Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

ENERGIE A KRAJ: Budoucnost energetiky je v chytrých nízkoemisních řešeních

Celý MS kraj |

Jak se bude rozvíjet energetický mix v Moravskoslezském kraji? Nejen o tom jsme si povídali s generálním ředitelem společnosti ČEZ ENEGO panem Martinem Václavkem. Jeho odpovědi si poslechněte v následujícím rozhovoru.

Martin Václavek, generální ředitel, ČEZ ENERGO: "Už energetická krize ukázala, že je třeba se dívat po energeticky úsporných řešeních a v podstatě teď je na trhu velká poptávka po takových chytrých, úsporných a nízkoemisních řešeních. Takže si myslím, že je to dobrá platforma pro to, aby se firmy, stát a obce začaly zajímat o to, jakým způsobem řešit energetiku a jak se připravit na bezemisní budoucnost." 

Jak tedy se naši diváci na ni připravit mohou? 

Martin Václavek, generální ředitel, ČEZ ENERGO: "Mohou využít celou řadu projektů, které ČEZ ESCO podporuje. Třeba výstavbu osvětlení pro obce za korunu a fotovoltaická elektrárna za korunu. Umíme řešit i v rámci firmy ČEZ ENERGO vytápění pomocí kogeneračních jednotek, které přinášejí zákazníkům významné úspory a v podstatě i dekarbonizaci v případě, že dosud spalují uhlí."

Představte si, že jste právě teď na začátku stavby standardního rodinného domu. Jaké vytápění byste si zvolil Vy osobně? 

Martin Václavek, generální ředitel, ČEZ ENERGO: "Pokud bych stavěl nový rodinný dům, už bych ho stavěl jako nízkoenergeticky náročný, respektive pasivní budovu. Šel bych s největší pravděpodobností do tepelného čerpadla a pokud by to finance dovolily, zkombinoval by to s hlubinným vrtem." 
Zmiňoval jste, že změny nastartovala energetická krize, stále ještě trvá? Vidíme, že ceny plynu jdou dolů, ale elektřina nevíme, jak na tom bude. Jak hodnotíte tu aktuální situaci? 
Martin Václavek, generální ředitel, ČEZ ENERGO: "Naštěstí se situace stabilizovala, co se týká dostupnosti plynu, protože Skupina ČEZ pomohla získat významný zdroj v zahraničí a zajistila skladovací prostory. Takže ČR má dostatek plynu a plyn bude jako transferové médium stále potřebné až do roku 2050. S cenou plynu souvisí i cena elektrické energie. Ta koreluje a předpokladem je, že bude klesat. Nicméně ne na takovou úroveň, která byla před vypuknutím války na Ukrajině. Tam lze předpokládat, že byla cena plynu uměle snížena, aby se vytvořila vysoká závislost Evropy na ruském plynu a to bylo tendenční zajištění výhodné ceny. Nicméně jsme se přeorientovali a plynu máme dostatek a již není z Ruska."

Máme ještě obnovitelné zdroje, ve kterém z nich vidíte největší potenciál? 

Martin Václavek, generální ředitel, ČEZ ENERGO: "Rozvoj obnovitelných zdrojů musí nabít dynamičtějšího rozměru, než tomu bylo dosud. Do roku 2030 by ČEZ ESCP mělo instalovat zhruba 1500 megawattů ve fotovoltaických elektrárnách a pomalu se začínají rozšiřovat malé větrné elektrárny. Z mého pohledu největší rozvoj se bude týkat fotovoltaických elektráren, ale postupně se k tomu budou přidávat jako doplňkově větrné elektrárny."

Rozvoj větrných elektráren naráží velmi často na odpor obyvatel. Jaký je Váš pohled na tento problém? 

Martin Václavek, generální ředitel, ČEZ ENERGO: "Obyvatelé mají představu, že se jedná o vrtule v průměru více než 200 metrů, které nejsou nijak hlukově náročné. Nicméně si myslím, že se budou více rozvíjet "domácí větrné elektrárny", které jsou absolutně tiché a nejedná se o velké vrtule, ale spíš o vertikální uspořádání."

Jak vidíte budoucnost nebo ten energetický mix tady v Moravskoslezském kraji? Co ještě by se u nás dalo využít? 

Martin Václavek, generální ředitel, ČEZ ENERGO: "V Moravskoslezském kraji, stejně jako v ostatních krajích, se lokální municipality dívají na své budovy, které mají ve správě. Přistupují k nové energetické koncepci, kdy každá budova vytváří prostor pro instalaci fotovoltaické elektrárny. Samozřejmě v rámci NPC projektů umíme řešit i hospodaření s ostatními energiemi, zateplení budov, správa vodohospodářství a podobně."

Jak celkově vidíte budoucnost? Jde mi o to, jestli máme nějaké světlo na konci tunelu, nebo by lidé měli okamžitě začít řešit svá vytápění tak, aby se v budoucnu nedostali do ekonomických problémů. 

Martin Václavek, generální ředitel, ČEZ ENERGO: "Nemyslím si, že by se lidé dostávali postupnou dekarbonizací a transferem energetiky v ČR do nějakých finančních nesnází. Samozřejmě teď už není prostor pro fosilní paliva, jako je uhlí. Plyn bude dostupný až do roku 2050 a postupně se přejde na obnovitelné zdroje jako propojení fotovoltaické elektrárny s tepelným čerpadlem. Řekl bych, že rozvoj malých domácích větrných elektráren ještě bude pokračovat. Takže do budoucna se obyvatelé, kteří mají rodinné domy, stanou více soběstačnými a budou i zapojeni do akumulace energie a služeb výkonové rovnováhy."

Co ještě přinese komunitní energetika? 

Martin Václavek, generální ředitel, ČEZ ENERGO: "Určitě přinese rozvoj v budování obnovitelných zdrojů energie a myslím si, že je to dobrý počin i co se týká dodávek tepla v rámci služeb obyvatelům. Tomáš Tikal, TV Polar: Za všechny tvůrce pořadu ENERGIE A KRAJ vám děkuji za pozornost. Přeji vám hezký den a věřím, že si nás naladíte i příště, na viděnou."
Nahlásit chybu


Ostrava bude mít nové divadlo ve Vítkovicích. Město už pro budovu schválilo prodej pozemků

Ostrava bude mít nové divadlo. Unikátní projekt herce Alberta Čuby navazuje na jeho úspěšné Divadlo Mír a bude to v podstatě další scéna v těsné blízkosti současného divadla ve Vítkovicích. Město už schválilo prodej pozemku, kde je dnes parkoviště.

Kanonáda Baníku v Konferenční lize nadchla přes 13 tisíc fanoušků

Fotbalisté Baníku Ostrava se po 14 letech představili v evropském poháru. Ve druhém předkole Konferenční ligy smetli doma arménské Urartu 5:1 a udělali tak rázný krok k postupu do další fáze soutěže.

Studénka plánuje přidat desítky nových parkovacích míst

Studénka pracuje na tvorbě studie parkování ve městě. V ideálním případě by tu mohlo přibýt 180 odstavných míst. Na realizaci všech by byla potřeba částka zhruba 20 milionů korun.

Dopravní policista z Karviné se ve volném čase stává známým saxofonistou

25. července 2024 20:26 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

Teď vás seznámíme s karvinským dopravním policistou, který svůj život nedávno obohatil novým koníčkem a to hře na saxofon. Ve volném čase hraje známé skladby na různých místech v naší zemi i za hranicemi a naplňuje tak svůj život nevšední zážitky.

Orlovský Gulášfest přilákal stovky návštěvníků

V letošním ročníku se jednalo o rekordní počet přihlášených kuchařů, a to nejen z Orlové. Pětičlenná porota měla nelehký úkol, ale nakonec zvítězil fazolový guláš s uzeným masem.

Letošní sezona na letním koupališti v Porubě je zatím slabší. Může za to nestálé počasí

25. července 2024 17:50 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Tropické teploty lákají k vodě. V Porubě si lidé mohou bezpečně zaplavat na letním koupališti, které nabízí i jiné sportovní vyžití jako plážový volejbal, ping pong nebo badminton.

Zastávka Jana Šoupala má novou image. Pro velký úspěch projdou opravou i další zděné zastávky v Porubě

25. července 2024 15:44 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Původní zděné autobusové zastávky v Porubě jsou po letech v neutěšeném stavu. Postupně proto projdou revitalizací. První z nich, která se změnila v umělecké dílo, je zastávka Jana Šoupala.

Při shodě hlasů určili vítěze letošních občanských projektů radní

Participativní rozpočet na letošní rok zná své vítěze. Rozhodovala o nich až druhá veřejná anketa. Respektive, vzhledem k naprosté shodě hlasů, nakonec musela vyřknout definitivní verdikt rada města.

Ostravskou městskou policii posílili nováčci. Bezpečnost ve městě se stále zlepšuje

25. července 2024 10:48 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Magazín 112

V Ostravě bude zase o trochu bezpečněji. Do rukou primátora Jana Dohnala složilo slib 13 nových městských policistů, kteří okamžitě nastupují na služebny po celém městě. Své úkoly ale samozřejmě budou plnit především přímo v ulicích.

Lidé opět obdivují květinovou louku před havířovskou nemocnicí

25. července 2024 12:00 | Havířov | Bára Kelnerová | Regionální zprávy POLAR

Nemocnice v Havířově i v letošním roce nechala před hlavním vstupem vysadit květinovou louku. Ta hraje doslova všemi barvami a nečekaně na ní vykvetly i slunečnice.

Svářeči

Ostrava Nástup: od 1. srpna 2024 od 35 000 do 40 000 Kč/měsíc

Cyklistická Czech Tour zahájila hromadným dojezdem na Masarykově náměstí

Největší etapový závod cyklistů na českém území Czech Tour zahájila čtvrteční etapa mezi Prostějovem a Ostravou. Ta po hromadném spurtu na kostkách Masarykova náměstí skončila triumfem Američana Luka Lampertiho. Neztratili se ale ani čeští jezdci.

Bezmála 100 metrů vysoká věž Dolu Lazy je připravena k odstřelu

25. července 2024 11:26 | Celý MS kraj | Libor Běčák

V sobotu v 10 hodin by se podle všech předpokladů měla poroučet k zemi betonová skipová věž bývalého Dolu Lazy v Orlové. V okolí už jsou připravené plochy, ze kterých bude moci odstřel sledovat i veřejnost.

Na opevnění Velká Šance připomněli historii ochrany hranic Slezska a pokřtili knihu

24. července 2024 17:47 | Celý MS kraj | Libor Běčák | Beskydský expres

Velká sláva se konala na hraničním opevnění Velká šance v Mostech u Jablunkova. Se svými vojsky se tam setkali těšínský kníže Adam Václav a uherský velmož Juraj Thurzo.

Hosté ve studiu: Alexandra Alvarová, novinářka a fotografka

24. července 2024 14:06 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková | Host dne

A. Alvarová: Dezinformace jsou miliardový byznys

Muže v Beskydech pobodal sršeň, s těžkou alergickou reakcí byl letecky přepraven do nemocnice

24. července 2024 10:12 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

V úterý 23. července dopoledne zasahovaly týmy zdravotnické záchranné služby v Beskydech u vážně ohroženého pacienta. Před devátou hodinou přijali operátoři informaci o muži pobodaném sršněm pod vrcholem Ondřejníku nedaleko obce Pstruží na Frýdecko-Místecku.

Návštěvníky hradu Sovinec děsily strašidelné bestie vylézající ze sklepení

22. července 2024 12:36 | Celý MS kraj | Bára Kelnerová | Kulturní okénko

Doslova děsivý víkend čekal na návštěvníky hradu Sovinec. Ze sklepení a dalších zákoutí totiž vylézaly všelijaké strašidelné bestie.

ENERGIE A KRAJ: Budoucnost energetiky je v chytrých nízkoemisních řešeních
Vydáno 2. ledna 2024 8:56, Celý MS kraj, Tomáš Tikal
Jak se bude rozvíjet energetický mix v Moravskoslezském kraji? Nejen o tom jsme si povídali s generálním ředitelem společnosti ČEZ ENEGO panem Martinem Václavkem. Jeho odpovědi si poslechněte v následujícím rozhovoru.

Martin Václavek, generální ředitel, ČEZ ENERGO: "Už energetická krize ukázala, že je třeba se dívat po energeticky úsporných řešeních a v podstatě teď je na trhu velká poptávka po takových chytrých, úsporných a nízkoemisních řešeních. Takže si myslím, že je to dobrá platforma pro to, aby se firmy, stát a obce začaly zajímat o to, jakým způsobem řešit energetiku a jak se připravit na bezemisní budoucnost." 

Jak tedy se naši diváci na ni připravit mohou? 

Martin Václavek, generální ředitel, ČEZ ENERGO: "Mohou využít celou řadu projektů, které ČEZ ESCO podporuje. Třeba výstavbu osvětlení pro obce za korunu a fotovoltaická elektrárna za korunu. Umíme řešit i v rámci firmy ČEZ ENERGO vytápění pomocí kogeneračních jednotek, které přinášejí zákazníkům významné úspory a v podstatě i dekarbonizaci v případě, že dosud spalují uhlí."

Představte si, že jste právě teď na začátku stavby standardního rodinného domu. Jaké vytápění byste si zvolil Vy osobně? 

Martin Václavek, generální ředitel, ČEZ ENERGO: "Pokud bych stavěl nový rodinný dům, už bych ho stavěl jako nízkoenergeticky náročný, respektive pasivní budovu. Šel bych s největší pravděpodobností do tepelného čerpadla a pokud by to finance dovolily, zkombinoval by to s hlubinným vrtem." 
Zmiňoval jste, že změny nastartovala energetická krize, stále ještě trvá? Vidíme, že ceny plynu jdou dolů, ale elektřina nevíme, jak na tom bude. Jak hodnotíte tu aktuální situaci? 
Martin Václavek, generální ředitel, ČEZ ENERGO: "Naštěstí se situace stabilizovala, co se týká dostupnosti plynu, protože Skupina ČEZ pomohla získat významný zdroj v zahraničí a zajistila skladovací prostory. Takže ČR má dostatek plynu a plyn bude jako transferové médium stále potřebné až do roku 2050. S cenou plynu souvisí i cena elektrické energie. Ta koreluje a předpokladem je, že bude klesat. Nicméně ne na takovou úroveň, která byla před vypuknutím války na Ukrajině. Tam lze předpokládat, že byla cena plynu uměle snížena, aby se vytvořila vysoká závislost Evropy na ruském plynu a to bylo tendenční zajištění výhodné ceny. Nicméně jsme se přeorientovali a plynu máme dostatek a již není z Ruska."

Máme ještě obnovitelné zdroje, ve kterém z nich vidíte největší potenciál? 

Martin Václavek, generální ředitel, ČEZ ENERGO: "Rozvoj obnovitelných zdrojů musí nabít dynamičtějšího rozměru, než tomu bylo dosud. Do roku 2030 by ČEZ ESCP mělo instalovat zhruba 1500 megawattů ve fotovoltaických elektrárnách a pomalu se začínají rozšiřovat malé větrné elektrárny. Z mého pohledu největší rozvoj se bude týkat fotovoltaických elektráren, ale postupně se k tomu budou přidávat jako doplňkově větrné elektrárny."

Rozvoj větrných elektráren naráží velmi často na odpor obyvatel. Jaký je Váš pohled na tento problém? 

Martin Václavek, generální ředitel, ČEZ ENERGO: "Obyvatelé mají představu, že se jedná o vrtule v průměru více než 200 metrů, které nejsou nijak hlukově náročné. Nicméně si myslím, že se budou více rozvíjet "domácí větrné elektrárny", které jsou absolutně tiché a nejedná se o velké vrtule, ale spíš o vertikální uspořádání."

Jak vidíte budoucnost nebo ten energetický mix tady v Moravskoslezském kraji? Co ještě by se u nás dalo využít? 

Martin Václavek, generální ředitel, ČEZ ENERGO: "V Moravskoslezském kraji, stejně jako v ostatních krajích, se lokální municipality dívají na své budovy, které mají ve správě. Přistupují k nové energetické koncepci, kdy každá budova vytváří prostor pro instalaci fotovoltaické elektrárny. Samozřejmě v rámci NPC projektů umíme řešit i hospodaření s ostatními energiemi, zateplení budov, správa vodohospodářství a podobně."

Jak celkově vidíte budoucnost? Jde mi o to, jestli máme nějaké světlo na konci tunelu, nebo by lidé měli okamžitě začít řešit svá vytápění tak, aby se v budoucnu nedostali do ekonomických problémů. 

Martin Václavek, generální ředitel, ČEZ ENERGO: "Nemyslím si, že by se lidé dostávali postupnou dekarbonizací a transferem energetiky v ČR do nějakých finančních nesnází. Samozřejmě teď už není prostor pro fosilní paliva, jako je uhlí. Plyn bude dostupný až do roku 2050 a postupně se přejde na obnovitelné zdroje jako propojení fotovoltaické elektrárny s tepelným čerpadlem. Řekl bych, že rozvoj malých domácích větrných elektráren ještě bude pokračovat. Takže do budoucna se obyvatelé, kteří mají rodinné domy, stanou více soběstačnými a budou i zapojeni do akumulace energie a služeb výkonové rovnováhy."

Co ještě přinese komunitní energetika? 

Martin Václavek, generální ředitel, ČEZ ENERGO: "Určitě přinese rozvoj v budování obnovitelných zdrojů energie a myslím si, že je to dobrý počin i co se týká dodávek tepla v rámci služeb obyvatelům. Tomáš Tikal, TV Polar: Za všechny tvůrce pořadu ENERGIE A KRAJ vám děkuji za pozornost. Přeji vám hezký den a věřím, že si nás naladíte i příště, na viděnou."
Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000040816/energie-a-kraj-budoucnost-energetiky-je-v-chytrych-nizkoemisnich-resenich