Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Dny dobrovolnictví nabídnou pestrou paletu dobrovolnických akcí

Celý MS kraj |

V Moravskoslezském kraji se 26. - 29. dubna uskuteční Dny dobrovolnictví. Během nich si lidé mohou vyzkoušet různé formy dobrovolnictví. Akce proběhne v 11 městech napříč krajem a zájemci mají na výběr z více jak 60 dobrovolnických aktivit. Akci pořádá Regionální dobrovolnické centrum Moravskoslezského kraje.

Dobrovolnictví se stalo v posledních letech novým fenoménem, a to zejména v souvislosti s pandemií kovidu a válkou na Ukrajině. Přesto řada lidí netuší, co dobrovolnictví obnáší a jak by se do něj mohli oni sami konkrétně zapojit. To chtějí změnit Regionální dobrovolnická centra, která ke konci dubna v šesti krajích České republiky pořádají Dny dobrovolnictví.

Lucie KřivánkováKoordinátorka projektu Regionálního dobrovolnického centra MSK: "Pro zájemce si organizace v Moravskoslezském kraji připravily různorodou paletu dobrovolnických aktivit. Lidé tak mohou zažít sportovní odpoledne se seniory nebo si s nimi upéct koláč; vidět doučování, které děti baví; vyzkoušet si, jak se žije s handicapem; zjistit, jak to žije v hospici a mnoho dalšího. Podrobné informace najdou zájemci na stránkách dnydobrovolnictvi.cz. Je to jedinečná příležitost vyzkoušet si dobrovolnictví na vlastní kůži. Kdy jindy než teď."
Dagmar Hoferková, vedoucí Regionálního dobrovolnického centra MSK: "Dny dobrovolnictví jsou jedinečnou příležitostí pro ty, kteří o něm teprve uvažují, ale neví, jak začít a na koho se obrátit. Dobrovolnictví může mít spoustu různých podob, to nejdůležitější pro začátek je mít chuť pomáhat. Každý máme nějakou dovednost, kterou jako dobrovolníci můžeme uplatnit. Ať už při pomáhání seniorům, dětem, zdravotně postiženým nebo třeba v ekologii či kultuře. Akce, které v kraji proběhnou, jsou malou ochutnávkou toho, co všechno mohou lidé jako dobrovolníci zažít. Na stránkách www.dnydobrovolnictvi.cz si každý určitě vybere aktivitu, která by mu nejvíce seděla a přijít se podívat, jak probíhá v praxi. Zájemci tak mohou poznat nejenom klienty, ke kterým dobrovolníci dochází, ale mohou si dobrovolnictví vyzkoušet na vlastní kůži."

Do Dnů dobrovolnictví se zapojí 16 různých organizací napříč krajem – Slezská Diakonie, Armáda spásy, Charita Ostrava, Charita Frýdek-Místek i Charita Český Těšín, Nadační fond Pavla Novotného, organizace S.T.O.P., Hospic Frýdek-Místek, Dobrovolnická centra ADRA Frýdek-Místek, Havířov i Ostrava, Sociálně aktivizační služba BRÁNA, Domov pro seniory Korýtko, Domov pro seniory Sluníčko, Domov pro seniory IRIS.

Lucie Křivánková, Koordinátorka projektu Regionálního dobrovolnického centra MSK: "Dny dobrovolnictví v našem kraji jsou součástí akce, která bude ve stejném termínu probíhat v šesti krajích ČR. Regionální dobrovolnická centra v Jihomoravském, Plzeňském, Zlínském, Ústeckém, Karlovarském a Moravskoslezském kraji tak spojila síly a v průběhu čtyř dnů proběhnou na řadě míst stovky dobrovolnických akcí napříč naší republikou. Cílem akce je propagovat dobrovolnictví jako přirozenou součást občanské společnosti. Informace ke všem plánovaným akcím jsou uvedeny na webových stránkách www.dnydobrovolnictvi.cz."

Regionální dobrovolnické centrum Moravskoslezského kraje vzniklo, stejně jako dalších 10 regionálních dobrovolnických center po celé republice, v roce 2020 s cílem zvýšit povědomí o dobrovolnických příležitostech a podpořit rozvoj dobrovolnictví v kraji. Regionální dobrovolnické centrum Moravskoslezského kraje je provozováno ostravskou ADROU.

Nahlásit chybu


K tématu

ADRA Frýdek-Místek dělá s dobrovolníky radost Dárkem pro druhé

18. prosince 2023 11:05 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Dobrovolnická organizace ADRA Frýdek-Místek opět připravila tradiční akci Dárek pro druhé. Zapojily se do ní firmy, školy, ale také dobrovolníci. Někdo například pletl, jiný nakoupil dárky pro osamělé děti nebo seniory. ADRA akci spojuje zároveň s výzvou k hledání nových dobrovolníků do různých programů.

ADRA chystá další ročník běhu na podporu dobrovolnictví, v MSK bude ve třech městech

15. května 2023 16:36 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Přijďte si ve středu 24. května zaběhat k Faunaparku a podpořit dobrou věc. Dobrovolnické centrum ADRA pořádá další běh s mottem Běžím pro radost. Hlavní je se zaregistrovat a nemusíte ani běžet, ale přijít třeba na procházku nebo běžce jen podpořit. Výtěžek půjde na podporu dobrovolnictví.

Kvalita sociálních služeb je závislá i na dobrovolnících, patří jim velký dík

11. prosince 2023 16:34 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Mezinárodní den dobrovolníků je připomínán 5. prosince, a nezapomněli na něj ani v Novém Jičíně. Zástupci města spolu se sociálními organizacemi poděkovali dobrovolníkům během společenského setkání.


Policisté se v pátek zaměřili silniční piráty. V MS kraji se měřilo na desítkách silnic

Dnes 10:46 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka

Policisté v pátek provedli v celé naší zemi monstrózní dopravní akci, zaměřenou na silniční piráty, kteří jezdí rychle. V Moravskoslezském kraji měřili například v Petřvaldu na Karvinsku, kde řidiči často překračují povolenou padesátku.

Sdílená kola už jezdí, první půlhodina je zdarma

Nový Jičín nabízí lidem nový způsob dopravy. Začal tu fungovat bikesharing, neboli sdílená kola. Současně tento projekt zavádí i Kopřivnice a lidé tak mohou mezi těmito dvěma městy na vypůjčených kolech přejíždět.

OKD může dál těžit uhlí, schválilo to ministerstvo životního prostředí

Dnes 12:38 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Těžební společnost OKD získala od Ministerstva životního prostředí souhlasné závazné stanovisko v procesu posuzování vlivu hornické činnosti na životní prostředí. Takzvaná EIA platí pro období roku 2024 až do ukončení činnosti. Posuzovaná hornická činnost zahrnuje dobývání uhlí i technickou likvidaci Dolu ČSM, která bude následovat po ukončení těžby.

Bobr se stal hlavním hrdinou oslavy Dne Země

Na náměstí Republiky se v pátek konal Den Země, který se váže k ochraně životního prostředí. Žáci škol si užili bohatý program.

Krnovská nemocnice má jako první v Česku unikátní transportní systém vzorků

Včera 18:41 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Jamajský sprinter Usain Bolt uběhne 250 metrů za cca 23 sekund. Stejnou rychlostí nyní běhají po areálu krnovské nemocnice laboratorní vzorky v novém přepravním systému. Rychlostí 8 až 10 metrů za sekundu jsou transportovány z vyšetřoven do laboratoří nemocnice.

Domovníci preventisté se mariánskohorské radnici osvědčili. Problémy řeší rychle a zodpovědně

Obvod Ostrava-Mariánské Hory a Hulváky postupně zlepšuje technický stav bytových domů, jejich okolí a také bezpečnost. Za vším stojí domovníci preventisté, kteří se momentálně starají o 15 lokalit v obvodu.

Zelené parkoviště na Slezské ve Frýdku-Místku má být hotové ještě letos

Výstavba nového parkoviště na sídlišti Slezská ve Frýdku-Místku je před spuštěním. Místo zde najde na čtyři desítky aut. Stavba by měla začít do konce května a hotovo má být ještě letos. Parkoviště bude zasazeno do zeleně, aby se nenarušoval ráz okolí betonovou plochou.

Památník životické tragédie čeká rekonstrukce, lidé to vítají

Muzeum Těšínska se chystá zahájit práce na rekonstrukci životického památníku v Havířově. Práce by měly být dokončeny do srpna, aby se zde mohl uskutečnit pietní akt k uctění památky zavražděných mužů gestapem.

Marica ožívá. Strašák Poruby se po letech mění na bytový dům

Marica. Ruina, která několik let strašila obyvatele porubského 5. obvodu, se konečně mění k lepšímu. Poté, co získala nového majitele, vzniká tady moderní bytový dům.

Studenti slezskoostravského gymnázia se chystají do Tanzánie, jejich projekt podporuje místní školu

Studenti hladnovského gymnázia možná vycestují ze Slezské Ostravy až do Tanzánie, a to díky projektu Hakuna Matata. Projekt sami vypracovali od píky s cílem zlepšit výuku na partnerské škole, podpořit výstavbu internátu, a zároveň si rozšířit vlastní obzory. Africkou expedici plánují už na leden.

Podíl obnovitelných zdrojů v Německu prudce roste

Před rokem, v polovině dubna 2023, skončil v Německu provoz tří posledních jaderných reaktorů. V jaderných elektrárnách Německo v té době vyrábělo již jen zhruba pět procent elektřiny.

Odboráři z Liberty: přicházejí jen špatné signály

Situace v ostravské huti Liberty je stále složitá. Výroba byla utlumena, už zhruba 1000 zaměstnanců společnost opustilo, ostatní nepracují a dostávají 70 procent platu. MS kraj velmi stojí o to, aby se kritická situace, která vznikla mimo jiné i neschopností Liberty platit za energie, co nejdříve vyřešila.

Koloběžkář bez přilby skončil po nehodě u Třince v ohrožení života v nemocnici

17. dubna 2024 20:29 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Zdravotnická záchranná služba zasahovala ve středu ráno u vážně zraněného koloběžkáře v třinecké místní části Oldřichovice. Lékař ho musel kvůli vážným zraněním uvést do umělého spánku a v ohrožení života ho vrtulník přepravil do nemocnice.

Hasiče zaměstnal velký požár haly s dřívím na Novojičínsku. Uchránili majetek za 32 milionů

17. dubna 2024 15:23 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Devět jednotek hasičů zasahovalo v noci na středu u náročného požáru haly s dřívím v Bartošovicích na Novojičínsku. Byl vyhlášen druhý stupeň poplachu. Oheň způsobil škodu za 5,3 milionu korun. Hasiči svým zásahem uchránili majetek za 32 milionů.

Valenta a Blašková si v Havířově olympiádu nevybojovali

16. dubna 2024 21:23 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal

Unikátní turnaj se podařilo získat Havířovu do svého Národního tréninkového centra stolních tenistů. Smíšené páry z celého světa tam bojovaly o přímý postup na olympijské hry v Paříži. Své želízko v ohni měla i České republika.

V Bruntále otevřeli nové prostory pro pečovatelskou službu v adaptované vile

16. dubna 2024 17:33 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Bruntál adaptoval nové prostory pro pečovatelskou službu ve vilovém objektu v Domově pro seniory. Bývalá lékařská vila na zahradě domu po odchodu odborného lékaře zůstala bez využití. Plánované propojení s domovem pro seniory by bylo velmi nákladné. Domov proto nabídl prostory městu.

Dny dobrovolnictví nabídnou pestrou paletu dobrovolnických akcí
Vydáno 19. dubna 2023 14:39, Celý MS kraj, Jiří Cileček
V Moravskoslezském kraji se 26. - 29. dubna uskuteční Dny dobrovolnictví. Během nich si lidé mohou vyzkoušet různé formy dobrovolnictví. Akce proběhne v 11 městech napříč krajem a zájemci mají na výběr z více jak 60 dobrovolnických aktivit. Akci pořádá Regionální dobrovolnické centrum Moravskoslezského kraje.

ilustrační snímek; zdroj foto: ADRA

Dobrovolnictví se stalo v posledních letech novým fenoménem, a to zejména v souvislosti s pandemií kovidu a válkou na Ukrajině. Přesto řada lidí netuší, co dobrovolnictví obnáší a jak by se do něj mohli oni sami konkrétně zapojit. To chtějí změnit Regionální dobrovolnická centra, která ke konci dubna v šesti krajích České republiky pořádají Dny dobrovolnictví.

Lucie KřivánkováKoordinátorka projektu Regionálního dobrovolnického centra MSK: "Pro zájemce si organizace v Moravskoslezském kraji připravily různorodou paletu dobrovolnických aktivit. Lidé tak mohou zažít sportovní odpoledne se seniory nebo si s nimi upéct koláč; vidět doučování, které děti baví; vyzkoušet si, jak se žije s handicapem; zjistit, jak to žije v hospici a mnoho dalšího. Podrobné informace najdou zájemci na stránkách dnydobrovolnictvi.cz. Je to jedinečná příležitost vyzkoušet si dobrovolnictví na vlastní kůži. Kdy jindy než teď."
Dagmar Hoferková, vedoucí Regionálního dobrovolnického centra MSK: "Dny dobrovolnictví jsou jedinečnou příležitostí pro ty, kteří o něm teprve uvažují, ale neví, jak začít a na koho se obrátit. Dobrovolnictví může mít spoustu různých podob, to nejdůležitější pro začátek je mít chuť pomáhat. Každý máme nějakou dovednost, kterou jako dobrovolníci můžeme uplatnit. Ať už při pomáhání seniorům, dětem, zdravotně postiženým nebo třeba v ekologii či kultuře. Akce, které v kraji proběhnou, jsou malou ochutnávkou toho, co všechno mohou lidé jako dobrovolníci zažít. Na stránkách www.dnydobrovolnictvi.cz si každý určitě vybere aktivitu, která by mu nejvíce seděla a přijít se podívat, jak probíhá v praxi. Zájemci tak mohou poznat nejenom klienty, ke kterým dobrovolníci dochází, ale mohou si dobrovolnictví vyzkoušet na vlastní kůži."

Do Dnů dobrovolnictví se zapojí 16 různých organizací napříč krajem – Slezská Diakonie, Armáda spásy, Charita Ostrava, Charita Frýdek-Místek i Charita Český Těšín, Nadační fond Pavla Novotného, organizace S.T.O.P., Hospic Frýdek-Místek, Dobrovolnická centra ADRA Frýdek-Místek, Havířov i Ostrava, Sociálně aktivizační služba BRÁNA, Domov pro seniory Korýtko, Domov pro seniory Sluníčko, Domov pro seniory IRIS.

Lucie Křivánková, Koordinátorka projektu Regionálního dobrovolnického centra MSK: "Dny dobrovolnictví v našem kraji jsou součástí akce, která bude ve stejném termínu probíhat v šesti krajích ČR. Regionální dobrovolnická centra v Jihomoravském, Plzeňském, Zlínském, Ústeckém, Karlovarském a Moravskoslezském kraji tak spojila síly a v průběhu čtyř dnů proběhnou na řadě míst stovky dobrovolnických akcí napříč naší republikou. Cílem akce je propagovat dobrovolnictví jako přirozenou součást občanské společnosti. Informace ke všem plánovaným akcím jsou uvedeny na webových stránkách www.dnydobrovolnictvi.cz."

Regionální dobrovolnické centrum Moravskoslezského kraje vzniklo, stejně jako dalších 10 regionálních dobrovolnických center po celé republice, v roce 2020 s cílem zvýšit povědomí o dobrovolnických příležitostech a podpořit rozvoj dobrovolnictví v kraji. Regionální dobrovolnické centrum Moravskoslezského kraje je provozováno ostravskou ADROU.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000036773/dny-dobrovolnictvi-nabidnou-pestrou-paletu-dobrovolnickych-akci