně klidná. Vodohospodáři připravili přehrady na velkou vodu a začali odtok snižovat. Podle meteorologů pravděpodobně přijde v sobotu a neděli až stoletá voda a na některých místech se dají očekávat nejvyšší stupně povodňové aktivity. Největší srážky spadnou v Jeseníkách.


Střelba uvnitř soudu v Novém Jičíně spustila policejní cvičení

V budově soudu v Novém Jičíně bylo dnes dopoledne slyšet střelbu a volání o pomoc, ovšem jako součást taktického cvičení policie a dalších složek integrovaného záchranného systému. Střelce se během simulace podařilo eliminovat do dvou hodin.

Anketu Hasič roku ovládl Karel Žilinský z Vítkova, náš kraj byl úspěšný i v dalších kategoriích

O tom, že hasiči z MS kraje patří dlouhodobě k nejlépe vycvičeným z celé země není pochyb, což dokazují každoročně v rámci ankety Hasič roku. Za loňský rok bodovali v několika kategoriích, ale Karel Žilinský ze stanice Vítkov ovládl i prestižní anketu Hasič roku.

Policisté z celého kraje darovali krev. Po víkendu a volných dnech se zásoby značně snížily

Pomáhat a chránit nejsou pro policisty z Moravskoslezského kraje jen prázdná slova. Dokazují to každodenně nejen v ulicích měst, ale i ve chvílích, kdy vyhrnují rukávy uniformy a usedají do křesla v Krevním centru Ostrava. Z dárcovství se už stala tradice.

Havířov investoval 15 milionů do obnovy školního hřiště, bude sloužit i veřejnosti

Žáci ze Základní školy Mládežnická v Havířově se mohou těšit na hodiny tělocviku. Sportovat budou na zcela novém multifunkčním hřišti, které bude v odpoledních hodinách k dispozici i široké veřejnosti.

Perun maraton opět potvrdil pověst nejnáročnějšího běžeckého závodu v Česku

Skutečně až na dno svých sil si sáhli účastníci jednoho z nejnáročnějších maratonů pořádaných v České republice. Perun Sky Marathon se letos kolem Javorového vrchu v Beskydech běžel už podesáté.

Obnovené hřiště u ZŠ Mládežnická bude sloužit i veřejnosti

Žáci ze Základní školy Mládežnická v Havířově se mohou těšit na hodiny tělocviku. Sportovat budou na zcela novém multifunkčním hřišti, které bude v odpoledních hodinách k dispozici i široké veřejnosti.

Experti: Bez jaderné energie to nepůjde!

Jaderná budoucnost – to bylo hlavní téma konference Efektivní energetika v Ostravě. Zaměřila se na budoucnost jaderné energetiky v energetickém mixu České republiky, potažmo MS kraje.

Frýdek-Místek koupil strategické pozemky v centru města

Frýdek-Místek koupil od společnosti Slezan Holding strategické pozemky u stadionu TJ Slezan. Scelením vlastnictví tak město získalo pod svou kontrolu rozlehlé území v samotném centru a otevřelo si cestu k jeho rozvoji ve veřejném zájmu. Pro kulturu, budoucí infrastrukturu nebo sport, či relaxaci.

Habemus papam - volbu papeže prožívali i lidé na Karvinsku

Ve čtvrtek večer se nad Sixtinskou kaplí objevil bílý kouř. Svět se dozvěděl jméno nového papeže. Tato radostná zpráva nezůstala bez odezvy ani na Karvinsku. Víra a tradice promluvily symbolickým jazykem, který je slyšet i bez slov.

Děti z Ostravy znovu vyjedou za horským vzduchem. Ozdravné pobyty jsou oblíbené

Dýchat čistý vzduch není vždy samozřejmost a obzvláště v Ostravě, i když se to v posledních letech velmi zlepšilo. Už od roku 2010 umožňuje město tisícům školáků uniknout z ovzduší zasaženého smogem do horských oblastí.

Před ostravskou firmou se podpálil zoufalý muž, lidé ho uhasili

Včera 18:00 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Chvíli před 16. hodinou byli v pondělí ostravští hasiči a záchranná služba voláni k člověku, který hořel v Mariánských Horách. Plameny uhasili lidé ještě před příjezdem záchranářů.

Závada na trakčním vedení zpozdila večerní vlaky na Karvinsku

11. května 2025 23:01 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Některé večerní vlaky nabraly v neděli zpoždění, když v Dětmarovicích na koridoru mezi Bohumínem a Českým Těšínem došlo k závadě na trakčním vedení.

Osobní auta se srazila mezi odhlučňovacími stěnami, záchranáři pomáhali čtyřem zraněným

11. května 2025 18:32 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Při čelním střetu dvou osobních automobilů se v neděli odpoledne zranilo několik lidí. Nehoda se stala v Mostní ulici v Ostravě-Hrabové.

Záchranka školí i operátory dispečinku důraz klade na psychiku a urgentní medicínu

11. května 2025 12:02 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Dispečeři tísňové linky zajišťují první kontakt s volajícími ve vážných situacích. Vysoká zátěž i odpovědnost vyžadují psychickou odolnost a znalosti z urgentní medicíny. I proto ZZS MSK uspořádala další odborné školení operátorů ve čtyřech termínech.

V Dolních Vítkovicích startuje první letošní Pojez fest, nabídne gastro zážitky i koncerty

9. května 2025 17:34 | Celý MS kraj | Libor Běčák

V sobotu 10. května ožijí Dolní Vítkovice festivalem Pojez fest, který propojuje gastronomii s kulturním a rodinným programem. Letos se koná již počtvrté a opět je spojen s akcí Den s Technotrasou, která přibližuje technické památky a zážitky Moravskoslezského kraje.

Moravskoslezský kraj si udržuje stabilní návštěvnost, roste zájem o Jeseníky

9. května 2025 17:20 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Návštěvnost Moravskoslezského kraje v prvním čtvrtletí letošního roku zůstává na obdobné úrovni jako loni. Díky voucherovému programu vzrostl zájem především o oblast Jeseníků. Kraj proto plánuje druhé kolo této podpory.

Lidé procházeli podzemní štolou přehrady Šance i rozhoupanou lávkou nad hladinou
Vydáno 25. března 2023 20:09, Celý MS kraj, Bára Kelnerová
S očekávaným obrovským zájmem se setkala tradiční akce, kdy společnost Povodí Odry mimořádně zpřístupňuje jindy nedostupné prostory svých přehrad. Letos mohli lidé navštívit přehradu Šance, Kružberk a Slezská Harta. Všechna tři díla navštívilo bezmála 7 tisíc lidí.

Například na Šancích v Beskydech museli lidé podat fyzický výkon při zdolání více než 700 schodů. Atrakcí pro dospělé i děti byla také chůze po rozhoupané visuté lávce nad vodní hladinou. 

Zajímavostí také je, že v hloubce 57 metrů pod povrchem mohli lidé překročit zemskou hranici mezi Moravou a Slezskem. Ta je vyznačena přímo v přehradní ve štole, jejímž středem prochází. Na povrchu tvoří hranici v této lokalitě řeka Ostravice. 

Petr Konečný, vedoucí hrázný Vodního díla Šance: “V rámci dne otevřených dveří si lidé mohou prohlédnout strojovnu odběrné věže, kde uvidí zařízení, kterými obsluhujeme stavidlové tabule, které tam jsou. Z té odběrné věže potom přes korunu hráze přejít do levobřežního vstupu do injekční chodby, kde se můžou podívat na drenážní šachtici, na kterou potom navazuje drenážní štola. Tady tento systém byl vybudovaný v roce 2013 a to z toho důvodu, že ty svahové vody z masivu Smrk jsou ukloněny do levobřežního zavázání hráze a byla tam obava, že by to v budoucnu mohlo udělat nějaké škody. Takže se zbudovala ta drenážní šachta, která odvádí podzemní vody. Odtud se pak lidé vydají do injekční chodby, kterou projdou a vyjdou zase na pravém břehu hráze. V rámci prohlídky, když jdete tou chodbou, tak musíte překonat 752 schodů - 327 dolů a 425 nahoru. A potom už si projdou volně přístupná místa, které si tam můžou sami prohlédnout, kde se mohou projít.”
Anketa: "Byli jsme překvapení, že tady tolik lidí. To v prvé řadě. A jinak se nám tady hodně líbilo, hlavně klukům. A jinak jsem se chystali na Žermanickou přehradu, odkud pocházím z obce Lučina, protože první človíček, který se tam vlastně narodil v obci Lučina."
Anketa: “Mi se nejvíc líbila ta podzemní chodba a kolik tam bylo schodů. To bylo mega dobrý.”
Anketa: “Tato přehrada je teď po rekonstrukci, vlastně je nová, má daleko větší objem vody, kterou může pojmout a je vlastně bezpečnější pro své okolí. Kdyby přišly nějaké povodně, tak se může povodním zabránit a budou mít menší dopad na okolí. Protože vlastně v 97 roce to bylo velmi zvláštní. Spousta lidí tehdy nevěděla, jak se má chovat, co má dělat, kam volat. Takže když jezdíme po různých přehradách, byli jsme třeba na Bystřičce, na Slezské Hartě, Kružberku nebo na Brněnské přehradě, takže se o to zajímáme a bavíme se o tom."
Petr Konečný, vedoucí hrázný Vodního díla Šance: “Mezi roky 2015 za 2018 proběhla velká rekonstrukce přehrady. Impulsem pro tu rekonstrukci, byla povodeň v roce 1997, kdy byla přehrada nejvíce zatížena. Takže hned potom se začalo plánovat a začátkem roku 2015 začala rekonstrukce Tou prošly veškeré bezpečnostní objekty. Potom byla opět navýšena koruna hráze, protože za tu dobu těch 50 let si sedla, takže bylo nutné ji navýšit. Dole pod hrází byl rozšířen vývar, skluz byl zkapacitněn a rekonstrukcí prošla i odběrná věž. V injekční chodbě byla vybudována injekční clona, která má zabránit tomu, aby neprotékala voda z hrázce dolů. Bylo vystavěno nové provozní zařízení, protože tím, jak se rozšiřovaly bezpečnostní prvky, tak ta starší provozní budova musela ustoupit tomu rozšíření. V rámci toho bylo postaveno nové informační centrum. Byla také přisypána hráz pro zvýšení bezpečnosti. A dále potom je na jednom z přítoků do přehrady svažné území, takže tam bylo z aktivní zóny odtěžena zemina, která byla uložena u paty toho území, aby se zpomalil sesuv."

Vy dohlížíte na to, aby se tady lidé cítili bezpečně, ale poskytujete jim i informace. Co je zajímá nejvíce?

Petr Konečný, vedoucí hrázný Vodního díla Šance: “Nejvíce asi ta hloubka, v jaké se teď nacházíme. V nejnižším místě injekční chodby jsme 57 metrů pod tou korunou hráze. Dále je zajímá, jak je to zabezpečené, co to tady všechno hlídá, takže většinou se ptají na tlakoměrné vrty, kdy se lidé ptají k čemu slouží. Kromě dne otevřených dveří, kdy máme zpřístupněné tyto prostory, se můžou návštěvníci od května přijít podívat do informačního centra. kde máme stabilní obsluhu, jsou tam interaktivní obrazovky, kde jsou další informace nejen o přehradě Šance, ale i dalších v Povodí Odry. Centrum bude otevřené od čtvrtka do neděle vždy od 10 do 16 hodiny. Čtvrtky jsou přednostně vyhrazené schváleným exkurzím.”

Na prohlídku přehrad v povodí Odry přišlo 6 860 návštěvníků

Po tříleté pauze tuto sobotu 25. března navštívilo přehrady Slezskou Hartu, Kružberk a Šance celkem 6 860 návštěvníků. Současně v Ostravě na správě státního podniku přišlo na vodohospodářský dispečink a do vodohospodářských laboratoří dalších 116 lidí.

Tradičně je velký zájem o vodní dílo Šance, které letos 1560 osob. Přes lávku do odběrné věže jich prošlo 925, tam byl přístup limitován prostupností lávky. V injekční chodbě museli sestoupit po 380 schodech do nejnižšího místa a po 420 pak vystoupat zpět do pravého zavázání hráze. Velký zájem byl i o Slezskou Hartu a Kružberk na řece Moravici, které si prohlédlo zhruba 5 300 osob. Někteří (cca 300 osob) současně navštívili rybné hospodářství Povodí Odry pod hrází Kružberka a zakoupili si čerstvou rybu přímo u sádek. Největší zájem byl o kružberského pstruha.

„Vysokou účast jsme očekávali vzhledem k dlouhé covidové pauze. Věřím, že i přes delší čekání na prohlídku si všichni den užili. Samozřejmě musím poděkovat obsluze jednotlivých přehrad za skvělé zvládnutí akce. Během celého dne nedošlo k žádným významným problémům také díky ukázněnosti všech návštěvníků, kteří dbali všech pokynů organizátorů. Výrazná pomoc byla ze strany Policie ČR při organizaci dopravy, za kterou děkujeme“, řekl generální ředitel státního podniku Povodí Odry Jiří Tkáč.

Také v Ostravě byl zájem o návštěvu vodohospodářského dispečinku, kde si mohli zájemci utvořit představu, jak funguje celá Vodohospodářská soustava povodí Odry, která řeší oba extrémní hydrologické jevy – povodně a sucho, a prohlédnout si zázemí laboratoří, ve kterých se mimo jiné sleduje, na základě laboratorních rozborů, kvalita vody v nádržích.

V letošním roce musely zůstat veřejnosti nepřístupné přehrady Žermanice a Morávka z důvodů probíhajících rekonstrukčních a údržbových prací.

Návštěvnost v roce 2023:
Slezská Harta - 2 500 návštěvníků
Kružberk – 2 800 návštěvníků
Šance - 1 560 návštěvníků
Vodohospodářský dispečink - 51 návštěvníků
Vodohospodářské laboratoře - 65 návštěvníků

Údolní nádrž Kružberk na řece Moravici u Kružberka, jejíž betonová tížní zeď je navržena ve tvaru oblouku o kruhovém poloměru 450 m, je nestarším přehradním dílem, která byla v letech 1948 až 1955 na území severní Moravy a Slezska vybudována. Myšlenka na výstavbu přehrady v hydrologicky a morfologicky velmi výhodném profilu Moravice byla sledována již od začátku 20. stol., vlastní výstavbu spustila až situace po 2. válce, kdy bylo třeba pokrýt zvýšenou potřebu vody rozvíjejícího Ostravska. Původní záměr sledoval mimo energetické využití průtoků Moravice spíše zásobování průmyslu užitkovou vodou, koncentrace obyvatelstva do nových městských sídlišť Ostravsko-karvinské aglomerace však tehdy způsobila, že ještě uprostřed stavby (1951) se z rozhodnutí centrálních úřadů stala přehrada Kružberk zdrojem ne průmyslové, ale pitné vody k zajištění potřeb obyvatelstva. Tak je tomu dodnes, nádrž Kružberk jako nádrž vodárenská patří ke klíčovým zdrojům Ostravského oblastního vodovodu, zásobujícím spolu s nádržemi Šance a Morávka bezmála 1,2 mil. obyvatel.

Údolní nádrž Slezská Harta na řece Moravici je objemově čtvrtou největší nádrží v celé ČR a vůbec největší na Moravě a ve Slezsku. Její objem velikostí přesahuje součet všech zbývajících 7 údolní nádrží v české části povodí Odry. Z hlediska hospodaření vodou spolupracuje v kaskádě s přehradou u Kružberka, která je situována 10,8 km níže po toku Moravice. K výstavbě nádrže se přikročilo v r. 1987, když v tehdejším extenzivně fungujícím hospodářství byl potenciál vodárenských nádrží po dostavbě poslední z nich (Šance na Ostravici v r. 1974) během 10 let zcela využit. Přehradní těleso nádrže tvoří sypaná zemní hráz ve tvaru oblouku, po jejíž koruně je vedena silnice II/452. Hráz je opatřena těsnicím jádrem, její podloží je utěsněno injektáží ze štoly. I u této přehrady se vyskytly originální geologické poměry, které bylo při zakládání stavby nutno řešit. Profil hráze se nachází totiž v místech jednoho z lávových proudů bývalé „bruntálské sopky“ Velkého Roudného, zasahující pravé úbočí přehradního profilu.

Údolní nádrž Šance
na řece Ostravici slouží dvěma hlavním účelům - k zásobování části Ostravské aglomerace pitnou vodou (v kombinaci s vodárenskými nádržemi Kružberk a Slezská Harta na Moravici a Morávka na Morávce) a k povodňové ochraně níže situované říční trati řeky Ostravice v délce přibližně 45 km od profilu hráze až po Ostravu. Záměr na výstavbu přehrady vznikl více než před 100 lety po katastrofálních povodních na Ostravici v letech 1902 – 03. Impulsem k vlastní výstavbě o téměř 60 letech později ale nakonec byla potřeba pokrýt narůstající nároky na pitnou vodu na rozvíjejícím se Ostravsku. V letech 1964 až 1969 tak byla vybudována údolní nádrž s přehradním tělesem v té době v republice největší výšce sypané kamenité hráze (65 m), která byla těsněna vnitřním zemním těsnicím jádrem. Technicky ojedinělým tehdy bylo i vedení silnice levobřežním úbočím hory Smrk (1276 m n.m.) pomocí tzv. estakády. Silnici bylo nutno tudy vybudovat jako náhradu za původní, která byla v údolí zatopena přehradou.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000036373/lide-prochazeli-podzemni-stolou-prehrady-sance-i-rozhoupanou-lavkou-nad-hladinou