Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Dny dobrovolnictví nabídnou pestrou paletu dobrovolnických akcí

Celý MS kraj |

V Moravskoslezském kraji se 26. - 29. dubna uskuteční Dny dobrovolnictví. Během nich si lidé mohou vyzkoušet různé formy dobrovolnictví. Akce proběhne v 11 městech napříč krajem a zájemci mají na výběr z více jak 60 dobrovolnických aktivit. Akci pořádá Regionální dobrovolnické centrum Moravskoslezského kraje.

Dobrovolnictví se stalo v posledních letech novým fenoménem, a to zejména v souvislosti s pandemií kovidu a válkou na Ukrajině. Přesto řada lidí netuší, co dobrovolnictví obnáší a jak by se do něj mohli oni sami konkrétně zapojit. To chtějí změnit Regionální dobrovolnická centra, která ke konci dubna v šesti krajích České republiky pořádají Dny dobrovolnictví.

Lucie KřivánkováKoordinátorka projektu Regionálního dobrovolnického centra MSK: "Pro zájemce si organizace v Moravskoslezském kraji připravily různorodou paletu dobrovolnických aktivit. Lidé tak mohou zažít sportovní odpoledne se seniory nebo si s nimi upéct koláč; vidět doučování, které děti baví; vyzkoušet si, jak se žije s handicapem; zjistit, jak to žije v hospici a mnoho dalšího. Podrobné informace najdou zájemci na stránkách dnydobrovolnictvi.cz. Je to jedinečná příležitost vyzkoušet si dobrovolnictví na vlastní kůži. Kdy jindy než teď."
Dagmar Hoferková, vedoucí Regionálního dobrovolnického centra MSK: "Dny dobrovolnictví jsou jedinečnou příležitostí pro ty, kteří o něm teprve uvažují, ale neví, jak začít a na koho se obrátit. Dobrovolnictví může mít spoustu různých podob, to nejdůležitější pro začátek je mít chuť pomáhat. Každý máme nějakou dovednost, kterou jako dobrovolníci můžeme uplatnit. Ať už při pomáhání seniorům, dětem, zdravotně postiženým nebo třeba v ekologii či kultuře. Akce, které v kraji proběhnou, jsou malou ochutnávkou toho, co všechno mohou lidé jako dobrovolníci zažít. Na stránkách www.dnydobrovolnictvi.cz si každý určitě vybere aktivitu, která by mu nejvíce seděla a přijít se podívat, jak probíhá v praxi. Zájemci tak mohou poznat nejenom klienty, ke kterým dobrovolníci dochází, ale mohou si dobrovolnictví vyzkoušet na vlastní kůži."

Do Dnů dobrovolnictví se zapojí 16 různých organizací napříč krajem – Slezská Diakonie, Armáda spásy, Charita Ostrava, Charita Frýdek-Místek i Charita Český Těšín, Nadační fond Pavla Novotného, organizace S.T.O.P., Hospic Frýdek-Místek, Dobrovolnická centra ADRA Frýdek-Místek, Havířov i Ostrava, Sociálně aktivizační služba BRÁNA, Domov pro seniory Korýtko, Domov pro seniory Sluníčko, Domov pro seniory IRIS.

Lucie Křivánková, Koordinátorka projektu Regionálního dobrovolnického centra MSK: "Dny dobrovolnictví v našem kraji jsou součástí akce, která bude ve stejném termínu probíhat v šesti krajích ČR. Regionální dobrovolnická centra v Jihomoravském, Plzeňském, Zlínském, Ústeckém, Karlovarském a Moravskoslezském kraji tak spojila síly a v průběhu čtyř dnů proběhnou na řadě míst stovky dobrovolnických akcí napříč naší republikou. Cílem akce je propagovat dobrovolnictví jako přirozenou součást občanské společnosti. Informace ke všem plánovaným akcím jsou uvedeny na webových stránkách www.dnydobrovolnictvi.cz."

Regionální dobrovolnické centrum Moravskoslezského kraje vzniklo, stejně jako dalších 10 regionálních dobrovolnických center po celé republice, v roce 2020 s cílem zvýšit povědomí o dobrovolnických příležitostech a podpořit rozvoj dobrovolnictví v kraji. Regionální dobrovolnické centrum Moravskoslezského kraje je provozováno ostravskou ADROU.

Nahlásit chybu


K tématu

Dny dobrovolnictví přibližují činnost dobrovolníků. ADRA Frýdek-Místek stále hledá lidi ochotné pomáhat

Dobrovolníci slaví své dny. Členové různých organizací, kteří pomáhají bez nároků na odměnu, jsou nepostradatelnou skupinou v sociálních službách ve Frýdku-Místku. Aktuálně si zájemci mohou práci dobrovolníků dokonce vyzkoušet nebo se o dobrovolnictví něco dozvědět.

ADRA Frýdek-Místek dělá s dobrovolníky radost Dárkem pro druhé

18. prosince 2023 11:05 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Dobrovolnická organizace ADRA Frýdek-Místek opět připravila tradiční akci Dárek pro druhé. Zapojily se do ní firmy, školy, ale také dobrovolníci. Někdo například pletl, jiný nakoupil dárky pro osamělé děti nebo seniory. ADRA akci spojuje zároveň s výzvou k hledání nových dobrovolníků do různých programů.

Kvalita sociálních služeb je závislá i na dobrovolnících, patří jim velký dík

11. prosince 2023 16:34 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Mezinárodní den dobrovolníků je připomínán 5. prosince, a nezapomněli na něj ani v Novém Jičíně. Zástupci města spolu se sociálními organizacemi poděkovali dobrovolníkům během společenského setkání.


Na zámku Hošťálkovy byly objeveny nové, dosud neznámé malby a fresky

Včera 14:45 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Na zámku Hošťálkovy mezi Krnovem a Bruntálem objevili provozovatelé nové malby, o kterých nevěděli ani restaurátoři. Zámek měl v historii velké štěstí v tom, že nebyl zásadně devastován, pouze výmalby byly kompletně zatřeny. Před válkou patřil rodu Skrbenských a následně rodu Arco.

Ostrava přispěje na opravy památek a městských staveb. Dotační program funguje už 15 let

Ostrava podporuje rekonstrukce a opravy památek a významných městských staveb už mnoho let. V posledních 15 letech pak fungují dva programy, které dělí podporované objekty na klasické nebo industriální a na sakrální stavby.

Festival činoherního divadla hraje týden po celé Ostravě

Tradičně na několika místech se bude letos opět odvíjet program činoherního festivalu Dream Factory Ostrava. Úvodní představení patřilo pražskému Činohernímu klubu. Vedle Vojty Kotka či Ondřeje Rychlého v něm hraje Marta Dancingerová, která je tváří letošního ročníku festivalu.

Mladí hasiči z Horní Suché měli na závodech premiéru, obsadili krásné páté místo

Mladí dobrovolní hasiči rádi trénují požární útok i štafetu uzlů. Ještě více ale mají rádi závody a poměřování sil s ostatními družstvy. A to mohli při konání osmého kola mládežnické ligy, kde mělo svou premiéru i družstvo z Horní Suché.

V Ostravě soutěžili dopravní policisté. Regulovčík roku musí zvládnout křižovatku i skvěle řídit

Ostrava opět po roce hostila dopravní policisty ze všech koutů MS kraje. Uskutečnil se totiž další ročník soutěže Regulovčík roku, který obnáší nejen perfektní řízení křižovatky, ale i další dovednosti, které musejí dopraváci ve službě zvládnout.

Fakultní nemocnici Ostrava pomáhá 125 dobrovolníků. Pacienti díky nim přicházejí na jiné myšlenky

23. května 2024 20:50 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

V ostravské Fakultní nemocnici nemocnici v současné době působí 125 dobrovolníků. Zajišťují servis nejen v kavárnách na onkologické a hematoonkologické klinice, ale pomáhají i odbornému personálu vyplnit čas pacientů.

Příští rok začne II. etapa stavby jižního obchvatu Opavy. ŘSD vyhlásilo tendr na zhotovitele

Severní obchvat Opavy, který je v provozu od loňského léta, výrazně ulevil centru města. Využívají ho všichni řidiči, kteří míří z Ostravy do Krnova a Bruntálu nebo opačným směrem. Z centra Opavy by už brzy mohli zmizet i kamiony, které míří do Olomouce a Hradce nad Moravicí.

Opava ušetří miliony na energiích díky fotovoltaickým elektrárnám na střechách škol a MDPO

23. května 2024 19:57 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Město Opava připravuje řadu energetických projektů. V současné době už má vypsáno výběrové řízení na 8 fotovoltaických elektráren, které se objeví mimo jiné na střechách školských zařízení.

Městský fotbalový klub Havířov upořádal pro všechny prvňáky velkou náborovou akci

Havířovský Městský fotbalový klub se opět zapojil do akce Měsíc náborů. Na hřišti si děti vyzkoušely nejen práci s míčem. Klub věří, že po náboru získá do svých řad až 50 nových dětí.

Mimořádné zastupitelstvo k zásahu policie na magistrátu ve Frýdku-Místku neschválilo program

Opoziční zastupitelé Frýdku-Místku chtěli řešit nedávný zásah policie na magistrátu. Několik zaměstnanců mělo být zapojeno do organizované trestné činnosti. Kvůli události se svolalo mimořádné zastupitelstvo. Město je ale vázáno mlčenlivostí a k případu tak nemůže sdělovat informace.

Na zámku Hošťálkovy byly objeveny nové, dosud neznámé malby a fresky

Včera 14:45 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Na zámku Hošťálkovy mezi Krnovem a Bruntálem objevili provozovatelé nové malby, o kterých nevěděli ani restaurátoři. Zámek měl v historii velké štěstí v tom, že nebyl zásadně devastován, pouze výmalby byly kompletně zatřeny. Před válkou patřil rodu Skrbenských a následně rodu Arco.

Těšínské divadlo uvádí kultovní komedii Škola základ života

23. května 2024 9:47 | Celý MS kraj | Libor Běčák | Kulturní okénko

Známý příběh ze života studentů septimy a kantorského sboru nastudovali herci Těšínského divadla. Diváci si připomínají řadu dnes už kultovních hlášek, včetně té o štěstí…

Mezi Polankou a Starou Bělou lze projet po cyklostezce. Na mostě přibyl pruh pro cyklisty

22. května 2024 12:09 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Cyklistické propojení mezi Polankou a Starou Bělou je už zcela bezpečné. Na zrekonstruovaném mostě byl totiž přistavěn pruh, který je určen pro chodce a cyklisty a je oddělen od silnice.

Muzejní noc v historické budově Muzea Těšínska zavedla návštěvníky do světa módy našich předků

21. května 2024 20:44 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Kulturní okénko

Mezinárodní Den muzeí nabídl návštěvníkům nevšední zážitky a nové pohledy na přítažlivé muzejní aktivity. V historické budově muzea v Českém Těšíně se hosté mohli přenést do světa módy i gastronomie našich předků. Historická budova Těšínského muzea patří k chloubám místní architektury.

Technická závada při nabíjení elektrokoloběžky způsobila požár bytu v Příboře, pět osob zraněno

21. května 2024 19:44 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

V Příboře v úterý odpoledne hořelo v bytě v 7. nadzemním podlaží bytového domu. Bylo nutné evakuovat jeho obyvatele, což započali policisté, kteří dorazili jako první. Dům muselo opustit celkem 16 osob. Jeden člověk byl odnesen pomocí transportní plachty. Zranilo se celkem pět lidí.

Dny dobrovolnictví nabídnou pestrou paletu dobrovolnických akcí
Vydáno 19. dubna 2023 14:39, Celý MS kraj, Jiří Cileček
V Moravskoslezském kraji se 26. - 29. dubna uskuteční Dny dobrovolnictví. Během nich si lidé mohou vyzkoušet různé formy dobrovolnictví. Akce proběhne v 11 městech napříč krajem a zájemci mají na výběr z více jak 60 dobrovolnických aktivit. Akci pořádá Regionální dobrovolnické centrum Moravskoslezského kraje.

ilustrační snímek; zdroj foto: ADRA

Dobrovolnictví se stalo v posledních letech novým fenoménem, a to zejména v souvislosti s pandemií kovidu a válkou na Ukrajině. Přesto řada lidí netuší, co dobrovolnictví obnáší a jak by se do něj mohli oni sami konkrétně zapojit. To chtějí změnit Regionální dobrovolnická centra, která ke konci dubna v šesti krajích České republiky pořádají Dny dobrovolnictví.

Lucie KřivánkováKoordinátorka projektu Regionálního dobrovolnického centra MSK: "Pro zájemce si organizace v Moravskoslezském kraji připravily různorodou paletu dobrovolnických aktivit. Lidé tak mohou zažít sportovní odpoledne se seniory nebo si s nimi upéct koláč; vidět doučování, které děti baví; vyzkoušet si, jak se žije s handicapem; zjistit, jak to žije v hospici a mnoho dalšího. Podrobné informace najdou zájemci na stránkách dnydobrovolnictvi.cz. Je to jedinečná příležitost vyzkoušet si dobrovolnictví na vlastní kůži. Kdy jindy než teď."
Dagmar Hoferková, vedoucí Regionálního dobrovolnického centra MSK: "Dny dobrovolnictví jsou jedinečnou příležitostí pro ty, kteří o něm teprve uvažují, ale neví, jak začít a na koho se obrátit. Dobrovolnictví může mít spoustu různých podob, to nejdůležitější pro začátek je mít chuť pomáhat. Každý máme nějakou dovednost, kterou jako dobrovolníci můžeme uplatnit. Ať už při pomáhání seniorům, dětem, zdravotně postiženým nebo třeba v ekologii či kultuře. Akce, které v kraji proběhnou, jsou malou ochutnávkou toho, co všechno mohou lidé jako dobrovolníci zažít. Na stránkách www.dnydobrovolnictvi.cz si každý určitě vybere aktivitu, která by mu nejvíce seděla a přijít se podívat, jak probíhá v praxi. Zájemci tak mohou poznat nejenom klienty, ke kterým dobrovolníci dochází, ale mohou si dobrovolnictví vyzkoušet na vlastní kůži."

Do Dnů dobrovolnictví se zapojí 16 různých organizací napříč krajem – Slezská Diakonie, Armáda spásy, Charita Ostrava, Charita Frýdek-Místek i Charita Český Těšín, Nadační fond Pavla Novotného, organizace S.T.O.P., Hospic Frýdek-Místek, Dobrovolnická centra ADRA Frýdek-Místek, Havířov i Ostrava, Sociálně aktivizační služba BRÁNA, Domov pro seniory Korýtko, Domov pro seniory Sluníčko, Domov pro seniory IRIS.

Lucie Křivánková, Koordinátorka projektu Regionálního dobrovolnického centra MSK: "Dny dobrovolnictví v našem kraji jsou součástí akce, která bude ve stejném termínu probíhat v šesti krajích ČR. Regionální dobrovolnická centra v Jihomoravském, Plzeňském, Zlínském, Ústeckém, Karlovarském a Moravskoslezském kraji tak spojila síly a v průběhu čtyř dnů proběhnou na řadě míst stovky dobrovolnických akcí napříč naší republikou. Cílem akce je propagovat dobrovolnictví jako přirozenou součást občanské společnosti. Informace ke všem plánovaným akcím jsou uvedeny na webových stránkách www.dnydobrovolnictvi.cz."

Regionální dobrovolnické centrum Moravskoslezského kraje vzniklo, stejně jako dalších 10 regionálních dobrovolnických center po celé republice, v roce 2020 s cílem zvýšit povědomí o dobrovolnických příležitostech a podpořit rozvoj dobrovolnictví v kraji. Regionální dobrovolnické centrum Moravskoslezského kraje je provozováno ostravskou ADROU.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000036773/www.dnydobrovolnictvi.cz.