Výzva se letos konala už po sedmé. A celkově se do ní z celé země zapojilo na 100 tisíc školáků. Což bylo o 30 tisíc víc než před rokem. Akci pořádá organizace Pěšky městem, která školám pomáhá jak s dopravní a environmentální výchovou školáků, tak odborně v rámci poradenství.
Marie Čiverná, projektová koordinátorka Pěšky do školy: "Letos se do projektu podařilo zapojit už takřka všechny kraje České republiky a především skokově vzrostl počet obcí, pro které jsou denní návyky školáků téma. Jak trefně poznamenal jeden diskutující na našich sociálních sítích, je vlastně na pováženou, že takový projekt vůbec musí existovat. Pro generaci dnešních rodičů byla pěší doprava do školy – popřípadě pěší v kombinaci s městskou hromadnou dopravou – naprostým standardem. Dnes je situace jiná. Podle posledních dat se do školy dopravuje s pomocí tzv. „mamataxi“ každý čtvrtý školák. Okolí škol ale nebylo a není na takovou dopravní zátěž architektonicky připravené a v době před i po vyučování dochází k pro děti nepříjemným a zmatečným dopravním situacím."
Podle doporučení WHO potřebují školáci hodinu pohybu denně. To nyní splňuje ale jen pětina z nich.
Martin Musálek, Fakulta tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy: "Dolní končetiny máme proto, abychom hned po tom, co se naučíme stát, začali chodit a běhat. Obojí dnes dětem výrazně chybí. Rodiče nelení odvést ratolest do školky nebo školy autem třeba jen čtyři sta metrů s argumentem, že to mají po cestě. Byť za tím často skrývají obavy o bezpečí svých dětí. Přitom ranní procházka, nebo jízda do školy na kole je pro děti tím nejlepším tréninkem pro jejich tělo i mozek. Už dvacetiminutová procházka výrazně zvyšuje výkonnost našeho mozku."
V rámci krajů letos dominoval Středočeský kraj, ve kterém se zapojilo 54 škol, v závěsu a ním poté kraj Moravskoslezský, který hlásil 48 škol. Jediným nezapojeným krajem letos zůstal kraj Karlovarský. Z měst bylo nejvíce škol zapojených v Praze, a to 45. Ostrava zapojila 22 škol. Na třetím až šestém místě se umístila menší města – Benešov, Opava, Teplice a Přerov.
Školy se v rámci výzvy mohly i letos zúčastnit soutěže o ceny. Ta zohledňovala pravidelnost docházky, nikoliv celkový počet nachozených kilometrů v daném týdnu. Ve třech kategoriích (mateřské školy, první stupeň ZŠ a druhý stupeň ZŠ plus víceletá gymnázia) se do soutěže aktivně zapojilo 2 916 tříd s 68 651 dětmi.
Ostatní školy využili pěšího týdne, ale o ceny nesoutěžily.
Marie Čiverná, projektová koordinátorka Pěšky do školy: "Od letošního ročníku mohly jednotlivé školy, třídy či týmy vyplňovat způsob docházky přímo do nové webové aplikace Pěšky do školy. Ta umožňovala sledovat v reálném čase body konkurenčních týmů, čím žáky více hecovala k upřednostnění pěší dopravy před automobilovou. Na prvních místech opět rozhodovaly body přidělené v rámci dobrovolných aktivit. Školy akci Pěšky do školy spojují s připomenutím základních pravidel bezpečného pohybu v ulicích. V Benešově se například děti s dopravními policisty účastnily silniční kontroly a odměňovaly řidiče usměvavými nebo zamračenými smaljlíky. Školy se letos s dětmi více pouštěly do dopravních průzkumů, například v Třebotově zjistili, že díky akci Pěšky do školy 12 % dětí uvažuje o změně svého způsobu dopravy, Pěšky do školy má být pro děti hlavně zábava, proto se tradičně velké oblibě těšily zážitkové happeningy, projektové dny a společné cesty dětí, Ve Svitavách, nebo v Cítově vyzkoušeli i pěškobusy."
Děti s nejlepší docházkou dostanou odměny od zapojených partnerů a ceny připravily i v jednotlivých krajích. V Moravskoslezském jsou to například vstupy do ostravské zoologické zahrady.
Nejúspěšnější školáci z Moravskoslezského kraje
Do projektu se zapojilo 466 tříd ze 48 škol. Dohromady nasbírali 38 344, 84 bodů. Což by v celostátním žebříčku odpovídalo druhému místu.
Pořadí měst
2. místo - Ostrava - 22 zapojených škol - 111 tříd.
4. místo - Opava - 7 zapojených škol - 46 tříd
Mateřské školy
1. místo - MŠ Jateční, Opava - Velká třída
7. místo - MŠ Jateční, Opava - Střední třída
8. místo - MŠ Ostrava-Dubina, A. Gavlase - STROMEČEK
10. místo - ZŠ a MŠ Havířov, Dolní Datyně - Vrabčáci
První stupeň ZŠ
3. místo - ZŠ a MŠ Horní Suchá - 4. A
Druhý stupeň ZŠ a víceletá gymnázia
1. místo - ZŠ a MŠ Horní Suchá - 6. A
4. místo - ZŠ a MŠ Horní Suchá - 7. A
5. místo - ZŠ a MŠ Ostrava-Bělský Les, B. Dvorského - Sporťáci z 9.A