Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

48 škol z Moravskoslezského kraje se zapojilo do projektu Pěšky do školy

Celý MS kraj |

Celkem 439 škol z 13 krajů České republiky se zapojilo do letošní týdenní výzvy Pěšky do školy. Ta se konala v týdnu od 18. do 22. září. Z Moravskoslezského kraje se do akce zapojilo 48 škol. Cílem je zlepšení fyzické a psychické kondice žáků a také upozornit na dopravní situaci kolem škol.

Výzva se letos konala už po sedmé. A celkově se do ní z celé země zapojilo na 100 tisíc školáků. Což bylo o 30 tisíc víc než před rokem. Akci pořádá organizace Pěšky městem, která školám pomáhá jak s dopravní a environmentální výchovou školáků, tak odborně v rámci poradenství.

Marie Čiverná, projektová koordinátorka Pěšky do školy: "Letos se do projektu podařilo zapojit už takřka všechny kraje České republiky a především skokově vzrostl počet obcí, pro které jsou denní návyky školáků téma. Jak trefně poznamenal jeden diskutující na našich sociálních sítích, je vlastně na pováženou, že takový projekt vůbec musí existovat. Pro generaci dnešních rodičů byla pěší doprava do školy – popřípadě pěší v kombinaci s městskou hromadnou dopravou – naprostým standardem. Dnes je situace jiná. Podle posledních dat se do školy dopravuje s pomocí tzv. „mamataxi“ každý čtvrtý školák. Okolí škol ale nebylo a není na takovou dopravní zátěž architektonicky připravené a v době před i po vyučování dochází k pro děti nepříjemným a zmatečným dopravním situacím."

Podle doporučení WHO potřebují školáci hodinu pohybu denně. To nyní splňuje ale jen pětina z nich.

Martin Musálek, Fakulta tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy: "Dolní končetiny máme proto, abychom hned po tom, co se naučíme stát, začali chodit a běhat. Obojí dnes dětem výrazně chybí. Rodiče nelení odvést ratolest do školky nebo školy autem třeba jen čtyři sta metrů s argumentem, že to mají po cestě. Byť za tím často skrývají obavy o bezpečí svých dětí. Přitom ranní procházka, nebo jízda do školy na kole je pro děti tím nejlepším tréninkem pro jejich tělo i mozek. Už dvacetiminutová procházka výrazně zvyšuje výkonnost našeho mozku."

V rámci krajů letos dominoval Středočeský kraj, ve kterém se zapojilo 54 škol, v závěsu a ním poté kraj Moravskoslezský, který hlásil 48 škol. Jediným nezapojeným krajem letos zůstal kraj Karlovarský. Z měst bylo nejvíce škol zapojených v Praze, a to 45. Ostrava zapojila 22 škol. Na třetím až šestém místě se umístila menší města – Benešov, Opava, Teplice a Přerov. 

Školy se v rámci výzvy mohly i letos zúčastnit soutěže o ceny. Ta zohledňovala pravidelnost docházky, nikoliv celkový počet nachozených kilometrů v daném týdnu. Ve třech kategoriích (mateřské školy, první stupeň ZŠ a druhý stupeň ZŠ plus víceletá gymnázia) se do soutěže aktivně zapojilo 2 916 tříd s 68 651 dětmi.

Ostatní školy využili pěšího týdne, ale o ceny nesoutěžily. 

Marie Čiverná, projektová koordinátorka Pěšky do školy: "Od letošního ročníku mohly jednotlivé školy, třídy či týmy vyplňovat způsob docházky přímo do nové webové aplikace Pěšky do školy. Ta umožňovala sledovat v reálném čase body konkurenčních týmů, čím žáky více hecovala k upřednostnění pěší dopravy před automobilovou. Na prvních místech opět rozhodovaly body přidělené v rámci dobrovolných aktivit. Školy akci Pěšky do školy spojují s připomenutím základních pravidel bezpečného pohybu v ulicích. V Benešově se například děti s dopravními policisty účastnily silniční kontroly a odměňovaly řidiče usměvavými nebo zamračenými smaljlíky. Školy se letos s dětmi více pouštěly do dopravních průzkumů, například v Třebotově zjistili, že díky akci Pěšky do školy 12 % dětí uvažuje o změně svého způsobu dopravy, Pěšky do školy má být pro děti hlavně zábava, proto se tradičně velké oblibě těšily zážitkové happeningy, projektové dny a společné cesty dětí, Ve Svitavách, nebo v Cítově vyzkoušeli i pěškobusy."

Děti s nejlepší docházkou dostanou odměny od zapojených partnerů a ceny připravily i v jednotlivých krajích. V Moravskoslezském jsou to například vstupy do ostravské zoologické zahrady.

Nejúspěšnější školáci z Moravskoslezského kraje

Do projektu se zapojilo 466 tříd ze 48 škol. Dohromady nasbírali 38 344, 84 bodů. Což by v celostátním žebříčku odpovídalo druhému místu.

Pořadí měst

2. místo - Ostrava - 22 zapojených škol - 111 tříd.
4. místo - Opava - 7 zapojených škol - 46 tříd

Mateřské školy

1. místo - MŠ Jateční, Opava - Velká třída
7. místo - MŠ Jateční, Opava - Střední třída
8. místo - MŠ Ostrava-Dubina, A. Gavlase - STROMEČEK
10. místo - ZŠ a MŠ Havířov, Dolní Datyně - Vrabčáci

První stupeň ZŠ

3. místo - ZŠ a MŠ Horní Suchá - 4. A

Druhý stupeň ZŠ a víceletá gymnázia

1. místo - ZŠ a MŠ Horní Suchá - 6. A
4. místo - ZŠ a MŠ Horní Suchá - 7. A
5. místo - ZŠ a MŠ Ostrava-Bělský Les, B. Dvorského - Sporťáci z 9.A

Nahlásit chybu


K tématu

Aktivní senioři uspořádali ve Frýdku-Místku turnaj v badmintonu

Sportem předcházejí krizi středního věku. Takové je pořekadlo seniorů ve spolku Aktivní senioři Frýdek-Místek. Aktuálně mají za sebou třetí ročník turnaje v badmintonu, který měl tradičně velký úspěch. Desítky seniorů mezi sebou s velkým nasazením soupeřili o medaile a nejlepší umístění.

Děti se o jarních prázdninách ve Frýdku-Místku v SVČ Klíč nenudí

Středisko volného času Klíč ve Frýdku-Místku tradičně připravilo program i na jarní prázdniny. Děti si tak mohly vybrat z pestré nabídky technických, výtvarných i pohybových každodenních aktivit. Největší zájem byl tradičně o příměstský tábor. Letošní má název Kokosy na sněhu a věnuje se hlavně pohybu.

Frýdek-Místek ocenil účastníky výzvy 10 000 kroků, jednotlivci ušli i přes 900 kilometrů

Mají rádi chůzi, proto se zapojili do výzvy 10 000 kroků. Ty nejlepší jednotlivce i týmy nyní ocenil Frýdek-Místek. V dubnové ti nejlepší nachodili v dubnové výzvě přes 900 kilometrů. Cílem akce je vrátit chůzi do běžného života a udělat něco pro své zdraví.


Vážná nehoda na obchvatu Karviné, těžce zraněnou řidičku transportoval do nemocnice vrtulník

Včera 21:21 | Karviná | Lukáš Zavadil

Na obchvatu Karviné se během pátečního odpoledne stala vážná dopravní nehoda. Starší řidička osobního automobilu, která jela ve směru od Stonavy, se zřejmě při nájezdu na obchvat střetla s vozidlem, které jelo po hlavní komunikaci.

Nemocnice v Havířově díky dárcům obdarovala vánočními dárky pacienty

Vánoce chce každý strávit v rodinném kruhu. Bohužel některé děti, ale i dospělí je prožijí na nemocničním lůžku. Právě tyto pacienty obdarovali hodní dárci. Nemocnice věří, že se z akce stane tradice.

Muzeum v Jubilejní kolonii má otevřeno i mezi svátky

Už 10 měsíců funguje v Ostravě Hrabůvce unikátní bytové muzeum. Zájem o prohlídky v historické Jubilejní kolonii je velký a ani mezi svátky lidé o možnost návštěvy muzea nepřijdou.

Školáci opět vyrobili krásné ozdoby na vánoční strom ve vestibulu magistrátu

Vánoční strom v budově magistrátu je každým rokem jiný. A to proto, že originální ozdoby na něj tvoří žáci škol. Město vždy děti za jejich snahu odmění.

Otevřen byl další úsek D48 mezi Palačovskou spojkou a Šenovem u Nového Jičína

Otevřen byl další úsek dálnice D48, a to část mezi Palačovskou spojkou a Šenovem u Nového Jičína. Tato část je dlouhá něco přes osm kilometrů, stavba začala v červnu 2021.

Černá louka v Ostravě nabídla Veletrh středních škol

Vedle webových a online prezentací si na trhu dále drží své pevné místo také prezenční veletrhy středních škol. Důkazem je veletrh na ostravské Černé louce, o který byl nejen v našem regionu obrovský zájem.

Ve Frýdku-Místku vyrostly moderní odborné dílny

Největší investici v historii školství v našem kraji směřoval krajský úřad do nových dílen SOŠ ve Frýdku-Místku. Čistě ze svého rozpočtu investoval kraj do moderního zázemí 309 milionů korun.

Vánoční pohádková vila zve do centra Ostravy na výstavu ilustrací i výrobu ozdob z perel

V centru Ostravy máte možnost navštívit Vánoční pohádkovou vilu Hanse Ulricha. Ta připravila hned dvě výstavy. První přináší kouzelné ilustrace dětských pohádek od polských mistrů, druhá pak nabídne prodejní výstavu tradičních perličkových ozdob s možností vlastního tvoření.

Sgrafito zvládlo transfer o dvanáct metrů, teď potřebuje restaurátora

Zídku na Máchově ulici, na které je sgrafito s dětskými motivy z šedesátých let, se po měsících příprav podařilo přesunout. Majitel nemovitosti tu plánuje novou výstavbu. Přestěhováním a tedy záchranou sgrafita vyhověl prvotnímu přání okrašlovacího spolku.

Pejsci v útulku Sedliště čekají na nový domov, obdarovalo je i město Frýdek-Místek

Ve Frýdku-Místku se tradice vánoční pomoci nevyhýbá ani zvířatům. Letos vedení města navštívilo psí útulek v Sedlištích, kde přineslo krmivo pro pejsky, kteří zde čekají na nové domovy. Město dlouhodobě podporuje i další organizace, které se starají o zvířata v nouzi.

Nadační fond Veolia podpořil řemeslníky a alternativní školství

19. prosince 2024 17:30 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Energie a kraj

Adventní čas je již tradičně příležitostí pro skupinu Veolia předat v Ostravě a dalších městech symbolické šeky začínajícím řemeslníkům a podnikatelům podpořeným z nadačního programu Startér. Ten již 25 let finančně podporuje menší podnikatele a pomáhá snižovat nezaměstnanost v Moravskoslezském, Olomouckém a Středočeském kraji.

Dobíjecí stanice pro elektromobily se rozšíří, cena by růst neměla

19. prosince 2024 17:30 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Energie a kraj

Síť dobíjecích stanic pro elektromobily se v Česku v příštím roce rozroste o stovky nových stojanů. Přibývat by měly především ultrarychlé stanice s vyšším výkonem. Rozšiřovat by se přitom měly zejména na místech, kde dosud možností dobíjení nejsou nebo je na nich velká poptávka. Ceny dobíjení by výrazněji růst neměly. Vyplývá to z informací provozovatelů. V současnosti je v Česku kolem 2500 veřejných dobíjecích stanic.

Střední škola a Dětský domov ve Velkých Heralticích dějištěm Adventní výstavy

18. prosince 2024 17:43 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Studuj u nás

Zámek ve Velkých Heralticích na Opavsku je sídlem nejen střední školy, ale také Dětského domova. A děti z obou institucí připravily pro veřejnost adventní výstavu s pravou předvánoční atmosférou.

V Orlové si studenti vyzkoušeli fiktivní pracovní pohovory

18. prosince 2024 17:31 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Studuj u nás

Studenti Gymnázia a Obchodní akademie v Orlové mají každým rokem unikátní příležitost vyzkoušet si pracovní pohovor nanečisto. Umožňuje jim to projekt Konkurz pro tebe, který je připravuje na reálné pracovní pohovory v budoucnu.

Černá louka v Ostravě nabídla Veletrh středních škol

18. prosince 2024 17:22 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Studuj u nás

Vedle webových a online prezentací si na trhu dále drží své pevné místo také prezenční veletrhy středních škol. Důkazem je veletrh na ostravské Černé louce, o který byl nejen v našem regionu obrovský zájem.

Hromadný úhyn ryb na řece Odře, hasiči nainstalovali norné stěny

17. prosince 2024 15:16 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Rybáři objevili velké množství ryb plovoucích na hladině řeky Odry v Ostravě. Podle prvních odhadů by mohlo jít o otravu kyanidem. Případem se zabývají vodohospodáři, Česká inspekce životního prostředí i policisté.

48 škol z Moravskoslezského kraje se zapojilo do projektu Pěšky do školy
Vydáno 2. listopadu 2023 17:28, Celý MS kraj, Jiří Cileček
Celkem 439 škol z 13 krajů České republiky se zapojilo do letošní týdenní výzvy Pěšky do školy. Ta se konala v týdnu od 18. do 22. září. Z Moravskoslezského kraje se do akce zapojilo 48 škol. Cílem je zlepšení fyzické a psychické kondice žáků a také upozornit na dopravní situaci kolem škol.

ZŠ Ivana Sekaniny, Ostrava-Poruba; zdroj foto: organizace Pěšky městem

Výzva se letos konala už po sedmé. A celkově se do ní z celé země zapojilo na 100 tisíc školáků. Což bylo o 30 tisíc víc než před rokem. Akci pořádá organizace Pěšky městem, která školám pomáhá jak s dopravní a environmentální výchovou školáků, tak odborně v rámci poradenství.

Marie Čiverná, projektová koordinátorka Pěšky do školy: "Letos se do projektu podařilo zapojit už takřka všechny kraje České republiky a především skokově vzrostl počet obcí, pro které jsou denní návyky školáků téma. Jak trefně poznamenal jeden diskutující na našich sociálních sítích, je vlastně na pováženou, že takový projekt vůbec musí existovat. Pro generaci dnešních rodičů byla pěší doprava do školy – popřípadě pěší v kombinaci s městskou hromadnou dopravou – naprostým standardem. Dnes je situace jiná. Podle posledních dat se do školy dopravuje s pomocí tzv. „mamataxi“ každý čtvrtý školák. Okolí škol ale nebylo a není na takovou dopravní zátěž architektonicky připravené a v době před i po vyučování dochází k pro děti nepříjemným a zmatečným dopravním situacím."

Podle doporučení WHO potřebují školáci hodinu pohybu denně. To nyní splňuje ale jen pětina z nich.

Martin Musálek, Fakulta tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy: "Dolní končetiny máme proto, abychom hned po tom, co se naučíme stát, začali chodit a běhat. Obojí dnes dětem výrazně chybí. Rodiče nelení odvést ratolest do školky nebo školy autem třeba jen čtyři sta metrů s argumentem, že to mají po cestě. Byť za tím často skrývají obavy o bezpečí svých dětí. Přitom ranní procházka, nebo jízda do školy na kole je pro děti tím nejlepším tréninkem pro jejich tělo i mozek. Už dvacetiminutová procházka výrazně zvyšuje výkonnost našeho mozku."

V rámci krajů letos dominoval Středočeský kraj, ve kterém se zapojilo 54 škol, v závěsu a ním poté kraj Moravskoslezský, který hlásil 48 škol. Jediným nezapojeným krajem letos zůstal kraj Karlovarský. Z měst bylo nejvíce škol zapojených v Praze, a to 45. Ostrava zapojila 22 škol. Na třetím až šestém místě se umístila menší města – Benešov, Opava, Teplice a Přerov. 

Školy se v rámci výzvy mohly i letos zúčastnit soutěže o ceny. Ta zohledňovala pravidelnost docházky, nikoliv celkový počet nachozených kilometrů v daném týdnu. Ve třech kategoriích (mateřské školy, první stupeň ZŠ a druhý stupeň ZŠ plus víceletá gymnázia) se do soutěže aktivně zapojilo 2 916 tříd s 68 651 dětmi.

Ostatní školy využili pěšího týdne, ale o ceny nesoutěžily. 

Marie Čiverná, projektová koordinátorka Pěšky do školy: "Od letošního ročníku mohly jednotlivé školy, třídy či týmy vyplňovat způsob docházky přímo do nové webové aplikace Pěšky do školy. Ta umožňovala sledovat v reálném čase body konkurenčních týmů, čím žáky více hecovala k upřednostnění pěší dopravy před automobilovou. Na prvních místech opět rozhodovaly body přidělené v rámci dobrovolných aktivit. Školy akci Pěšky do školy spojují s připomenutím základních pravidel bezpečného pohybu v ulicích. V Benešově se například děti s dopravními policisty účastnily silniční kontroly a odměňovaly řidiče usměvavými nebo zamračenými smaljlíky. Školy se letos s dětmi více pouštěly do dopravních průzkumů, například v Třebotově zjistili, že díky akci Pěšky do školy 12 % dětí uvažuje o změně svého způsobu dopravy, Pěšky do školy má být pro děti hlavně zábava, proto se tradičně velké oblibě těšily zážitkové happeningy, projektové dny a společné cesty dětí, Ve Svitavách, nebo v Cítově vyzkoušeli i pěškobusy."

Děti s nejlepší docházkou dostanou odměny od zapojených partnerů a ceny připravily i v jednotlivých krajích. V Moravskoslezském jsou to například vstupy do ostravské zoologické zahrady.

Nejúspěšnější školáci z Moravskoslezského kraje

Do projektu se zapojilo 466 tříd ze 48 škol. Dohromady nasbírali 38 344, 84 bodů. Což by v celostátním žebříčku odpovídalo druhému místu.

Pořadí měst

2. místo - Ostrava - 22 zapojených škol - 111 tříd.
4. místo - Opava - 7 zapojených škol - 46 tříd

Mateřské školy

1. místo - MŠ Jateční, Opava - Velká třída
7. místo - MŠ Jateční, Opava - Střední třída
8. místo - MŠ Ostrava-Dubina, A. Gavlase - STROMEČEK
10. místo - ZŠ a MŠ Havířov, Dolní Datyně - Vrabčáci

První stupeň ZŠ

3. místo - ZŠ a MŠ Horní Suchá - 4. A

Druhý stupeň ZŠ a víceletá gymnázia

1. místo - ZŠ a MŠ Horní Suchá - 6. A
4. místo - ZŠ a MŠ Horní Suchá - 7. A
5. místo - ZŠ a MŠ Ostrava-Bělský Les, B. Dvorského - Sporťáci z 9.A

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000039914/48-skol-z-moravskoslezskeho-kraje-se-zapojilo-do-projektu-pesky-do-skoly