Martin Václavek, generální ředitel, ČEZ ENERGO: "Už energetická krize ukázala, že je třeba se dívat po energeticky úsporných řešeních a v podstatě teď je na trhu velká poptávka po takových chytrých, úsporných a nízkoemisních řešeních. Takže si myslím, že je to dobrá platforma pro to, aby se firmy, stát a obce začaly zajímat o to, jakým způsobem řešit energetiku a jak se připravit na bezemisní budoucnost."
Jak tedy se naši diváci na ni připravit mohou?
Martin Václavek, generální ředitel, ČEZ ENERGO: "Mohou využít celou řadu projektů, které ČEZ ESCO podporuje. Třeba výstavbu osvětlení pro obce za korunu a fotovoltaická elektrárna za korunu. Umíme řešit i v rámci firmy ČEZ ENERGO vytápění pomocí kogeneračních jednotek, které přinášejí zákazníkům významné úspory a v podstatě i dekarbonizaci v případě, že dosud spalují uhlí."
Představte si, že jste právě teď na začátku stavby standardního rodinného domu. Jaké vytápění byste si zvolil Vy osobně?
Martin Václavek, generální ředitel, ČEZ ENERGO: "Pokud bych stavěl nový rodinný dům, už bych ho stavěl jako nízkoenergeticky náročný, respektive pasivní budovu. Šel bych s největší pravděpodobností do tepelného čerpadla a pokud by to finance dovolily, zkombinoval by to s hlubinným vrtem."
Zmiňoval jste, že změny nastartovala energetická krize, stále ještě trvá? Vidíme, že ceny plynu jdou dolů, ale elektřina nevíme, jak na tom bude. Jak hodnotíte tu aktuální situaci?
Martin Václavek, generální ředitel, ČEZ ENERGO: "Naštěstí se situace stabilizovala, co se týká dostupnosti plynu, protože Skupina ČEZ pomohla získat významný zdroj v zahraničí a zajistila skladovací prostory. Takže ČR má dostatek plynu a plyn bude jako transferové médium stále potřebné až do roku 2050. S cenou plynu souvisí i cena elektrické energie. Ta koreluje a předpokladem je, že bude klesat. Nicméně ne na takovou úroveň, která byla před vypuknutím války na Ukrajině. Tam lze předpokládat, že byla cena plynu uměle snížena, aby se vytvořila vysoká závislost Evropy na ruském plynu a to bylo tendenční zajištění výhodné ceny. Nicméně jsme se přeorientovali a plynu máme dostatek a již není z Ruska."
Máme ještě obnovitelné zdroje, ve kterém z nich vidíte největší potenciál?
Martin Václavek, generální ředitel, ČEZ ENERGO: "Rozvoj obnovitelných zdrojů musí nabít dynamičtějšího rozměru, než tomu bylo dosud. Do roku 2030 by ČEZ ESCP mělo instalovat zhruba 1500 megawattů ve fotovoltaických elektrárnách a pomalu se začínají rozšiřovat malé větrné elektrárny. Z mého pohledu největší rozvoj se bude týkat fotovoltaických elektráren, ale postupně se k tomu budou přidávat jako doplňkově větrné elektrárny."
Rozvoj větrných elektráren naráží velmi často na odpor obyvatel. Jaký je Váš pohled na tento problém?
Martin Václavek, generální ředitel, ČEZ ENERGO: "Obyvatelé mají představu, že se jedná o vrtule v průměru více než 200 metrů, které nejsou nijak hlukově náročné. Nicméně si myslím, že se budou více rozvíjet "domácí větrné elektrárny", které jsou absolutně tiché a nejedná se o velké vrtule, ale spíš o vertikální uspořádání."
Jak vidíte budoucnost nebo ten energetický mix tady v Moravskoslezském kraji? Co ještě by se u nás dalo využít?
Martin Václavek, generální ředitel, ČEZ ENERGO: "V Moravskoslezském kraji, stejně jako v ostatních krajích, se lokální municipality dívají na své budovy, které mají ve správě. Přistupují k nové energetické koncepci, kdy každá budova vytváří prostor pro instalaci fotovoltaické elektrárny. Samozřejmě v rámci NPC projektů umíme řešit i hospodaření s ostatními energiemi, zateplení budov, správa vodohospodářství a podobně."
Jak celkově vidíte budoucnost? Jde mi o to, jestli máme nějaké světlo na konci tunelu, nebo by lidé měli okamžitě začít řešit svá vytápění tak, aby se v budoucnu nedostali do ekonomických problémů.
Martin Václavek, generální ředitel, ČEZ ENERGO: "Nemyslím si, že by se lidé dostávali postupnou dekarbonizací a transferem energetiky v ČR do nějakých finančních nesnází. Samozřejmě teď už není prostor pro fosilní paliva, jako je uhlí. Plyn bude dostupný až do roku 2050 a postupně se přejde na obnovitelné zdroje jako propojení fotovoltaické elektrárny s tepelným čerpadlem. Řekl bych, že rozvoj malých domácích větrných elektráren ještě bude pokračovat. Takže do budoucna se obyvatelé, kteří mají rodinné domy, stanou více soběstačnými a budou i zapojeni do akumulace energie a služeb výkonové rovnováhy."
Co ještě přinese komunitní energetika?
Martin Václavek, generální ředitel, ČEZ ENERGO: "Určitě přinese rozvoj v budování obnovitelných zdrojů energie a myslím si, že je to dobrý počin i co se týká dodávek tepla v rámci služeb obyvatelům. Tomáš Tikal, TV Polar: Za všechny tvůrce pořadu ENERGIE A KRAJ vám děkuji za pozornost. Přeji vám hezký den a věřím, že si nás naladíte i příště, na viděnou."