Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Do Řecka vyráží bojovat s lesními požáry i hasiči z Moravskoslezského kraje

Celý MS kraj |

Situace s lesními požáry v Řecku se zhoršila a donutila tamní vládu požádat o pomoc prostřednictvím Mechanismu civilní ochrany Unie. Na apel Řeků zareagovala i Česká republika, která na místo vyšle nezbytné zdroje a zkušené profesionály. V úterý v 9:30 odjedou do seřadiště v Podivíně a následně odletí do Řecka i příslušníci sboru z Moravskoslezského kraje.

záběry z příprav hasičů: HZS ČR
Martina Götzová, mluvčí generálního ředitelství HZS ČR: “Nasazení obou týmů zprostředkovalo během pár hodin MV-GŘ HZS ČR a jeho národní operační a informační středisko – obě nabídky byly řeckou stranou večer akceptovány. Odřad pro letecké hašení s vrtulníkem Black Hawk zahrnuje kromě šestičlenné letecké posádky devět hasičů – velitele odřadu, čtyři letecké záchranáře (HZS Moravskoslezského kraje) a čtyři příslušníky Záchranného útvaru HZS ČR, kteří se postarají o pozemní podporu a převoz dvou flexi tanků (velkoobjemových nádrží), které se mohou využít pro nabírání vody do bambivaků v terénu. Předpoklad je, že tým bude operovat na řeckém území sedm dní. Pozemní část týmu odjede do Řecka během úterý 22. 8. 2023, posádka s vrtulníkem odletí po zajištění nezbytných administrativních úkonů posléze. Cílem pro vrtulník bude letiště Tatoi severně od Athén. Tým pak bude operovat dál podle instrukcí Řeků. Hasičský záchranný sbor ČR nabídl zároveň Řecku modul pozemního hašení.”

Do Řecka podle mluvčí HZS MSK Kamily Langerové vyráží za HZS Moravskoslezského kraje tito lidé a technika:

Modul pro letecké hašení
velitel odřadu kpt. Ing. Tomáš Přinosil a 4 letečtí záchranáři (HZS Moravskoslezského kraje)

Modul pro pozemní hašení
velitel odřadu plk. Ing. Jiří Němčík + 4 příslušníci HZS MSK – logistici
technika – 3 vozidla, 1 elektrocentrála

Nasazení českých hasičů je předpokládáno na sedm dní, bude ale záležet na situaci na místě.

Nahlásit chybu


K tématu

Zranění po nehodě v Opavě. Policejní vůz nedostal přednost

8. srpna 2025 13:18 | Opava | Jiří Cileček

Jeli k případu, nedostali přednost a bourali. Policejní vůz následně vylétl ze silnice, kde srazil dalšího člověka. Po vážné nehodě v Opavě skončilo v péči záchranářů několik lidí.

Záchranáři bojovali marně o život mladého motorkáře po nehodě v Českém Těšíně

14. srpna 2025 9:03 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Předjížděl, dostal smyk a havaroval. 23letý motorkář utrpěl po nehodě v Českém Těšíně těžká zranění. Okamžitě mu poskytli první pomoc svědci a o jeho život usilovně bojovali i přivolaní záchranáři. Bohužel marně a mladík na místě zemřel.

V Mošnově hořela střecha průmyslové haly, zasahovalo 7 jednotek hasičů

14. srpna 2025 19:29 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Sedm jednotek hasičů zasahovalo ve čtvrtek odpoledne u požáru střechy průmyslové haly v Mošnově na Novojičínsku. Událost si vyžádala 171 evakuovaných a zranili se tři lidé.


Záchranná stanice v Bartošovicích hlásí vysoký počet přijatých zvířat, vedra mohou situaci ještě zkomplikovat

Dnes 10:51 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Záchranná stanice v Bartošovicích hlásí v posledních dnech vysoký počet přijatých zvířat. Ošetřovatelé se starají například o šest čápů bílých, mládě vydry říční nebo zraněného kvakoše nočního. Přibývají také mláďata rorýsů, poštolek a drobných pěvců, kterým mohou očekávaná tropická vedra situaci ještě zkomplikovat.

Ve Větřkovicích na Opavsku stále zasahují hasiči, stupeň požárního poplachu byl snížen na II.

Dnes 11:20, vydáno včera 14:00 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Rozsáhlý požár vypukl ve čtvrtek v poledne v obci Větřkovice a její části Nové Vrbno na Opavsku. S ohněm, který zasáhl plochu přibližně 27 hektarů, na místě bojovalo 30 jednotek hasičů s vyhlášeným třetím stupněm poplachu. Hasební práce probíhaly po celou noc.

V Havířově zachránili muže, který se zraněný nemohl dostat z rybníka

Včera 18:01 | Havířov | Bára Kelnerová

Sušanské rybníky v Havířově se staly dějištěm záchranné akce. Ve čtvrtek odpoledne se tam sjeli hasiči a policisté, aby tam na poměrně rozsáhlém území s bujnou vegetací hledali staršího a nemocného muže, který se tam zřejmě mohl dostat do nesnází při rybaření.

IC na přehradě Šance přibližuje svět vody pomocí pěti dotykových obrazovek

Vodní dílo Šance prošlo v letech 2015 až 2018 rozsáhlou rekonstrukcí za téměř 470 milionů korun, která zvýšila jeho bezpečnost při mimořádných povodních. Součástí bylo vybudování nové provozní budovy se zázemím pro pracovníky Povodí Odry a informačním centrem, otevřeným v roce 2019.

Jeho krádež sledoval majitel na kamerách. Vykrádač chat na Frýdecko-místecku řádil šestkrát

Dnes 9:05 | Celý MS kraj | Anna Břenková

V jeho chatě se pohyboval neznámý člověk. Majitel ho sledoval na kamerách a zavolal na policii. Hlídka chytila zloděje venku s plnými taškami. Vyšlo najevo, že vykradl celkem šest chat na Frýdecko-místecku se škodou více než sto tisíc korun. Zloděj přiznal, že se chce napravit kvůli své rodině.

Hasiči zasahovali u úniku čpavku v Ostravar Aréně, lidé dostali varovnou SMS

Včera 20:36, vydáno včera 19:34 | Ostrava-město | Lukáš Zavadil

V Ostravar Aréně v Ostravě došlo ve čtvrtek v podvečer k úniku čpavku. Podle dostupných informací ho způsobila závada na chladicím zařízení ledové plochy. Koncentrace uniklé látky nemají být život či zdraví ohrožující, v okolí haly ale po dobu zásahu hasičů platí preventivní opatření.

Vážná nehoda v Třinci. Mladý řidič narazil do sloupu, čtyři lidé skončili v nemocnici

Včera 9:23 | Celý MS kraj | Anna Břenková

21letý řidič nezvládl v Oldřichovicích zatáčku a s autem naboural do sloupu elektrického vedení. V autě zůstali zaklíněni tři lidé, které museli vystříhat hasiči. Záchranáři na místě ošetřili celkem čtyři mladé zraněné, řidiče transportoval vrtulník ve velmi vážném stavu do ostravské nemocnice.

Nová Ves bude na povodně lépe připravena. Ostrava obvodu přispěje na hráz a zábrany

Včera 9:34 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Ostrava-Nová Ves, kterou protéká řeka Odra, chce být ještě lépe připravena na případné povodně a proto chystá nákup mobilních zábran a hrází. Ty by operativně v případě nebezpečí byli schopni nainstalovat místní dobrovolní hasiči.

Olympiáda mezi regály s knihami bavila děti v Novém Jičíně a připomněla Hurvínkovy 100. narozeniny

Včera 9:48 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Trochu sportu mezi regály s literaturou a především letní zábavu pro děti nabídla novojičínská knihovna. V rámci pravidelných “prázdninových čtvrtků” připravila Olympiádu se Spejblem a Hurvínkem.

Spanilá jízda i pomník u místa tragédie. Případ sraženého motorkáře se dál prověřuje

29. července 2026 22:11 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Pro druhé by se rozdal. Leccos opravil a vyrobil. Vášnivý sběratel motorek a veteránů, hlavně strojů Jawa, Jiří M. (41) jel na Pionýru večer z práce domů a na obchvatu Krnova ho zezadu smetl 21letý řidič ve voze BMW. Policie nehodu stále prověřuje. Rodina a přátelé se s Jiřím už rozloučili. U místa tragédie mu postavili pomníček a desítky motorkářů se vydaly na spanilou jízdu.

Konference Česko bez nehod proběhla i v Ostravě

Dnes 14:09 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Bezpečnost na silnicích není jen o tom, jak jezdí řidiči. Důležitou roli hraje také to, kde k nehodám nejčastěji dochází, proč se opakují a co se dá udělat pro to, aby se riziková místa změnila. Právě tím se zabývají regionální nehodové konference Česko bez nehod, které postupně míří do všech krajů. Jedna z nich zavítala také do Ostravy.

Hosté ve studiu: Martin Dutko, jednatel krajské společnosti KODIS

Dnes 13:35 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Novinky ve veřejné dopravě pro turistickou sezonu

Bavilo ho dívat se na plameny. Policie dopadla dvacetiletého žháře, který v Ostravě a Hlučíně zakládal požáry

Včera 8:57 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Během pár dní úmyslně založil hned několik požárů. Ostravští a opavští kriminalisté dopadli dvacetiletého mladíka, který zapálil rybářskou chatku, popelnice i velký stoh slámy. Svým řáděním způsobil škodu za zhruba 800 tisíc korun. Sám přitom policii přiznal, že se na plameny jen rád díval.

Hosté ve studiu: Jaroslav Zezulčík, historik, kastelán Zámku Kunín

29. července 2026 14:20 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

František Palacký:150. výročí úmrtí historika, politika a „Otce národa“

Na stavbu CirkAreny byl využit materiál z bývalé hokejové haly, dokončena bude v roce 2027

29. července 2026 10:53 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

Stará třinecká Werk Arena z roku 1967, ještě před několika lety se tam hrával hokej, ale po vybudování nové haly přestala sloužit svému původnímu účelu. Po její demolici se uvolnil prostor pro projekt vývojového centra CirkAreny. Stavba má být dokončena v roce 2027.

Do Řecka vyráží bojovat s lesními požáry i hasiči z Moravskoslezského kraje
Vydáno 22. srpna 2023 8:06, Celý MS kraj, Lukáš Zavadil
Situace s lesními požáry v Řecku se zhoršila a donutila tamní vládu požádat o pomoc prostřednictvím Mechanismu civilní ochrany Unie. Na apel Řeků zareagovala i Česká republika, která na místo vyšle nezbytné zdroje a zkušené profesionály. V úterý v 9:30 odjedou do seřadiště v Podivíně a následně odletí do Řecka i příslušníci sboru z Moravskoslezského kraje.

záběry z příprav hasičů: HZS ČR

Martina Götzová, mluvčí generálního ředitelství HZS ČR: “Nasazení obou týmů zprostředkovalo během pár hodin MV-GŘ HZS ČR a jeho národní operační a informační středisko – obě nabídky byly řeckou stranou večer akceptovány. Odřad pro letecké hašení s vrtulníkem Black Hawk zahrnuje kromě šestičlenné letecké posádky devět hasičů – velitele odřadu, čtyři letecké záchranáře (HZS Moravskoslezského kraje) a čtyři příslušníky Záchranného útvaru HZS ČR, kteří se postarají o pozemní podporu a převoz dvou flexi tanků (velkoobjemových nádrží), které se mohou využít pro nabírání vody do bambivaků v terénu. Předpoklad je, že tým bude operovat na řeckém území sedm dní. Pozemní část týmu odjede do Řecka během úterý 22. 8. 2023, posádka s vrtulníkem odletí po zajištění nezbytných administrativních úkonů posléze. Cílem pro vrtulník bude letiště Tatoi severně od Athén. Tým pak bude operovat dál podle instrukcí Řeků. Hasičský záchranný sbor ČR nabídl zároveň Řecku modul pozemního hašení.”

Do Řecka podle mluvčí HZS MSK Kamily Langerové vyráží za HZS Moravskoslezského kraje tito lidé a technika:

Modul pro letecké hašení
velitel odřadu kpt. Ing. Tomáš Přinosil a 4 letečtí záchranáři (HZS Moravskoslezského kraje)

Modul pro pozemní hašení
velitel odřadu plk. Ing. Jiří Němčík + 4 příslušníci HZS MSK – logistici
technika – 3 vozidla, 1 elektrocentrála

Nasazení českých hasičů je předpokládáno na sedm dní, bude ale záležet na situaci na místě.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000038715/do-recka-vyrazi-bojovat-s-lesnimi-pozary-i-hasici-z-moravskoslezskeho-kraje