Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Liberty Ostrava dočasně utlumí poslední vysokou pec. Zaměstnanci se bojí krachu huti

Celý MS kraj |

Liberty Ostrava dočasně odstaví vysokou pec číslo 3. Důvodem má být nedostatečná poptávka po oceli. Zaměstnanci se bojí, že firma kvůli tomu zkrachuje. Ta ale slibuje zachování plné zaměstnanosti. Za 14 dní by se mělo všechno vrátit zase k původnímu provozu.

Liberty Ostrava v pátek oznámila, že v pondělí 23. října spustí dočasnou odstávku vysoké pece číslo 3.

Kateřina Zajíčková, mluvčí Liberty Ostrava: "Z důvodu nedostatečné poptávky v celé Evropě, která je i nadále ovlivňována makroekonomickými faktory, LIBERTY Ostrava dočasně odstaví vysokou pec č. 3. V rámci této dočasné odstávky LIBERTY Ostrava provede také krátký program oprav a údržby s cílem zvýšit stabilitu a spolehlivost této pece."

Zaměstnanci se ale bojí, že tento krok může definitivně ohrozit budoucnost huti a postupnými kroky vést rovnou ke krachu společnosti. 

zaměstnanec: "Před malou chvílí oznámil výkonný ředitel hutě Liberty Ostrava útlum poslední funkční vysoké pece. To je konec prvovýroby a defacto krach hutě Liberty Ostrava."

Liberty ale zaměstnance uklidňuje, že zatím situaci naprosto zvládá.

Kateřina Zajíčková, mluvčí Liberty Ostrava: "Během tohoto období bude zachována plná zaměstnanost, objednávky zákazníků budou i nadále realizovány, neboť příslušné válcovny zůstanou v provozu. Předem připravené zásoby budou využívány tak, aby podnik mohl i nadále plnit své závazky vůči zákazníkům. Aktuální plán je pec za dva týdny od odstavení opět uvést do provozu."
Petr Slanina, předseda ZO OS KOVO Liberty ČR: "Víme to, že vysoká pec se má odstavit na dva týdny. Nebude vyhaslá, bude naplněna koksem. Takže tento typ odstávky nejde ani udělat na moc dlouhou dobu. Doufáme, že to překleneme toto období a poté najedeme dál. Za odbory to vnímáme jako varovný signál pro vládu, že ocelářství v Evropě už má dost problémů."

Odbory také potvrzují, že krach společnosti zatím nehrozí, ale zároveň se bojí se kroků, které mohou následovat.

Petr Slanina, předseda ZO OS KOVO Liberty ČR: "My to zatím jako krach nevnímáme. Nicméně pokud se ta situace nezlepší, tak to k tomu bude směřovat. Huť nemůže vyrábět se ztrátou, což dneska se u spousty výrobků děje. Za odbory to vnímáme jako varovný signál pro vládu, že ocelářství v Evropě už má dost problémů. A to, co se chystá vláda udělat v rámci konsolidačního balíčku a PoZE (Podporované zdroje energie), tak v podstatě ta společnost tady skončí, co se týče ocelařiny."

Odboráři Liberty Ostrava vnímají kroky vedení skupiny Liberty House pro firmu jako likvidační a žádají, aby se nejpozději do měsíce sešli zástupci majitele firmy a české vlády.

Petr Slanina, předseda ZO OS KOVO Liberty ČR: "Jsme naprosto šokováni přístupem majitelů firmy, kteří na jedné straně slibují miliardové investice a na straně druhé neinvestují ani do nejzákladnějších oprav a neplatí své závazky vůči státu ani dodavatelům. Požadujeme okamžité řešení nastalé situace a vyzýváme zástupce státu, aby nám pomohli tuto složitou situaci řešit."

Vyzvali majitele huti, aby jim poskytl informace o současné finanční situaci společnosti včetně všech pohledávek a úvěrů. Odbory žádají svolání schůzky zástupců majitele firmy a vlády, na které by byla objasněna skutečná finanční situace firmy a představen transparentní plán, jak majitelé hodlají společnost provozovat s vyjasněním všech nevratných, technologii poškozujících či bezpečnost ohrožujících kroků, které firma hodlá udělat. Požadují také vyhodnocení vlivů na zaměstnanost.

Petr Slanina, předseda ZO OS KOVO Liberty ČR: "Upozorňujeme na neudržitelný vývoj situace v naší huti a na nevratné kroky, které skupina Liberty House jednostranně a netransparentně podniká a které mají zcela zásadní vliv na budoucí fungování naší společnosti a její schopnost provozovat klíčová zařízení bez bezpečnostních a technologických rizik. Kroky vedení skupiny vnímáme pro naši společnost jako likvidační."

Skupina Liberty Steel chce ostravský podnik přeměnit v uhlíkově neutrálního výrobce. Uvádí, že má v plánu do toho investovat 8,6 miliardy korun. Klíčovým prvkem transformace bude výměna čtyř tandemových pecí ocelárny ze 70. let minulého století za dvě hybridní elektrické pece. Odboráři uvedli, že se s nimi setkal člen skupiny GFG Victor Theusnem, který dostal pověření od majitele s nimi diskutovat.

Petr Slanina, předseda ZO OS KOVO Liberty ČR: "Nejdůležitějším sdělením bylo, že GFG má v plánu dostat Ostravu zpět do pozice, kdy bude výdělečná, avšak tento záměr není z našeho pohledu podložen žádným životaschopným akčním plánem."

Liberty Ostrava vyrábí ocel hlavně pro stavebnictví, strojírenství a petrochemický průmysl. I s dceřinými společnostmi má firma 6000 zaměstnanců. Dalších až 25 tisíc pracovních pozic je ale na fungování huti navázáno v jiných firmách. Za finanční rok do loňského 31. března vykázala Liberty čistý obrat 56,5 miliardy korun, čistý zisk činil 6,1 miliardy korun. Od roku 2019 huť patří do Liberty Steel Group z koncernu GFG Alliance.

Nahlásit chybu


K tématu

Moravskoslezská tripartita žádá vládu, aby řešila krizi v Liberty i v celém ocelářství

22. února 2024 12:12 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Moravskoslezská tripartita podporuje odboráře v protestu za zachování výroby v Liberty Ostrava. Zároveň vyzvala vládu, aby začala intenzivně řešit krizi v Liberty i v celém ocelářském průmyslu. Kraj také připravuje dotčené firmy na možný scénář úpadku celé huti.

Kraj nabízí zdarma poradenství firmám, které jsou v potížích kvůli Liberty Ostrava

17. února 2024 13:39 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Moravskoslezský kraj ve spolupráci s příspěvkovou organizací Moravskoslezský pakt zaměstnanosti rozjel cyklus seminářů pro firmy, které jsou postiženy složitou situací v hutní společnosti Liberty Ostrava. Odborníci jim tu zdarma poskytují důležité informace z oblastí daní, financí a práva.

Zaměstnanci Liberty Ostrava mohou žádat stát o výplatu mzdy a kraj o bezúročnou půjčku

14. června 2024 12:05 | Celý MS kraj | Jiří Cileček | Regionální zprávy POLAR

Moravskoslezský kraj nabízí pomocnou ruku zaměstnancům Liberty. Zřídil bezplatnou informační linku a připravil rychlé bezúročné půjčky. Firma na sebe podala insolvenci a přestala vyplácet mzdy.


Uhlí z podzemí Dolu ČSM tahá nově opravený obří motor

Přestože těžba uhlí v poslední činné šachtě v České republice skončí začátkem roku 2026, musela společnost OKD těžní stroj Dolu ČSM ve Stonavě modernizovat. Byli jsme u toho, když technici usazovali opravený elektrické motor pod vrcholem téměř 100 metrů vysoké těžní věže.

Děti si v Havířově užily Den otevřených sportovišť

Správa sportovních a rekreačních zařízení připravila i v letošním roce pro veřejnost Den otevřených sportovišť. Smyslem akce bylo ukázat veřejnosti, kde mohou aktivně trávit léto.

Nový Jičín převezme od tělovýchovné jednoty tribunu, aby ji mohl zbourat

Město Nový Jičín převezme do vlastnictví od tělovýchovné jednoty tribunu fotbalového stadionu. Následně ji nechá zbourat a na jejím místě postaví multifunkční sportovní halu. Její součástí bude nová tribuna.

Interaktivní výstavu Svět kostiček Lego stojí za to navštívit

Městské kulturní středisko připravilo v KD L. Janáčka je ve Výstavní síni Viléma Wünscheho interaktivní výstavu Svět kostiček Lego. Ta potěší nejen děti, ale i dospělé.

Děti s prarodiči sesbírali nářeční výrazy používané v Čeladné

Základní škola Čeladná žila několik měsíců mezigeneračním projektem s názvem Jaro s babi a dědou. Jeho jedním z úkolů bylo, aby děti se svými prarodiči sestavili slovníky výrazů v místním nářečí. Sešlo se jich několik desítek.

Opavská porodnice otevřela dveře veřejnosti a pochlubila se svými moderními prostory i novinkami

Opavská porodnice uspořádala tradiční Den otevřených dveří. Nejen budoucí maminky tak měly možnost prohlédnout si všechny prostory, popovídat si s lékaři a asistentkami a zjistit, jaké porodní možnosti nemocnice nabízí.

Karvinsko kulturně žije. Chystají se další festivaly i sportovní akce

Včera 18:45 | Karviná | Jiří Cileček

Karviná se připravuje na Festival POHO Den. Ten letos oživí bohatým kulturním programem lázeňský park Darkov. Chystají se také běžecké závody POHO 50, které lákají na tratě od 10 do 50 kilometrů. Léto na Barboře pak nabízí pestrou škálu aktivit v areálu bývalého dolu Barbora po celé léto. Krásy pohornické krajiny výletníci poznají díky komentovaným projížďkám Báňským spěšným vlakem mezi doly.

Ostrava postaví na Bazalech nový fotbalový stadion až pro 17 tisíc lidí

Včera 11:01 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Návrat fotbalového Baníku Ostrava zpět na ikonické Bazaly je možný. Město Ostrava zadalo studii proveditelnosti výstavby nového stadionu. Z ní vyplynulo, že stavbě nic nebrání. Nový stadion může mít kapacitu až 17 tisíc lidí a bude splňovat nejmodernější požadavky.

Mezinárodní soutěž na proměnu a využití Bredy má vítěze. Vyhrál radikální projekt s úctou k historii

A je rozhodnuto. Odborná mezinárodní porota vybrala vítěze soutěže na proměnu opavského památkově chráněného Obchodního domu Breda. Stal se jím tým sdružení architektonických kanceláří z Brna a Bruselu: Atelier GRAM + OFFICE Kersten Geers + Spolka.

75letý muž spadl ze střechy domu na Bruntálsku

Dnes 21:29 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Záchranáři zasahovali v úterý v poledne u vážně zraněného seniora na Bruntálsku. V obci Hynčice pracoval na střeše rodinného domu a spadl z výšky asi pěti metrů. Do nemocnice ho transportoval vrtulník.

Obce se utkaly v Beskydských hrách bez hranic, pohár obhájila Lhotka

16. června 2024 21:02 | Celý MS kraj | Bára Kelnerová | Beskydský expres

Smíšené týmy dětí a dospělých se v sobotu v Metylovicích utkaly o putovní pohár Beskydských her bez hranic. Zástupci několika obcí z okolí Frýdlantu nad Ostravicí soutěžili například v biatlonu nebo včelím sběru.

Hosté ve studiu: Ondřej Haničák, kurátor a historik, Slezské zemské muzeum

15. června 2024 8:20 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

Ondřej Haničák: Opava měla za Habsburků exkluzivní postavení

Matice slezská pořádala v Dolní Lomné 55. ročník Slezských dnů

14. června 2024 13:24 | Celý MS kraj | Libor Běčák | Beskydský expres

V dřevěném městečku v Dolní Lomné se konal 55. ročník Slezských dnů. Své tance předvedlo 11 souborů.

Zaměstnanci Liberty Ostrava mohou žádat stát o výplatu mzdy a kraj o bezúročnou půjčku

14. června 2024 12:05 | Celý MS kraj | Jiří Cileček | Regionální zprávy POLAR

Moravskoslezský kraj nabízí pomocnou ruku zaměstnancům Liberty. Zřídil bezplatnou informační linku a připravil rychlé bezúročné půjčky. Firma na sebe podala insolvenci a přestala vyplácet mzdy.

Liberty Ostrava dočasně utlumí poslední vysokou pec. Zaměstnanci se bojí krachu huti
Vydáno 20. října 2023 15:04, Celý MS kraj, Jiří Cileček
Liberty Ostrava dočasně odstaví vysokou pec číslo 3. Důvodem má být nedostatečná poptávka po oceli. Zaměstnanci se bojí, že firma kvůli tomu zkrachuje. Ta ale slibuje zachování plné zaměstnanosti. Za 14 dní by se mělo všechno vrátit zase k původnímu provozu.

zdroj foto: Liberty Ostrava

Liberty Ostrava v pátek oznámila, že v pondělí 23. října spustí dočasnou odstávku vysoké pece číslo 3.

Kateřina Zajíčková, mluvčí Liberty Ostrava: "Z důvodu nedostatečné poptávky v celé Evropě, která je i nadále ovlivňována makroekonomickými faktory, LIBERTY Ostrava dočasně odstaví vysokou pec č. 3. V rámci této dočasné odstávky LIBERTY Ostrava provede také krátký program oprav a údržby s cílem zvýšit stabilitu a spolehlivost této pece."

Zaměstnanci se ale bojí, že tento krok může definitivně ohrozit budoucnost huti a postupnými kroky vést rovnou ke krachu společnosti. 

zaměstnanec: "Před malou chvílí oznámil výkonný ředitel hutě Liberty Ostrava útlum poslední funkční vysoké pece. To je konec prvovýroby a defacto krach hutě Liberty Ostrava."

Liberty ale zaměstnance uklidňuje, že zatím situaci naprosto zvládá.

Kateřina Zajíčková, mluvčí Liberty Ostrava: "Během tohoto období bude zachována plná zaměstnanost, objednávky zákazníků budou i nadále realizovány, neboť příslušné válcovny zůstanou v provozu. Předem připravené zásoby budou využívány tak, aby podnik mohl i nadále plnit své závazky vůči zákazníkům. Aktuální plán je pec za dva týdny od odstavení opět uvést do provozu."
Petr Slanina, předseda ZO OS KOVO Liberty ČR: "Víme to, že vysoká pec se má odstavit na dva týdny. Nebude vyhaslá, bude naplněna koksem. Takže tento typ odstávky nejde ani udělat na moc dlouhou dobu. Doufáme, že to překleneme toto období a poté najedeme dál. Za odbory to vnímáme jako varovný signál pro vládu, že ocelářství v Evropě už má dost problémů."

Odbory také potvrzují, že krach společnosti zatím nehrozí, ale zároveň se bojí se kroků, které mohou následovat.

Petr Slanina, předseda ZO OS KOVO Liberty ČR: "My to zatím jako krach nevnímáme. Nicméně pokud se ta situace nezlepší, tak to k tomu bude směřovat. Huť nemůže vyrábět se ztrátou, což dneska se u spousty výrobků děje. Za odbory to vnímáme jako varovný signál pro vládu, že ocelářství v Evropě už má dost problémů. A to, co se chystá vláda udělat v rámci konsolidačního balíčku a PoZE (Podporované zdroje energie), tak v podstatě ta společnost tady skončí, co se týče ocelařiny."

Odboráři Liberty Ostrava vnímají kroky vedení skupiny Liberty House pro firmu jako likvidační a žádají, aby se nejpozději do měsíce sešli zástupci majitele firmy a české vlády.

Petr Slanina, předseda ZO OS KOVO Liberty ČR: "Jsme naprosto šokováni přístupem majitelů firmy, kteří na jedné straně slibují miliardové investice a na straně druhé neinvestují ani do nejzákladnějších oprav a neplatí své závazky vůči státu ani dodavatelům. Požadujeme okamžité řešení nastalé situace a vyzýváme zástupce státu, aby nám pomohli tuto složitou situaci řešit."

Vyzvali majitele huti, aby jim poskytl informace o současné finanční situaci společnosti včetně všech pohledávek a úvěrů. Odbory žádají svolání schůzky zástupců majitele firmy a vlády, na které by byla objasněna skutečná finanční situace firmy a představen transparentní plán, jak majitelé hodlají společnost provozovat s vyjasněním všech nevratných, technologii poškozujících či bezpečnost ohrožujících kroků, které firma hodlá udělat. Požadují také vyhodnocení vlivů na zaměstnanost.

Petr Slanina, předseda ZO OS KOVO Liberty ČR: "Upozorňujeme na neudržitelný vývoj situace v naší huti a na nevratné kroky, které skupina Liberty House jednostranně a netransparentně podniká a které mají zcela zásadní vliv na budoucí fungování naší společnosti a její schopnost provozovat klíčová zařízení bez bezpečnostních a technologických rizik. Kroky vedení skupiny vnímáme pro naši společnost jako likvidační."

Skupina Liberty Steel chce ostravský podnik přeměnit v uhlíkově neutrálního výrobce. Uvádí, že má v plánu do toho investovat 8,6 miliardy korun. Klíčovým prvkem transformace bude výměna čtyř tandemových pecí ocelárny ze 70. let minulého století za dvě hybridní elektrické pece. Odboráři uvedli, že se s nimi setkal člen skupiny GFG Victor Theusnem, který dostal pověření od majitele s nimi diskutovat.

Petr Slanina, předseda ZO OS KOVO Liberty ČR: "Nejdůležitějším sdělením bylo, že GFG má v plánu dostat Ostravu zpět do pozice, kdy bude výdělečná, avšak tento záměr není z našeho pohledu podložen žádným životaschopným akčním plánem."

Liberty Ostrava vyrábí ocel hlavně pro stavebnictví, strojírenství a petrochemický průmysl. I s dceřinými společnostmi má firma 6000 zaměstnanců. Dalších až 25 tisíc pracovních pozic je ale na fungování huti navázáno v jiných firmách. Za finanční rok do loňského 31. března vykázala Liberty čistý obrat 56,5 miliardy korun, čistý zisk činil 6,1 miliardy korun. Od roku 2019 huť patří do Liberty Steel Group z koncernu GFG Alliance.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000039711/liberty-ostrava-docasne-utlumi-posledni-vysokou-pec-zamestnanci-se-boji-krachu-huti