Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

ENERGIE A KRAJ: Budoucnost energetiky je v chytrých nízkoemisních řešeních

Celý MS kraj |

Jak se bude rozvíjet energetický mix v Moravskoslezském kraji? Nejen o tom jsme si povídali s generálním ředitelem společnosti ČEZ ENEGO panem Martinem Václavkem. Jeho odpovědi si poslechněte v následujícím rozhovoru.

Martin Václavek, generální ředitel, ČEZ ENERGO: "Už energetická krize ukázala, že je třeba se dívat po energeticky úsporných řešeních a v podstatě teď je na trhu velká poptávka po takových chytrých, úsporných a nízkoemisních řešeních. Takže si myslím, že je to dobrá platforma pro to, aby se firmy, stát a obce začaly zajímat o to, jakým způsobem řešit energetiku a jak se připravit na bezemisní budoucnost." 

Jak tedy se naši diváci na ni připravit mohou? 

Martin Václavek, generální ředitel, ČEZ ENERGO: "Mohou využít celou řadu projektů, které ČEZ ESCO podporuje. Třeba výstavbu osvětlení pro obce za korunu a fotovoltaická elektrárna za korunu. Umíme řešit i v rámci firmy ČEZ ENERGO vytápění pomocí kogeneračních jednotek, které přinášejí zákazníkům významné úspory a v podstatě i dekarbonizaci v případě, že dosud spalují uhlí."

Představte si, že jste právě teď na začátku stavby standardního rodinného domu. Jaké vytápění byste si zvolil Vy osobně? 

Martin Václavek, generální ředitel, ČEZ ENERGO: "Pokud bych stavěl nový rodinný dům, už bych ho stavěl jako nízkoenergeticky náročný, respektive pasivní budovu. Šel bych s největší pravděpodobností do tepelného čerpadla a pokud by to finance dovolily, zkombinoval by to s hlubinným vrtem." 
Zmiňoval jste, že změny nastartovala energetická krize, stále ještě trvá? Vidíme, že ceny plynu jdou dolů, ale elektřina nevíme, jak na tom bude. Jak hodnotíte tu aktuální situaci? 
Martin Václavek, generální ředitel, ČEZ ENERGO: "Naštěstí se situace stabilizovala, co se týká dostupnosti plynu, protože Skupina ČEZ pomohla získat významný zdroj v zahraničí a zajistila skladovací prostory. Takže ČR má dostatek plynu a plyn bude jako transferové médium stále potřebné až do roku 2050. S cenou plynu souvisí i cena elektrické energie. Ta koreluje a předpokladem je, že bude klesat. Nicméně ne na takovou úroveň, která byla před vypuknutím války na Ukrajině. Tam lze předpokládat, že byla cena plynu uměle snížena, aby se vytvořila vysoká závislost Evropy na ruském plynu a to bylo tendenční zajištění výhodné ceny. Nicméně jsme se přeorientovali a plynu máme dostatek a již není z Ruska."

Máme ještě obnovitelné zdroje, ve kterém z nich vidíte největší potenciál? 

Martin Václavek, generální ředitel, ČEZ ENERGO: "Rozvoj obnovitelných zdrojů musí nabít dynamičtějšího rozměru, než tomu bylo dosud. Do roku 2030 by ČEZ ESCP mělo instalovat zhruba 1500 megawattů ve fotovoltaických elektrárnách a pomalu se začínají rozšiřovat malé větrné elektrárny. Z mého pohledu největší rozvoj se bude týkat fotovoltaických elektráren, ale postupně se k tomu budou přidávat jako doplňkově větrné elektrárny."

Rozvoj větrných elektráren naráží velmi často na odpor obyvatel. Jaký je Váš pohled na tento problém? 

Martin Václavek, generální ředitel, ČEZ ENERGO: "Obyvatelé mají představu, že se jedná o vrtule v průměru více než 200 metrů, které nejsou nijak hlukově náročné. Nicméně si myslím, že se budou více rozvíjet "domácí větrné elektrárny", které jsou absolutně tiché a nejedná se o velké vrtule, ale spíš o vertikální uspořádání."

Jak vidíte budoucnost nebo ten energetický mix tady v Moravskoslezském kraji? Co ještě by se u nás dalo využít? 

Martin Václavek, generální ředitel, ČEZ ENERGO: "V Moravskoslezském kraji, stejně jako v ostatních krajích, se lokální municipality dívají na své budovy, které mají ve správě. Přistupují k nové energetické koncepci, kdy každá budova vytváří prostor pro instalaci fotovoltaické elektrárny. Samozřejmě v rámci NPC projektů umíme řešit i hospodaření s ostatními energiemi, zateplení budov, správa vodohospodářství a podobně."

Jak celkově vidíte budoucnost? Jde mi o to, jestli máme nějaké světlo na konci tunelu, nebo by lidé měli okamžitě začít řešit svá vytápění tak, aby se v budoucnu nedostali do ekonomických problémů. 

Martin Václavek, generální ředitel, ČEZ ENERGO: "Nemyslím si, že by se lidé dostávali postupnou dekarbonizací a transferem energetiky v ČR do nějakých finančních nesnází. Samozřejmě teď už není prostor pro fosilní paliva, jako je uhlí. Plyn bude dostupný až do roku 2050 a postupně se přejde na obnovitelné zdroje jako propojení fotovoltaické elektrárny s tepelným čerpadlem. Řekl bych, že rozvoj malých domácích větrných elektráren ještě bude pokračovat. Takže do budoucna se obyvatelé, kteří mají rodinné domy, stanou více soběstačnými a budou i zapojeni do akumulace energie a služeb výkonové rovnováhy."

Co ještě přinese komunitní energetika? 

Martin Václavek, generální ředitel, ČEZ ENERGO: "Určitě přinese rozvoj v budování obnovitelných zdrojů energie a myslím si, že je to dobrý počin i co se týká dodávek tepla v rámci služeb obyvatelům. Tomáš Tikal, TV Polar: Za všechny tvůrce pořadu ENERGIE A KRAJ vám děkuji za pozornost. Přeji vám hezký den a věřím, že si nás naladíte i příště, na viděnou."
Nahlásit chybu


Proměna Floridy v Ostravě-Porubě je v polovině

Proměna prostranství u kruhového objezdu na Hlavní třídě v Ostravě-Porubě, kterému místní neřeknou jinak než Florida, je v polovině. Do léta se celý prostor promění v atraktivní místo pro trávení volného času.

V centru Ostravy hořel bytový dům. Roční dítě skončilo v nemocnici

V centru Ostravy museli hasiči evakuovat 11 osob z hořícího bytového domu. Oheň vznikl na chodbě, ale přesnou příčinu určí teprve další vyšetřování.

O tomto víkendu začne demolice mostu na Ratibořské ulici v Opavě. Bude zcela neprůjezdný

V Opavě běží přípravy na demolici mostu na Ratibořské ulici v Opavě-Kateřinkách. Ta by měla začít už tuto sobotu a zcela omezí jak osobní, tak městskou hromadnou dopravu na této frekventované komunikaci.

V Těrlicku-Hradišti budou mít lidé nový přechod se semaforem

Mnohem bezpečněji se budou cítit lidé, kteří přecházejí frekventovanou silnici v Těrlicku-Hradišti. Řidiči v tomto úseku často nedodržují stanovenou padesátku. Obec tam u zastávek u Káňů nechá postavit přechod pro chodce s bezpečnostním osvětlením a semaforem.

Tříkrálová sbírka 2025: Lidé ve Stonavě byli opět štědří

Včera 13:31 | Stonava | Jiří Brzóska | Stonavský expres

Tříkrálová sbírka patří mezi největší dobročinné akce u nás. Ve Stonavě vyrazily skupinky koledníků za dobrodinci první lednový víkend.

Nový Jičín hledá i výjimečný počin roku 2024

Nový Jičín má nová pravidla pro vyhlašování osobností města. Přibyly i některé kategorie. Poprvé tu budou hledat i podnikatel roku a výjimečný počin.

Vedení Ostravy poděkovalo občanům za záchranu života. Oživili muže, kterému se zastavilo srdce

14. ledna 2025 10:27 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Magazín 112

Velké štěstí měl starší muž, kterého přímo na ulici v Ostravě postihla zástava srdce. Během chvíle k němu totiž doběhla hlídka strážníků, ale i několik dalších občanů, kteří ho společně oživovali až do příjezdu zdravotnické záchranné služby. Zachránci byli oceněni vedením města.

Rekonstrukce mostů ve Svinově omezila dopravu na Rudné ulici. Polanecká je uzavřená úplně

Začalo bourání prvního svinovského mostu nad ulicí Polanecká v Ostravě. Doprava je na Rudné ulici puštěna v jednom směru, ale Polanecká pod mostem je uzavřena. Projekt za celkem 96,5 milionu korun bude dokončen v dubnu 2026.

Regionální knihovna Karviná vystavuje do konce ledna Uloupené umění

14. ledna 2025 16:27 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

Regionální knihovna Karviná vás zve na výstavu nazvanou “Uloupené umění”. Najdete ji v Karviné-Fryštátě, v oddělení pro mládež a dospělé. Mapuje problematiku výzkumu uměleckých děl, která byla zkonfiskována během 2. světové války.

I v roce 2025 mohou obyvatelé Ostravy-Jihu využít příspěvek Corrency na volnočasové aktivity

14. ledna 2025 14:00 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová | Expres Ostrava-Jih

Projekt Corrency, díky kterému mají obyvatelé Ostravy-Jihu možnost využít příspěvek na volnočasové aktivity, se spouští i v roce 2025. Systém má opět dvě oblasti, zaměřeny na děti a kulturu. Do obou se lidé mohou přihlásit od 20. ledna.

Gymnázium Ostrava - Zábřeh se prezentuje soutěží Volgiáda

Včera 21:30 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Studuj u nás

Gymnázium v Ostravě – Zábřehu pořádalo soutěž pro žáky pátých tříd základních škol. Nesla název Volgiáda a my jsme byli i s kamerou při tom.

Mistrovství ČR ve zpracování textů pořádala OA a SOŠ logistická v Opavě

Včera 21:20 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Studuj u nás

29. ročník mistrovství ČR ve zpracování textů pořádala Obchodní akademie a SOŠ logistická v Opavě. A jak sami uvidíte, úroveň byla opravdu obdivuhodná.

Střední škola polytechnická v Havířově modernizuje své zázemí

Včera 20:58 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Studuj u nás

Oprava příjezdové cesty, vybudování nabíjecích bodů pro elektromobily, oprava havarijního stavu střechy a modernizace výuky – takový je výčet investic na Střední škole polytechnické v Havířově – Šumbarku. Také proto získala tato krajská škola titul Úspěšná škola roku 2024.

Hejtmanství pomůže vesnickým prodejnám. Bez dotace by zřejmě některé zanikly

Moravskoslezský kraj znovu rozhodl o podpoře malých vesnických prodejen v celém regionu. Mnohé z nich by bez podpory kraje měly existenční problémy a nebo by dokonce zanikly.

SŠ polytechnická v Havířově prošla modernizací

Oprava příjezdové cesty, vybudování nabíjecích bodů pro elektromobily, oprava havarijního stavu střechy a modernizace výuky – takový je výčet investic na Střední škole polytechnické v Havířově – Šumbarku. Také proto získala tato krajská škola titul Úspěšná škola roku 2024.

Auto jelo po dálnici D48 v protisměru. Policie hledá řidiče

14. ledna 2025 7:20 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Ve čtvrtek 9. ledna večer si zřejmě někdo spletl směr a najel na dálnici D48 do protisměru. Pomalou jízdou si to pak navíc šinul v levém jízdním pruhu. Policisté získali video a nyní se obrací na veřejnost s žádostí o pomoc při hledání řidiče i vozu.

ENERGIE A KRAJ: Budoucnost energetiky je v chytrých nízkoemisních řešeních
Vydáno 2. ledna 2024 8:56, Celý MS kraj, Tomáš Tikal
Jak se bude rozvíjet energetický mix v Moravskoslezském kraji? Nejen o tom jsme si povídali s generálním ředitelem společnosti ČEZ ENEGO panem Martinem Václavkem. Jeho odpovědi si poslechněte v následujícím rozhovoru.

Martin Václavek, generální ředitel, ČEZ ENERGO: "Už energetická krize ukázala, že je třeba se dívat po energeticky úsporných řešeních a v podstatě teď je na trhu velká poptávka po takových chytrých, úsporných a nízkoemisních řešeních. Takže si myslím, že je to dobrá platforma pro to, aby se firmy, stát a obce začaly zajímat o to, jakým způsobem řešit energetiku a jak se připravit na bezemisní budoucnost." 

Jak tedy se naši diváci na ni připravit mohou? 

Martin Václavek, generální ředitel, ČEZ ENERGO: "Mohou využít celou řadu projektů, které ČEZ ESCO podporuje. Třeba výstavbu osvětlení pro obce za korunu a fotovoltaická elektrárna za korunu. Umíme řešit i v rámci firmy ČEZ ENERGO vytápění pomocí kogeneračních jednotek, které přinášejí zákazníkům významné úspory a v podstatě i dekarbonizaci v případě, že dosud spalují uhlí."

Představte si, že jste právě teď na začátku stavby standardního rodinného domu. Jaké vytápění byste si zvolil Vy osobně? 

Martin Václavek, generální ředitel, ČEZ ENERGO: "Pokud bych stavěl nový rodinný dům, už bych ho stavěl jako nízkoenergeticky náročný, respektive pasivní budovu. Šel bych s největší pravděpodobností do tepelného čerpadla a pokud by to finance dovolily, zkombinoval by to s hlubinným vrtem." 
Zmiňoval jste, že změny nastartovala energetická krize, stále ještě trvá? Vidíme, že ceny plynu jdou dolů, ale elektřina nevíme, jak na tom bude. Jak hodnotíte tu aktuální situaci? 
Martin Václavek, generální ředitel, ČEZ ENERGO: "Naštěstí se situace stabilizovala, co se týká dostupnosti plynu, protože Skupina ČEZ pomohla získat významný zdroj v zahraničí a zajistila skladovací prostory. Takže ČR má dostatek plynu a plyn bude jako transferové médium stále potřebné až do roku 2050. S cenou plynu souvisí i cena elektrické energie. Ta koreluje a předpokladem je, že bude klesat. Nicméně ne na takovou úroveň, která byla před vypuknutím války na Ukrajině. Tam lze předpokládat, že byla cena plynu uměle snížena, aby se vytvořila vysoká závislost Evropy na ruském plynu a to bylo tendenční zajištění výhodné ceny. Nicméně jsme se přeorientovali a plynu máme dostatek a již není z Ruska."

Máme ještě obnovitelné zdroje, ve kterém z nich vidíte největší potenciál? 

Martin Václavek, generální ředitel, ČEZ ENERGO: "Rozvoj obnovitelných zdrojů musí nabít dynamičtějšího rozměru, než tomu bylo dosud. Do roku 2030 by ČEZ ESCP mělo instalovat zhruba 1500 megawattů ve fotovoltaických elektrárnách a pomalu se začínají rozšiřovat malé větrné elektrárny. Z mého pohledu největší rozvoj se bude týkat fotovoltaických elektráren, ale postupně se k tomu budou přidávat jako doplňkově větrné elektrárny."

Rozvoj větrných elektráren naráží velmi často na odpor obyvatel. Jaký je Váš pohled na tento problém? 

Martin Václavek, generální ředitel, ČEZ ENERGO: "Obyvatelé mají představu, že se jedná o vrtule v průměru více než 200 metrů, které nejsou nijak hlukově náročné. Nicméně si myslím, že se budou více rozvíjet "domácí větrné elektrárny", které jsou absolutně tiché a nejedná se o velké vrtule, ale spíš o vertikální uspořádání."

Jak vidíte budoucnost nebo ten energetický mix tady v Moravskoslezském kraji? Co ještě by se u nás dalo využít? 

Martin Václavek, generální ředitel, ČEZ ENERGO: "V Moravskoslezském kraji, stejně jako v ostatních krajích, se lokální municipality dívají na své budovy, které mají ve správě. Přistupují k nové energetické koncepci, kdy každá budova vytváří prostor pro instalaci fotovoltaické elektrárny. Samozřejmě v rámci NPC projektů umíme řešit i hospodaření s ostatními energiemi, zateplení budov, správa vodohospodářství a podobně."

Jak celkově vidíte budoucnost? Jde mi o to, jestli máme nějaké světlo na konci tunelu, nebo by lidé měli okamžitě začít řešit svá vytápění tak, aby se v budoucnu nedostali do ekonomických problémů. 

Martin Václavek, generální ředitel, ČEZ ENERGO: "Nemyslím si, že by se lidé dostávali postupnou dekarbonizací a transferem energetiky v ČR do nějakých finančních nesnází. Samozřejmě teď už není prostor pro fosilní paliva, jako je uhlí. Plyn bude dostupný až do roku 2050 a postupně se přejde na obnovitelné zdroje jako propojení fotovoltaické elektrárny s tepelným čerpadlem. Řekl bych, že rozvoj malých domácích větrných elektráren ještě bude pokračovat. Takže do budoucna se obyvatelé, kteří mají rodinné domy, stanou více soběstačnými a budou i zapojeni do akumulace energie a služeb výkonové rovnováhy."

Co ještě přinese komunitní energetika? 

Martin Václavek, generální ředitel, ČEZ ENERGO: "Určitě přinese rozvoj v budování obnovitelných zdrojů energie a myslím si, že je to dobrý počin i co se týká dodávek tepla v rámci služeb obyvatelům. Tomáš Tikal, TV Polar: Za všechny tvůrce pořadu ENERGIE A KRAJ vám děkuji za pozornost. Přeji vám hezký den a věřím, že si nás naladíte i příště, na viděnou."
Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000040816/energie-a-kraj-budoucnost-energetiky-je-v-chytrych-nizkoemisnich-resenich