Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Dny NATO 2023 navštívilo 185 tisíc lidí. Záchranáři v areálu ošetřili 80 návštěvníků

Dny NATO na letišti v Mošnově navštívilo během dvou dnů přibližně 185 tisíc lidí. Lidé mohli vidět dynamické ukázky ve vzduchu i na zemi, v areálu si mohli prohlédnout desítky letadel i další techniky. Program trval každý z víkendových dnů déle než osm hodin. Záchranáři přímo v areálu ošetřili na 80 desítek návštěvníků. Tři z nich bylo potřeba transportovat do nemocnice.

V sobotu přišlo na Dny NATO 2023 na 100 tisíc lidí a v neděli dalších 85 tisíc. I v průběhu neděle se starší technika během ukázek střídala s novou. A stejně jako včera dominovala americká F-35A a britská F-35B. O koupi těchto strojů jedná Česko s USA. Návštěvníci mohli dále vidět například vrtulníky americké výroby AH-1Z Viper a UH-1Y Venom, které si pořídila česká armáda, naopak derniéru měl na akci jejich předchůdce, bitevní vrtulník Mi-24. K nejatraktivnějším bodům programu patří každoročně vystoupení akrobatických skupin, letos to byly polské skupiny Orlik a Zelazny a švýcarský PC-7 Team.

Zbyněk Pavlačík, předseda organizace Jagello 2000: "Myslím, že to je opravdu program jak dynamických, tak statických ukázek na evropské úrovni, protože jsou tady k vidění věci, které ne že v České republice, ale ani v okolních zemích ještě k vidění nebyly."

Dny NATO jsou největší bezpečnostní přehlídkou v Evropě. Ukázky na nich předváděly armádní, bezpečnostní a záchranářské jednotky, letos z 19 zemí. Poprvé mezi nimi byli zástupci Portugalska a Lucemburska. Lidé mohli v Mošnově řadu věcí vidět poprvé nejen v České republice, ale šlo o techniku, která ještě nebyla k vidění ani v okolních zemích. Polsko například prezentovalo korejské stíhačky FA-50, které do jeho výzbroje přibyly teprve nedávno.

Zbyněk Pavlačík, předseda organizace Jagello 2000: "Musely získat speciální povolení, aby mohly být prezentovány mimo Polsko, což se na poslední chvíli podařilo. Polsko má u nás i známý systém HIMARS, který známe z bojů na Ukrajině. Dále zde prezentují svůj korejský nejmodernější tank K2 a známý bezpilotní prostředek Bayraktar, který taky známe v Česku jenom z médií."

Nadstandardní zastoupení mělo Německo, efektní vystoupení provedl armádní vrtulník NH-90. Další stroje byly k vidění i na statice, například Atlas A400M. Armáda České republiky a její zastoupení bylo opět mimořádné. Předvedla vrtulníky Viper a Venom, bojový tank Leopard 2A4 i radar MADR. Tradičně byla spoluorganizátorem celé akce. Představili se také moravskoslezští hasiči. Městská policie, která navíc u areálu provozovala kolárny. A nechyběli ani záchranáři. 

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "V průběhu dvou dní bylo v areálu ošetřeno osm desítek návštěvníků, z toho dvě třetiny během soboty. Žádný z nich nebyl v život ohrožujícím stavu, do nemocnice bylo zapotřebí transportovat tři pacienty. U ošetřených se v drtivé většině jednalo o stavy a obtíže interní povahy, či úrazy, vesměs lehčího charakteru. Zvýšen oproti jiným ročníkům byl počet osob, ošetřených s kolapsovými stavy a dehydratací, kterých zdravotní služba ošetřila více, než padesát."

V rámci statických ukázek záchranáři představili svou práci a vybavení veřejnosti, a to i s předvedením poskytování přednemocniční neodkladné péče. K prohlédnutí byla i letos plně vybavená zásahová vozidla, včetně speciálního sanitního automobilu týmu pro speciální činnosti.

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "Lákadlem nejen pro děti, ale i dospělé návštěvníky, se stala soutěž v poskytování nepřímé srdeční masáže, které se hojně účastnili malí i velcí. Vždy pětice soutěžících při ní měří svou dovednost pod kontrolou záchranářů, a to za elektronického hodnocení kvality jejich masáže. Edukace veřejnosti tedy probíhá zábavnou formou a jde o přitažlivou možnost proškolení laiků v život zachraňujících úkonech. Zkušenosti záchranářů přitom ukazují, že je dokáží kvalitně zvládnout i menší děti. K vidění bylo Mobilní simulační centrum – sanitní vozidlo, které záchranářům slouží pro výuku a nácviky odborných činností. Práci posádky uvnitř vozidla mohli návštěvníci sledovat na obrazovce umístěné venku, protože pracoviště je ve svém interiéru vybaveno mimo jiné i kamerami."

Pro velký zájem probíhaly i letos komentované ukázky poskytování přednemocniční neodkladné péče, které záchranáři opakovaně předváděli v prostoru svého stanoviště. Pro děti byl připraven zábavně-edukační program a po splnění několika úkolů získaly odměnu - drobné dárky nadačního fondu Kryštůfek a záchranné služby.

Jako každoročně akci provázely dopravní komplikace na silnicích v okolí letiště. V sobotu ráno a dopoledne byly ze všech příjezdových směrů kolony, ta nejdelší od Studénky od dálnice D1 byla dlouhá až devět kilometrů. Lidé v kolonách čekali déle než hodinu. Dnes byla situace klidnější, hlavně při odjezdu ale i dnes řidiči na silnicích míjeli stovky chodců a cyklistů.

Nahlásit chybu


K tématu
JOB FACTORY s.r.o. - Moravskoslezský kraj
Ostrava
od 29 000 do 35 000 Kč/měsíc

Detail

Global Partner Péče, z.ú. - pracoviště Frýdlant nad Ostravicí,
Frýdlant nad Ostravicí
od 18 000 Kč/měsíc

Detail

SAVETI Facility Management s.r.o., Ostrava
Ostrava
od 120 Kč/hod.

Detail