Evropská komise předložila návrh směrnice o energetické náročnosti budov už v prosinci 2021 jako součást balíčku Fit for 55, jehož cílem je dosáhnout klimatické neutrality do roku 2050. Návrh směrnice cílí na dosažení nulových emisí u všech nových staveb od roku 2030 a na renovaci existujících budov, zejména těch s vysokými emisemi.
Podle současného návrhu budou první na řadě komerční a veřejné budovy. Do roku 2030 budou muset být renovovány, tak aby byly energeticky účinnější než 16 % emisně nejnáročnějších budov v zemi a do roku 2033 budou muset dosáhnout alespoň 26% zlepšení.
Nejsložitější byla dohoda ohledně obytných budov v Evropě. Ty budou muset do roku 2030 dosáhnout 16% snížení spotřeby primární energie a do roku 2035 dosáhnout snížení v rozmezí 20–22 %, přičemž více než polovina tohoto snížení (55 %) bude dosažena renovací emisně nejnáročnějších budov.
Tento cíl je ale oproti původnímu plánu poměrně měkký, jelikož téměř polovina (43 %) obytných budov je považována za emisně nejnáročnější. Očekává se proto, že zbývající polovina snížení spotřeby energie bude pocházet z postupného přechodu na čistá řešení vytápění, jako jsou tepelná čerpadla.
Požadavek na vyřazení kotlů na fosilní paliva byl také změkčen a odsunut z roku 2035 na rok 2040. Nicméně, od roku 2025 budou muset země EU přestat dotovat samostatné fosilní topné systémy, což je fráze, která nechává dveře otevřené hybridním kotlům provozovaným částečně na obnovitelné zdroje. Konečným cílem je do roku 2040 dekarbonizovat vytápění a úplně vyřadit kotle na fosilní paliva.
Ustanovení nařizující vlastníkům domů instalovat solární panely na střechy bylo rovněž změkčeno, přičemž stávající obytné budovy nejsou touto povinností dotčeny. Místo toho se povinnost bude vztahovat pouze na nové budovy, veřejné budovy a stávající nebytové budovy, pokud projdou rekonstrukcí, která vyžaduje povolení.