Narození není jediné kulaté výročí. Příští rok tomu bude 130 let od nástupu arcivévody do úřadu velmistra.
Veronika Juriková, památkářka, autorka výstavy: „Pan Evžen se narodil v Židlochovicích. Na Moravě. Výstava má představit Evžena nejen jako velmistra Řádu německých rytířů, ale také jeho osobnost, jeho charakter a jeho činnost na Bruntálsku.“
Matěj Matela, historik Vlastivědného Muzea Jesenicka, spoluautor výstavy: „Význam arcivévody Evžena pro Jeseníky tkví v obrovské šíři záběru. Ne jenom, kamzíci, které tu dnes můžeme vidět na jesenických holích, které tu nechal vysadit právě velmistr Evžen, nejenom lázně v Karlově Studánce s jejich překrásnou architekturou, ale jeho obrovský vliv ve školské péči, ve zdravotnictví.“
Arcivévoda Evžen měl mimo jiné také spoustu vzácných sbírek.
Veronika Juriková, památkářka, autorka výstavy: „Evžen byl vášnivým sběratelem, sbíral zbraně, obrazy, grafiky, nábytkové soupravy.“
To podstatné, co výstava odhaluje, je především lidská stránka velmistra Evžena Habsburského.
Matěj Matela, historik Vlastivědného Muzea Jesenicka, spoluautor výstavy: „O osobnosti arcivévody Evžena se velice málo mluví a je to škoda, protože on je inspirativní ne jenom svou veřejnou činností, ale i svým charakterem. Byl to člověk, se kterým, zjednodušeně řečeno, byl radost pobejt, jak se říká v Čechách. Každý, kdo se sním potkal, na to pak vzpomínal celý život. On neměl problém se kamarádit s dělníky v Innsbrucku, měl přátele mezi sedláky, stejně jako mezi největšími hudebníky a filosofy tehdejší Evropy. I občané Bruntálu se mohli setkat s Evženem. Ostatně na Ovčárně mnozí turisté vzpomínali, najednou dovnitř přišel arcivévoda Evžen s doprovodem, v loveckém úboru a velice družně se s nimi bavil.“
Do další zajímavé historie mohou návštěvníci bruntálského zámku nahlédnout také 21. října na Dni archeologie.