Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

ENERGIE A KRAJ: Budoucnost energetiky je v chytrých nízkoemisních řešeních

Celý MS kraj |

Jak se bude rozvíjet energetický mix v Moravskoslezském kraji? Nejen o tom jsme si povídali s generálním ředitelem společnosti ČEZ ENEGO panem Martinem Václavkem. Jeho odpovědi si poslechněte v následujícím rozhovoru.

Martin Václavek, generální ředitel, ČEZ ENERGO: "Už energetická krize ukázala, že je třeba se dívat po energeticky úsporných řešeních a v podstatě teď je na trhu velká poptávka po takových chytrých, úsporných a nízkoemisních řešeních. Takže si myslím, že je to dobrá platforma pro to, aby se firmy, stát a obce začaly zajímat o to, jakým způsobem řešit energetiku a jak se připravit na bezemisní budoucnost." 

Jak tedy se naši diváci na ni připravit mohou? 

Martin Václavek, generální ředitel, ČEZ ENERGO: "Mohou využít celou řadu projektů, které ČEZ ESCO podporuje. Třeba výstavbu osvětlení pro obce za korunu a fotovoltaická elektrárna za korunu. Umíme řešit i v rámci firmy ČEZ ENERGO vytápění pomocí kogeneračních jednotek, které přinášejí zákazníkům významné úspory a v podstatě i dekarbonizaci v případě, že dosud spalují uhlí."

Představte si, že jste právě teď na začátku stavby standardního rodinného domu. Jaké vytápění byste si zvolil Vy osobně? 

Martin Václavek, generální ředitel, ČEZ ENERGO: "Pokud bych stavěl nový rodinný dům, už bych ho stavěl jako nízkoenergeticky náročný, respektive pasivní budovu. Šel bych s největší pravděpodobností do tepelného čerpadla a pokud by to finance dovolily, zkombinoval by to s hlubinným vrtem." 
Zmiňoval jste, že změny nastartovala energetická krize, stále ještě trvá? Vidíme, že ceny plynu jdou dolů, ale elektřina nevíme, jak na tom bude. Jak hodnotíte tu aktuální situaci? 
Martin Václavek, generální ředitel, ČEZ ENERGO: "Naštěstí se situace stabilizovala, co se týká dostupnosti plynu, protože Skupina ČEZ pomohla získat významný zdroj v zahraničí a zajistila skladovací prostory. Takže ČR má dostatek plynu a plyn bude jako transferové médium stále potřebné až do roku 2050. S cenou plynu souvisí i cena elektrické energie. Ta koreluje a předpokladem je, že bude klesat. Nicméně ne na takovou úroveň, která byla před vypuknutím války na Ukrajině. Tam lze předpokládat, že byla cena plynu uměle snížena, aby se vytvořila vysoká závislost Evropy na ruském plynu a to bylo tendenční zajištění výhodné ceny. Nicméně jsme se přeorientovali a plynu máme dostatek a již není z Ruska."

Máme ještě obnovitelné zdroje, ve kterém z nich vidíte největší potenciál? 

Martin Václavek, generální ředitel, ČEZ ENERGO: "Rozvoj obnovitelných zdrojů musí nabít dynamičtějšího rozměru, než tomu bylo dosud. Do roku 2030 by ČEZ ESCP mělo instalovat zhruba 1500 megawattů ve fotovoltaických elektrárnách a pomalu se začínají rozšiřovat malé větrné elektrárny. Z mého pohledu největší rozvoj se bude týkat fotovoltaických elektráren, ale postupně se k tomu budou přidávat jako doplňkově větrné elektrárny."

Rozvoj větrných elektráren naráží velmi často na odpor obyvatel. Jaký je Váš pohled na tento problém? 

Martin Václavek, generální ředitel, ČEZ ENERGO: "Obyvatelé mají představu, že se jedná o vrtule v průměru více než 200 metrů, které nejsou nijak hlukově náročné. Nicméně si myslím, že se budou více rozvíjet "domácí větrné elektrárny", které jsou absolutně tiché a nejedná se o velké vrtule, ale spíš o vertikální uspořádání."

Jak vidíte budoucnost nebo ten energetický mix tady v Moravskoslezském kraji? Co ještě by se u nás dalo využít? 

Martin Václavek, generální ředitel, ČEZ ENERGO: "V Moravskoslezském kraji, stejně jako v ostatních krajích, se lokální municipality dívají na své budovy, které mají ve správě. Přistupují k nové energetické koncepci, kdy každá budova vytváří prostor pro instalaci fotovoltaické elektrárny. Samozřejmě v rámci NPC projektů umíme řešit i hospodaření s ostatními energiemi, zateplení budov, správa vodohospodářství a podobně."

Jak celkově vidíte budoucnost? Jde mi o to, jestli máme nějaké světlo na konci tunelu, nebo by lidé měli okamžitě začít řešit svá vytápění tak, aby se v budoucnu nedostali do ekonomických problémů. 

Martin Václavek, generální ředitel, ČEZ ENERGO: "Nemyslím si, že by se lidé dostávali postupnou dekarbonizací a transferem energetiky v ČR do nějakých finančních nesnází. Samozřejmě teď už není prostor pro fosilní paliva, jako je uhlí. Plyn bude dostupný až do roku 2050 a postupně se přejde na obnovitelné zdroje jako propojení fotovoltaické elektrárny s tepelným čerpadlem. Řekl bych, že rozvoj malých domácích větrných elektráren ještě bude pokračovat. Takže do budoucna se obyvatelé, kteří mají rodinné domy, stanou více soběstačnými a budou i zapojeni do akumulace energie a služeb výkonové rovnováhy."

Co ještě přinese komunitní energetika? 

Martin Václavek, generální ředitel, ČEZ ENERGO: "Určitě přinese rozvoj v budování obnovitelných zdrojů energie a myslím si, že je to dobrý počin i co se týká dodávek tepla v rámci služeb obyvatelům. Tomáš Tikal, TV Polar: Za všechny tvůrce pořadu ENERGIE A KRAJ vám děkuji za pozornost. Přeji vám hezký den a věřím, že si nás naladíte i příště, na viděnou."
Nahlásit chybu


Senior vyjel s autem mimo silnici a narazil do stromu, spolujezdkyně zemřela

Včera 18:30 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Tragická nehoda zaměstnala v sobotu ráno na Opavsku všechny složky integrovaného záchranného systému. 76letý řidič tam z ničeho nic vyjel ze silnice a naboural do stromu. Auto poté sjelo ze ještě ze srázu. Nehodu bohužel nepřežila 75letá spolujezdkyně.

Třídílný gastrofestival Pojez vyvrcholil v beskydské Ostravici

Gastrofestival Pojez, který každým rokem pořádá Moravskoslezský kraj, vyvrcholil tradičně v beskydské Ostravici. Vedle kulinářských specialit se lidé bavili při kulturních vystoupeních a pro nejmenší byla připravena dětská zóna.

MS kraj opravuje v Karviné několik autobusových zálivů

V Karviné probíhají rozsáhlé opravy autobusových zálivů na dvou velmi frekventovaných krajských silnicích. Úseky, kde probíhá stavba, omezují dopravu a je tady nutná obezřetnost řidičů i chodců při přecházení.

Městská policie v Opavě už potřetí uspořádala sportovní odpoledne pro děti

Včera 17:34 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Městská policie v Opavě už potřetí uspořádala sportovní odpoledne pro děti a jejich rodiče. Probíhalo v Městských sadech a smyslem této akce bylo zapojit co nejvíce dětí do sportovních aktivit.

Dobrovolníci uklidili okolí Karvinského moře, zapojili se i náhodní návštěvníci areálu

Uplynulou sobotu se konal velký úklid v okolí Karvinského moře. Kampaň “Za čisté moře” zorganizovali zaměstnanci karvinského magistrátu, kteří se kromě dobrovolníků aktivně do úklidu také zapojili.

Palkovice se představily komisařům národního finále soutěže Vesnice roku 2024

6. září 2024 18:03 | Celý MS kraj | Libor Běčák | Palkovický miniexpres

Ani 4 hodiny nemohly v Palkovicích stačit na prezentaci všech zájmových spolků a aktivit, kterými se v pátek obec představila v celostátním finále prestižní soutěže Vesnice roku.

MS kraj pomáhá řešit nedostatek zubařů. Lékařské fakultě přispěje na mzdy pedagogů

Na posledním zasedání krajského zastupitelstva v končícím volebním období odhlasovali jeho členové významnou finanční podporu Lékařské fakultě Ostravské univerzity. Peníze půjdou na platy pedagogů, kteří vzdělávají budoucí zubaře.

V Galerii Dukla se vzpomínalo na 50. až 70. léta. Proběhlo tady komunitní setkání s Pamětí národa

6. září 2024 18:31 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Galerie Dukla patřila dalšímu komunitnímu setkání. Tentokrát s Pamětí národa. Lidé se tak mimo jiné dozvěděli, jak to v obvodu vypadalo v 50. až 70. letech.

Základní kámen pro nový heliport a záchranku s urgentním příjmem byl položen v krnovské nemocnici

6. září 2024 10:03 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Regionální zprávy POLAR

Krnovská nemocnice má za sebou další milník na cestě svého rozvoje. V rámci oslav 112. výročí založení byl položen základní kámen ke stavbě nového heliportu a a záchranné stanice. Obě stavby vyrostou v těsné blízkosti nemocnice budou zásadním zlepšením při akutní přepravě pacientů.

Válečný veterán Jan Ihnatík a havířovská nemocnice získali ceny hejtmana

6. září 2024 9:46 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

Havířovská nemocnice získala Cenu hejtmana kraje za společenskou odpovědnost za rok 2023. Osobností Moravskoslezského kraje se stal válečný veterán Jan Ihnatík.

Moravskoslezský kraj pomůže obcím nastartovat rozvojové projekty

Včera 19:25 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Téměř 19 milionů korun rozdělí Moravskoslezský kraj mezi 57 obcí, které požádaly o dotaci na přípravu projektových dokumentací. Výrazně se tak zvýší jejich šance získat prostředky z národních nebo evropských dotačních programů na rozvojové projekty.

Elektroloď na Slezské Hartě i vybrané turistické vlaky získají opět finanční podporu kraje

6. září 2024 14:03 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Moravskoslezský kraj podpoří i v příštích třech letech provoz vodní dopravy na Slezské Hartě, přispívat bude i na výletní vlaky. Krajské peníze obdrží Hvozdnický expres, Osoblažka a výletní vlaky Slezského železničního spolku. Na tuto podporu cestovního ruchu půjde v letech 2025 až 2027 6,1 milionu korun.

Maskovaní muži s maketami zbraní ukradli řidiči před nosem dodávku plnou balíků

6. září 2024 13:31 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Řidič přepravní společnosti rozvážel balíky a před nosem mu v Krnově ukradli nastartovanou dodávku. Skočili do ní dva maskovaní muži a ujeli. V autě byly zásilky za více než 100 tisíc korun a také peníze. Řidič zavolal na pomoc policii a díky bleskové a excelentní spolupráci několika hlídek a operátorů a dokonce i kynologů zadrželi policisté dvojici zlodějů do několika minut. Zadržení měli u sebe i makety zbraní a mají na svědomí i další trestné činy.

Při obnově kostela v zaniklých Pelhřimovech našli dobrovolníci velkou hrobku pod úrovní podlahy v centru

6. září 2024 10:05 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Jesenický expres

Již více než 20 let pracují dobrovolníci z hnutí Duha Jeseníky na záchraně kostela sv. Jiří v zaniklé obci Pelhřimovy na polských hranicích. Před několika dny při skrývce zeminy objevili v centru kostela pod zemí velkou hrobku, která dosud nebyl známá.

Hnutí ANO vede do voleb hejtman Josef Bělica. Jednou z priorit je dostupné zdravotnictví

Největší zastoupení v současném zastupitelstvu Moravskoslezského kraje má hnutí ANO a i hejtman Josef Bělica je jeho členem. Zároveň se také stal lídrem kandidátky pro volby, které nás čekají na konci třetího zářijového týdne.

Gabrielu, srdce pohornické krajiny, čeká proměna

5. září 2024 21:02 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Energie a kraj

Úplně jiná připomínka historie Karviné, než klasické hornické muzeum. Moravskoslezský kraj představil projekt proměny bývalé šachty a okolí poblíž šikmého kostela. Sloužit bude místním i turistům.

ENERGIE A KRAJ: Budoucnost energetiky je v chytrých nízkoemisních řešeních
Vydáno 2. ledna 2024 8:56, Celý MS kraj, Tomáš Tikal
Jak se bude rozvíjet energetický mix v Moravskoslezském kraji? Nejen o tom jsme si povídali s generálním ředitelem společnosti ČEZ ENEGO panem Martinem Václavkem. Jeho odpovědi si poslechněte v následujícím rozhovoru.

Martin Václavek, generální ředitel, ČEZ ENERGO: "Už energetická krize ukázala, že je třeba se dívat po energeticky úsporných řešeních a v podstatě teď je na trhu velká poptávka po takových chytrých, úsporných a nízkoemisních řešeních. Takže si myslím, že je to dobrá platforma pro to, aby se firmy, stát a obce začaly zajímat o to, jakým způsobem řešit energetiku a jak se připravit na bezemisní budoucnost." 

Jak tedy se naši diváci na ni připravit mohou? 

Martin Václavek, generální ředitel, ČEZ ENERGO: "Mohou využít celou řadu projektů, které ČEZ ESCO podporuje. Třeba výstavbu osvětlení pro obce za korunu a fotovoltaická elektrárna za korunu. Umíme řešit i v rámci firmy ČEZ ENERGO vytápění pomocí kogeneračních jednotek, které přinášejí zákazníkům významné úspory a v podstatě i dekarbonizaci v případě, že dosud spalují uhlí."

Představte si, že jste právě teď na začátku stavby standardního rodinného domu. Jaké vytápění byste si zvolil Vy osobně? 

Martin Václavek, generální ředitel, ČEZ ENERGO: "Pokud bych stavěl nový rodinný dům, už bych ho stavěl jako nízkoenergeticky náročný, respektive pasivní budovu. Šel bych s největší pravděpodobností do tepelného čerpadla a pokud by to finance dovolily, zkombinoval by to s hlubinným vrtem." 
Zmiňoval jste, že změny nastartovala energetická krize, stále ještě trvá? Vidíme, že ceny plynu jdou dolů, ale elektřina nevíme, jak na tom bude. Jak hodnotíte tu aktuální situaci? 
Martin Václavek, generální ředitel, ČEZ ENERGO: "Naštěstí se situace stabilizovala, co se týká dostupnosti plynu, protože Skupina ČEZ pomohla získat významný zdroj v zahraničí a zajistila skladovací prostory. Takže ČR má dostatek plynu a plyn bude jako transferové médium stále potřebné až do roku 2050. S cenou plynu souvisí i cena elektrické energie. Ta koreluje a předpokladem je, že bude klesat. Nicméně ne na takovou úroveň, která byla před vypuknutím války na Ukrajině. Tam lze předpokládat, že byla cena plynu uměle snížena, aby se vytvořila vysoká závislost Evropy na ruském plynu a to bylo tendenční zajištění výhodné ceny. Nicméně jsme se přeorientovali a plynu máme dostatek a již není z Ruska."

Máme ještě obnovitelné zdroje, ve kterém z nich vidíte největší potenciál? 

Martin Václavek, generální ředitel, ČEZ ENERGO: "Rozvoj obnovitelných zdrojů musí nabít dynamičtějšího rozměru, než tomu bylo dosud. Do roku 2030 by ČEZ ESCP mělo instalovat zhruba 1500 megawattů ve fotovoltaických elektrárnách a pomalu se začínají rozšiřovat malé větrné elektrárny. Z mého pohledu největší rozvoj se bude týkat fotovoltaických elektráren, ale postupně se k tomu budou přidávat jako doplňkově větrné elektrárny."

Rozvoj větrných elektráren naráží velmi často na odpor obyvatel. Jaký je Váš pohled na tento problém? 

Martin Václavek, generální ředitel, ČEZ ENERGO: "Obyvatelé mají představu, že se jedná o vrtule v průměru více než 200 metrů, které nejsou nijak hlukově náročné. Nicméně si myslím, že se budou více rozvíjet "domácí větrné elektrárny", které jsou absolutně tiché a nejedná se o velké vrtule, ale spíš o vertikální uspořádání."

Jak vidíte budoucnost nebo ten energetický mix tady v Moravskoslezském kraji? Co ještě by se u nás dalo využít? 

Martin Václavek, generální ředitel, ČEZ ENERGO: "V Moravskoslezském kraji, stejně jako v ostatních krajích, se lokální municipality dívají na své budovy, které mají ve správě. Přistupují k nové energetické koncepci, kdy každá budova vytváří prostor pro instalaci fotovoltaické elektrárny. Samozřejmě v rámci NPC projektů umíme řešit i hospodaření s ostatními energiemi, zateplení budov, správa vodohospodářství a podobně."

Jak celkově vidíte budoucnost? Jde mi o to, jestli máme nějaké světlo na konci tunelu, nebo by lidé měli okamžitě začít řešit svá vytápění tak, aby se v budoucnu nedostali do ekonomických problémů. 

Martin Václavek, generální ředitel, ČEZ ENERGO: "Nemyslím si, že by se lidé dostávali postupnou dekarbonizací a transferem energetiky v ČR do nějakých finančních nesnází. Samozřejmě teď už není prostor pro fosilní paliva, jako je uhlí. Plyn bude dostupný až do roku 2050 a postupně se přejde na obnovitelné zdroje jako propojení fotovoltaické elektrárny s tepelným čerpadlem. Řekl bych, že rozvoj malých domácích větrných elektráren ještě bude pokračovat. Takže do budoucna se obyvatelé, kteří mají rodinné domy, stanou více soběstačnými a budou i zapojeni do akumulace energie a služeb výkonové rovnováhy."

Co ještě přinese komunitní energetika? 

Martin Václavek, generální ředitel, ČEZ ENERGO: "Určitě přinese rozvoj v budování obnovitelných zdrojů energie a myslím si, že je to dobrý počin i co se týká dodávek tepla v rámci služeb obyvatelům. Tomáš Tikal, TV Polar: Za všechny tvůrce pořadu ENERGIE A KRAJ vám děkuji za pozornost. Přeji vám hezký den a věřím, že si nás naladíte i příště, na viděnou."
Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000040816/energie-a-kraj-budoucnost-energetiky-je-v-chytrych-nizkoemisnich-resenich