Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

48 škol z Moravskoslezského kraje se zapojilo do projektu Pěšky do školy

Celý MS kraj |

Celkem 439 škol z 13 krajů České republiky se zapojilo do letošní týdenní výzvy Pěšky do školy. Ta se konala v týdnu od 18. do 22. září. Z Moravskoslezského kraje se do akce zapojilo 48 škol. Cílem je zlepšení fyzické a psychické kondice žáků a také upozornit na dopravní situaci kolem škol.

Výzva se letos konala už po sedmé. A celkově se do ní z celé země zapojilo na 100 tisíc školáků. Což bylo o 30 tisíc víc než před rokem. Akci pořádá organizace Pěšky městem, která školám pomáhá jak s dopravní a environmentální výchovou školáků, tak odborně v rámci poradenství.

Marie Čiverná, projektová koordinátorka Pěšky do školy: "Letos se do projektu podařilo zapojit už takřka všechny kraje České republiky a především skokově vzrostl počet obcí, pro které jsou denní návyky školáků téma. Jak trefně poznamenal jeden diskutující na našich sociálních sítích, je vlastně na pováženou, že takový projekt vůbec musí existovat. Pro generaci dnešních rodičů byla pěší doprava do školy – popřípadě pěší v kombinaci s městskou hromadnou dopravou – naprostým standardem. Dnes je situace jiná. Podle posledních dat se do školy dopravuje s pomocí tzv. „mamataxi“ každý čtvrtý školák. Okolí škol ale nebylo a není na takovou dopravní zátěž architektonicky připravené a v době před i po vyučování dochází k pro děti nepříjemným a zmatečným dopravním situacím."

Podle doporučení WHO potřebují školáci hodinu pohybu denně. To nyní splňuje ale jen pětina z nich.

Martin Musálek, Fakulta tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy: "Dolní končetiny máme proto, abychom hned po tom, co se naučíme stát, začali chodit a běhat. Obojí dnes dětem výrazně chybí. Rodiče nelení odvést ratolest do školky nebo školy autem třeba jen čtyři sta metrů s argumentem, že to mají po cestě. Byť za tím často skrývají obavy o bezpečí svých dětí. Přitom ranní procházka, nebo jízda do školy na kole je pro děti tím nejlepším tréninkem pro jejich tělo i mozek. Už dvacetiminutová procházka výrazně zvyšuje výkonnost našeho mozku."

V rámci krajů letos dominoval Středočeský kraj, ve kterém se zapojilo 54 škol, v závěsu a ním poté kraj Moravskoslezský, který hlásil 48 škol. Jediným nezapojeným krajem letos zůstal kraj Karlovarský. Z měst bylo nejvíce škol zapojených v Praze, a to 45. Ostrava zapojila 22 škol. Na třetím až šestém místě se umístila menší města – Benešov, Opava, Teplice a Přerov. 

Školy se v rámci výzvy mohly i letos zúčastnit soutěže o ceny. Ta zohledňovala pravidelnost docházky, nikoliv celkový počet nachozených kilometrů v daném týdnu. Ve třech kategoriích (mateřské školy, první stupeň ZŠ a druhý stupeň ZŠ plus víceletá gymnázia) se do soutěže aktivně zapojilo 2 916 tříd s 68 651 dětmi.

Ostatní školy využili pěšího týdne, ale o ceny nesoutěžily. 

Marie Čiverná, projektová koordinátorka Pěšky do školy: "Od letošního ročníku mohly jednotlivé školy, třídy či týmy vyplňovat způsob docházky přímo do nové webové aplikace Pěšky do školy. Ta umožňovala sledovat v reálném čase body konkurenčních týmů, čím žáky více hecovala k upřednostnění pěší dopravy před automobilovou. Na prvních místech opět rozhodovaly body přidělené v rámci dobrovolných aktivit. Školy akci Pěšky do školy spojují s připomenutím základních pravidel bezpečného pohybu v ulicích. V Benešově se například děti s dopravními policisty účastnily silniční kontroly a odměňovaly řidiče usměvavými nebo zamračenými smaljlíky. Školy se letos s dětmi více pouštěly do dopravních průzkumů, například v Třebotově zjistili, že díky akci Pěšky do školy 12 % dětí uvažuje o změně svého způsobu dopravy, Pěšky do školy má být pro děti hlavně zábava, proto se tradičně velké oblibě těšily zážitkové happeningy, projektové dny a společné cesty dětí, Ve Svitavách, nebo v Cítově vyzkoušeli i pěškobusy."

Děti s nejlepší docházkou dostanou odměny od zapojených partnerů a ceny připravily i v jednotlivých krajích. V Moravskoslezském jsou to například vstupy do ostravské zoologické zahrady.

Nejúspěšnější školáci z Moravskoslezského kraje

Do projektu se zapojilo 466 tříd ze 48 škol. Dohromady nasbírali 38 344, 84 bodů. Což by v celostátním žebříčku odpovídalo druhému místu.

Pořadí měst

2. místo - Ostrava - 22 zapojených škol - 111 tříd.
4. místo - Opava - 7 zapojených škol - 46 tříd

Mateřské školy

1. místo - MŠ Jateční, Opava - Velká třída
7. místo - MŠ Jateční, Opava - Střední třída
8. místo - MŠ Ostrava-Dubina, A. Gavlase - STROMEČEK
10. místo - ZŠ a MŠ Havířov, Dolní Datyně - Vrabčáci

První stupeň ZŠ

3. místo - ZŠ a MŠ Horní Suchá - 4. A

Druhý stupeň ZŠ a víceletá gymnázia

1. místo - ZŠ a MŠ Horní Suchá - 6. A
4. místo - ZŠ a MŠ Horní Suchá - 7. A
5. místo - ZŠ a MŠ Ostrava-Bělský Les, B. Dvorského - Sporťáci z 9.A

Nahlásit chybu


K tématu

Aktivní senioři uspořádali ve Frýdku-Místku turnaj v badmintonu

Sportem předcházejí krizi středního věku. Takové je pořekadlo seniorů ve spolku Aktivní senioři Frýdek-Místek. Aktuálně mají za sebou třetí ročník turnaje v badmintonu, který měl tradičně velký úspěch. Desítky seniorů mezi sebou s velkým nasazením soupeřili o medaile a nejlepší umístění.

Děti se o jarních prázdninách ve Frýdku-Místku v SVČ Klíč nenudí

Středisko volného času Klíč ve Frýdku-Místku tradičně připravilo program i na jarní prázdniny. Děti si tak mohly vybrat z pestré nabídky technických, výtvarných i pohybových každodenních aktivit. Největší zájem byl tradičně o příměstský tábor. Letošní má název Kokosy na sněhu a věnuje se hlavně pohybu.

Frýdek-Místek ocenil účastníky výzvy 10 000 kroků, jednotlivci ušli i přes 900 kilometrů

Mají rádi chůzi, proto se zapojili do výzvy 10 000 kroků. Ty nejlepší jednotlivce i týmy nyní ocenil Frýdek-Místek. V dubnové ti nejlepší nachodili v dubnové výzvě přes 900 kilometrů. Cílem akce je vrátit chůzi do běžného života a udělat něco pro své zdraví.


VIDEO: PIT manévr v akci! Policisté zadrželi ujíždějícího řidiče s drogami v autě

Dnes 10:38 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Na Ostravsku se minulý týden odehrála dramatická policejní honička, při které řidič se zákazem řízení a s pozitivním testem na drogy ujížděl rychlostí přes 100 km/h. Policisté nakonec využili PIT manévr, aby jeho riskantní jízdu zastavili.

Havířov vyřešil letitý problém s parkováním v lokalitě u ZŠ Frýdecká

Celkem 34 nových parkovacích míst nechala postavit radnice v Havířově v městské části Bludovice. Lidé na parkoviště čekali mnoho let. Město muselo nejdříve vyřešit odkup části soukromého pozemku.

Zloděj se před policií ukryl za komínem. Za sebou má už přes 20 odsouzení

Ostravským policistům se díky všímavému muži podařilo zadržet přímo při činu zloděje. Nejprve se snažil ukrýt za komínem bytového domu, ale hlídka jej objevila a zatkla. Na svědomí má nejméně 7 vloupání do různých objektů

V Opavě stále uklízí povodňový odpad. Do konce listopadu jeho odvoz z domácností hradí město

V Opavě stále uklízí povodňový odpad z domácností. Od listopadu už ale není možné zaplavené věci odkládat na volné plochy před domy. Lidé si tak zdarma mohou u Technických služeb objednat kontejner.

O senior linku je v Ostravě-Porubě zájem. Ročně zachrání desítky seniorů

Už od roku 2010 funguje v Ostravě nouzové tlačítko. O takzvanou senior linku městské policie je velký zájem a osamělým lidem ve věku nad 65 let a hendikepovaným se přiděluje na základě pořadníku.

Orebitská ulice v Ostravě-Přívoze prochází kompletní opravou

Centrální ostravský obvod opravuje Orebitskou ulici v Přívoze. S opravou se čekalo na síťaře a nyní dostane ulice nový povrch, chodníky i parkovací místa. Obvod už před časem opravil také několik bytových domů, které už jsou obsazeny nájemníky.

Horní Suchá pořídila před sportovní halou cykloboxy

Lidé v Horní Suché jsou nadšení z nových cykloboxů. Úschovna funguje bezplatně na principu zadání kódu. Obec věří, že se boxy díky kamerovému systému nestanou terčem vandalů.

(R)evoluce pohybu má zlepšit výuku tělocviku na školách

Dalším projektem ostravského školství je Revoluce pohybu. Je realizován ve spolupráci s Ostravskou univerzitou, konkrétně katedrou Tělesné výchovy. A cíl je jasný: motivovat děti k pohybu a sportu.

Ani elektrický výboj ho nezastavil, zloděj kradl kabely v průmyslové hale, prodal je ve sběrně

Dnes 9:03 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Bohumínští policisté a kriminalisté z Karviné rychle objasnili sérii krádeží na Karvinsku, kde se škody způsobené pachatelem vyšplhaly na statisíce korun. Podezřelý muž při krádeži kabelů utrpěl elektrický šok, když zasáhl dráty, které nebyly odpojeny od rozvodné sítě.

Ilustrace oblíbeného myšáka vystavuje autorka ve Studénce

V rámci dlouhodobého cyklu “Studénečtí výtvarníci se představují” je v knihovně ve Studénce ke zhlédnutí další výstava. Tentokrát se jedná o ilustrace Ivy Hoňkové, kreslí je ke svým knížkám o myšáku Kryštofovi.

Zásobníky plynu v Česku jsou naplněny z 93 %

Tuzemské zásobníky plynu jsou v současnosti naplněny z 93 procent. K dnešnímu dni v nich je 3240 milionů metrů krychlových plynu, což je pro toto období mírně nadprůměrná hodnota. Oproti loňsku je však jejich stav o několik procentních bodů nižší. Informovalo o tom dnes ministerstvo průmyslu a obchodu. Podle úřadu je před zimou plynu dostatek.

V Liberty se obnovila výroba v rourovně

Společnosti Vítkovice Machinery Trade se podařilo v huti Liberty Ostrava obnovit téměř sedmdesátiletou tradici výroby trubek. Jde o trubky z uhlíkových ocelí, které se využívají celosvětově, a to zejména pro těžbu ropy, rozvod kapalin a stavebnictví.

Za inverze se na Ostravsku zvýšilo množství jedovatého prachu ve vzduchu

Včera 20:00 | Celý MS kraj | Libor Běčák

V části Moravskoslezského kraje se zhoršily rozptylové podmínky a tím se v ovzduší zvýšilo množství škodlivin. Hodnoty jsou zatím zvýšené jen mírně. Předpověď počasí však nepředpokládá zlepšení rozptylových podmínek a prašnost proto zůstane zvýšená minimálně do pondělí.

Policie hledá svědky nehody u Frýdku-Místku, viník z místa střetu ujel

Včera 13:33 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Policie vyšetřuje dopravní nehodu, ke které došlo minulý týden na kruhovém objezdu na silnici I/56 nedaleko Frýdku-Místku. Řidič světlé Škody Octavia Combi nezastavil po srážce s vozidlem Škoda Superb a z místa odjel.

Hejtman žádá vládu o prodloužení stavu nebezpečí na pěti místech Moravskoslezského kraje

Včera 12:03 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Hejtman Moravskoslezského kraje Josef Bělica (ANO) žádá vládu o prodloužení stavu nebezpečí v pěti obcích s rozšířenou působností, a to v Bohumíně, Bruntále, Krnově, Opavě a Ostravě. Ve Frýdku-Místku, Frýdlantu nad Ostravicí a Kravařích skončí stav nebezpečí 13. listopadu, neboť zde byla situace stabilizována.

48 škol z Moravskoslezského kraje se zapojilo do projektu Pěšky do školy
Vydáno 2. listopadu 2023 17:28, Celý MS kraj, Jiří Cileček
Celkem 439 škol z 13 krajů České republiky se zapojilo do letošní týdenní výzvy Pěšky do školy. Ta se konala v týdnu od 18. do 22. září. Z Moravskoslezského kraje se do akce zapojilo 48 škol. Cílem je zlepšení fyzické a psychické kondice žáků a také upozornit na dopravní situaci kolem škol.

ZŠ Ivana Sekaniny, Ostrava-Poruba; zdroj foto: organizace Pěšky městem

Výzva se letos konala už po sedmé. A celkově se do ní z celé země zapojilo na 100 tisíc školáků. Což bylo o 30 tisíc víc než před rokem. Akci pořádá organizace Pěšky městem, která školám pomáhá jak s dopravní a environmentální výchovou školáků, tak odborně v rámci poradenství.

Marie Čiverná, projektová koordinátorka Pěšky do školy: "Letos se do projektu podařilo zapojit už takřka všechny kraje České republiky a především skokově vzrostl počet obcí, pro které jsou denní návyky školáků téma. Jak trefně poznamenal jeden diskutující na našich sociálních sítích, je vlastně na pováženou, že takový projekt vůbec musí existovat. Pro generaci dnešních rodičů byla pěší doprava do školy – popřípadě pěší v kombinaci s městskou hromadnou dopravou – naprostým standardem. Dnes je situace jiná. Podle posledních dat se do školy dopravuje s pomocí tzv. „mamataxi“ každý čtvrtý školák. Okolí škol ale nebylo a není na takovou dopravní zátěž architektonicky připravené a v době před i po vyučování dochází k pro děti nepříjemným a zmatečným dopravním situacím."

Podle doporučení WHO potřebují školáci hodinu pohybu denně. To nyní splňuje ale jen pětina z nich.

Martin Musálek, Fakulta tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy: "Dolní končetiny máme proto, abychom hned po tom, co se naučíme stát, začali chodit a běhat. Obojí dnes dětem výrazně chybí. Rodiče nelení odvést ratolest do školky nebo školy autem třeba jen čtyři sta metrů s argumentem, že to mají po cestě. Byť za tím často skrývají obavy o bezpečí svých dětí. Přitom ranní procházka, nebo jízda do školy na kole je pro děti tím nejlepším tréninkem pro jejich tělo i mozek. Už dvacetiminutová procházka výrazně zvyšuje výkonnost našeho mozku."

V rámci krajů letos dominoval Středočeský kraj, ve kterém se zapojilo 54 škol, v závěsu a ním poté kraj Moravskoslezský, který hlásil 48 škol. Jediným nezapojeným krajem letos zůstal kraj Karlovarský. Z měst bylo nejvíce škol zapojených v Praze, a to 45. Ostrava zapojila 22 škol. Na třetím až šestém místě se umístila menší města – Benešov, Opava, Teplice a Přerov. 

Školy se v rámci výzvy mohly i letos zúčastnit soutěže o ceny. Ta zohledňovala pravidelnost docházky, nikoliv celkový počet nachozených kilometrů v daném týdnu. Ve třech kategoriích (mateřské školy, první stupeň ZŠ a druhý stupeň ZŠ plus víceletá gymnázia) se do soutěže aktivně zapojilo 2 916 tříd s 68 651 dětmi.

Ostatní školy využili pěšího týdne, ale o ceny nesoutěžily. 

Marie Čiverná, projektová koordinátorka Pěšky do školy: "Od letošního ročníku mohly jednotlivé školy, třídy či týmy vyplňovat způsob docházky přímo do nové webové aplikace Pěšky do školy. Ta umožňovala sledovat v reálném čase body konkurenčních týmů, čím žáky více hecovala k upřednostnění pěší dopravy před automobilovou. Na prvních místech opět rozhodovaly body přidělené v rámci dobrovolných aktivit. Školy akci Pěšky do školy spojují s připomenutím základních pravidel bezpečného pohybu v ulicích. V Benešově se například děti s dopravními policisty účastnily silniční kontroly a odměňovaly řidiče usměvavými nebo zamračenými smaljlíky. Školy se letos s dětmi více pouštěly do dopravních průzkumů, například v Třebotově zjistili, že díky akci Pěšky do školy 12 % dětí uvažuje o změně svého způsobu dopravy, Pěšky do školy má být pro děti hlavně zábava, proto se tradičně velké oblibě těšily zážitkové happeningy, projektové dny a společné cesty dětí, Ve Svitavách, nebo v Cítově vyzkoušeli i pěškobusy."

Děti s nejlepší docházkou dostanou odměny od zapojených partnerů a ceny připravily i v jednotlivých krajích. V Moravskoslezském jsou to například vstupy do ostravské zoologické zahrady.

Nejúspěšnější školáci z Moravskoslezského kraje

Do projektu se zapojilo 466 tříd ze 48 škol. Dohromady nasbírali 38 344, 84 bodů. Což by v celostátním žebříčku odpovídalo druhému místu.

Pořadí měst

2. místo - Ostrava - 22 zapojených škol - 111 tříd.
4. místo - Opava - 7 zapojených škol - 46 tříd

Mateřské školy

1. místo - MŠ Jateční, Opava - Velká třída
7. místo - MŠ Jateční, Opava - Střední třída
8. místo - MŠ Ostrava-Dubina, A. Gavlase - STROMEČEK
10. místo - ZŠ a MŠ Havířov, Dolní Datyně - Vrabčáci

První stupeň ZŠ

3. místo - ZŠ a MŠ Horní Suchá - 4. A

Druhý stupeň ZŠ a víceletá gymnázia

1. místo - ZŠ a MŠ Horní Suchá - 6. A
4. místo - ZŠ a MŠ Horní Suchá - 7. A
5. místo - ZŠ a MŠ Ostrava-Bělský Les, B. Dvorského - Sporťáci z 9.A

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000039914/48-skol-z-moravskoslezskeho-kraje-se-zapojilo-do-projektu-pesky-do-skoly