Haviřovského rodáka a evangelického kazatele Jaroslava Kapce zastupují jeho díla ze 60. let minulého století.
Renata Skřebská, kurátorka výstavy: „Jaroslav Kapec tvořil silně pod vlivem evangelií, takže taková ta rovina, která do té doby byla samozřejmě socialistickým realismem velmi potírána. Můžeme zde vidět jednak figurální malbu, kterou se zabýval, ale také řadu takových jeho vizí života lidského ve spojení s přírodou.“
Obrazy Jaroslava Kapce jsou malovány kombinovanými technikami, olejovými barvami se vstupy tužky i tuše a na různé materiály, od pláten po překližku.
Renata Skřebská, kurátorka výstavy: „Postupně řadu let tvořil v Ostravě, je spojován se svým působením na LŠU.“
Druhým výtvarníkem je Antonín Tomalík, rodák z Jablunkova, svobodomyslný malíř bouřlivák, který se ožil pouhých 29 let. Šíře a objem jeho tvorby jsou však obdivuhodné.
Mahulena Nešlehová, kurátorka výstavy: „Výstavu otevírá skupina autoportrétů a Tomalíkovy rané práce, pak je to blok témat biblických. Další úsek výstavy zahrnuje práce, které představují takový volný abstraktní projev.“
V další části výstavy se naplno projevuje Tomalíkova svobodomyslná až výbušná povaha v abstraktních dílech i neobvyklých materiálech.
Mahulena Nešlehová, kurátorka výstavy: „Tomalík se doslova našel v tomto projevu, kdy volil sekeru, led lampu, tak se do toho mohl plnou parou vložit. Tam vložil ten pocit nejistoty, deprese. Ty plochy se staly kolbištěm.“
Obě výstavy jsou velkou inspirací použitými technikami, materiály i vhledem do osobností a povah obou malířů.