Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Zámek v Janovicích u Rýmařova čekají letos další obnovy, NPÚ letošek vyhlásil Rokem Harrachů

Harrachové patřili mezi nejvýznamnější šlechtické rody naší historie. Měli vysoké postavení v církvi, u císařského dvora, v zemské správě, armádě a diplomacii. Národní památkový ústav jim letos věnuje svůj projekt Po stopách šlechtických rodů. Zámek Janovice patří mezi hlavní objekty projektu.

Harrachové byli průkopníky nejen v lyžování, ale také v lesním hospodářství, sklářství, průmyslu a zemědělství.

Naděžda Goryczková, generální ředitelka Národního památkového ústavu: „Harrachové byli velmi významný český šlechtický rod, který měl pro tento region obrovský význam a to především proto, že to byli skvělí podnikatelé. Založili zde textilku, zakládali zde hutě a nevím, jestli tedy v místě se to zcela jistě ví, ale Hedva, ta je vlastně původem Harrachovská, Kovohutě v Břidličné, to byl původně Harrachovská huť, těch hutí tady bylo plno. Měli i velmi dobré vazby na císařský dvůr a byli to i významní politici a sloužili císařskému státu."
Markéta Janáková, kastelánka zámku Janovice: „V letošním roce bychom rádi zrealizovali zrestaurování kaple, tak pevně věříme, že se nám to do konce roku podaří. Byla tam vyinstalována zpět tři vitrážová okna, také k poctě roku Harrachů."

Spolupráci s NPÚ po převodu zámku před pěti lety kladně hodnotí i zástupci samosprávy.

Luděk Šimko (nez.), starosta Rýmařova: „Spolupráce je výborná. Jsem strašně rád, že před pěti lety NPÚ převzal zámek v Janovicích a vlastně od prvopočátku je ta spolupráce, myslím se, na výborné úrovni a já doufám, že bude takhle i pokračovat.“

Petr Šubík, ředitel NPÚ ÚPS Kroměříž: „Posunuje se to, jak můžeme, v závislosti podle těch finančních prostředků.“

Při příležitosti konference na zámku v Janovicích se dostalo požehnání také nové harrachovské aleji.

Markéta Janáková, kastelánka zámku Janovice: „Jsou to tedy okrasné stromky, 11 sakur a byly vysazen k poctě právě letošního roku rodu Harrachů."
Nahlásit chybu


K tématu
EMFI Group s.r.o., Ostrava
Ostrava
od 25 000 do 50 000 Kč/měsíc

Detail

SCAN LINE s.r.o., Ostrava
Ostrava
od 45 000 Kč/měsíc

Detail

VaKo stavební s.r.o. - Kopřivnice
Kopřivnice
od 33 000 do 42 000 Kč/měsíc

Detail