Liberty Ostrava v pátek oznámila, že v pondělí 23. října spustí dočasnou odstávku vysoké pece číslo 3.
Kateřina Zajíčková, mluvčí Liberty Ostrava: "Z důvodu nedostatečné poptávky v celé Evropě, která je i nadále ovlivňována makroekonomickými faktory, LIBERTY Ostrava dočasně odstaví vysokou pec č. 3. V rámci této dočasné odstávky LIBERTY Ostrava provede také krátký program oprav a údržby s cílem zvýšit stabilitu a spolehlivost této pece."
Zaměstnanci se ale bojí, že tento krok může definitivně ohrozit budoucnost huti a postupnými kroky vést rovnou ke krachu společnosti.
zaměstnanec: "Před malou chvílí oznámil výkonný ředitel hutě Liberty Ostrava útlum poslední funkční vysoké pece. To je konec prvovýroby a defacto krach hutě Liberty Ostrava."
Liberty ale zaměstnance uklidňuje, že zatím situaci naprosto zvládá.
Kateřina Zajíčková, mluvčí Liberty Ostrava: "Během tohoto období bude zachována plná zaměstnanost, objednávky zákazníků budou i nadále realizovány, neboť příslušné válcovny zůstanou v provozu. Předem připravené zásoby budou využívány tak, aby podnik mohl i nadále plnit své závazky vůči zákazníkům. Aktuální plán je pec za dva týdny od odstavení opět uvést do provozu."
Petr Slanina, předseda ZO OS KOVO Liberty ČR: "Víme to, že vysoká pec se má odstavit na dva týdny. Nebude vyhaslá, bude naplněna koksem. Takže tento typ odstávky nejde ani udělat na moc dlouhou dobu. Doufáme, že to překleneme toto období a poté najedeme dál. Za odbory to vnímáme jako varovný signál pro vládu, že ocelářství v Evropě už má dost problémů."
Odbory také potvrzují, že krach společnosti zatím nehrozí, ale zároveň se bojí se kroků, které mohou následovat.
Petr Slanina, předseda ZO OS KOVO Liberty ČR: "My to zatím jako krach nevnímáme. Nicméně pokud se ta situace nezlepší, tak to k tomu bude směřovat. Huť nemůže vyrábět se ztrátou, což dneska se u spousty výrobků děje. Za odbory to vnímáme jako varovný signál pro vládu, že ocelářství v Evropě už má dost problémů. A to, co se chystá vláda udělat v rámci konsolidačního balíčku a PoZE (Podporované zdroje energie), tak v podstatě ta společnost tady skončí, co se týče ocelařiny."
Odboráři Liberty Ostrava vnímají kroky vedení skupiny Liberty House pro firmu jako likvidační a žádají, aby se nejpozději do měsíce sešli zástupci majitele firmy a české vlády.
Petr Slanina, předseda ZO OS KOVO Liberty ČR: "Jsme naprosto šokováni přístupem majitelů firmy, kteří na jedné straně slibují miliardové investice a na straně druhé neinvestují ani do nejzákladnějších oprav a neplatí své závazky vůči státu ani dodavatelům. Požadujeme okamžité řešení nastalé situace a vyzýváme zástupce státu, aby nám pomohli tuto složitou situaci řešit."
Vyzvali majitele huti, aby jim poskytl informace o současné finanční situaci společnosti včetně všech pohledávek a úvěrů. Odbory žádají svolání schůzky zástupců majitele firmy a vlády, na které by byla objasněna skutečná finanční situace firmy a představen transparentní plán, jak majitelé hodlají společnost provozovat s vyjasněním všech nevratných, technologii poškozujících či bezpečnost ohrožujících kroků, které firma hodlá udělat. Požadují také vyhodnocení vlivů na zaměstnanost.
Petr Slanina, předseda ZO OS KOVO Liberty ČR: "Upozorňujeme na neudržitelný vývoj situace v naší huti a na nevratné kroky, které skupina Liberty House jednostranně a netransparentně podniká a které mají zcela zásadní vliv na budoucí fungování naší společnosti a její schopnost provozovat klíčová zařízení bez bezpečnostních a technologických rizik. Kroky vedení skupiny vnímáme pro naši společnost jako likvidační."
Skupina Liberty Steel chce ostravský podnik přeměnit v uhlíkově neutrálního výrobce. Uvádí, že má v plánu do toho investovat 8,6 miliardy korun. Klíčovým prvkem transformace bude výměna čtyř tandemových pecí ocelárny ze 70. let minulého století za dvě hybridní elektrické pece. Odboráři uvedli, že se s nimi setkal člen skupiny GFG Victor Theusnem, který dostal pověření od majitele s nimi diskutovat.
Petr Slanina, předseda ZO OS KOVO Liberty ČR: "Nejdůležitějším sdělením bylo, že GFG má v plánu dostat Ostravu zpět do pozice, kdy bude výdělečná, avšak tento záměr není z našeho pohledu podložen žádným životaschopným akčním plánem."
Liberty Ostrava vyrábí ocel hlavně pro stavebnictví, strojírenství a petrochemický průmysl. I s dceřinými společnostmi má firma 6000 zaměstnanců. Dalších až 25 tisíc pracovních pozic je ale na fungování huti navázáno v jiných firmách. Za finanční rok do loňského 31. března vykázala Liberty čistý obrat 56,5 miliardy korun, čistý zisk činil 6,1 miliardy korun. Od roku 2019 huť patří do Liberty Steel Group z koncernu GFG Alliance.