Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Novinkou Zoo Ostrava jsou kriticky ohrožené ryby i zimní prohlídky bonsají

Celý MS kraj |

V zázemí ostravské zoo se začátkem roku narodilo osm kriticky ohrožených ryb ze Sulawesi. Není to ale jediná letošní novinka. Od února nabídne Zoo Ostrava zájemcům komentované prohlídky kolekce bonsají, která je jinak v tomto období veřejnosti nepřístupná. Díky tomu mohou návštěvníci zastihnout bonsaje ještě v květu.

Prvním letošním přírůstkem ostravské zoo jsou medaky Sarasinovy. Jedná se o endemity jezera Lindu na indonéském ostrově Sulawesi. Nikde jinde se v přírodě volně nevyskytují a Zoo Ostrava je jednou z mála institucí, která tyto vzácné ryby chová.

Markéta Rejlková, zooložka Zoo Ostrava: "Nejvíc spolupracujeme se zahradou ve Wrocłavi v Polsku, kde tento druh také dlouhodobě chovají. Třetí zahrada je ve Vídni v Rakousku. To jsou v podstatě jediné 3 instituce, které tuto rybu dlouhodobě chovají a odchovávají."

O tom, že to ostravští zoologové s ohroženými rybami umí, svědčí jejich stálá populace i nové přírůstky.

Markéta Rejlková, zooložka Zoo Ostrava: "Nově máme osm rybiček, to jsou ty, co se vylíhly teď na začátku roku. Jinak ty počty u nás kolísají. Máme jich vždycky několik desítek, klidně i přes 100. My je tady necháme rozmnožovat se přirozeně, kontrolujeme, abychom měli stále rostoucí populaci."

Nové medaky se vylíhly začátkem ledna a návštěvníci je bohužel neuvidí. Zoo je chová v nepřístupném akvaristickém zázemí. Botnické zázemí letos naopak ostravská zoo zpřístupnila dříve a připravila v něm komentované prohlídky sbírky bonsají.

David Kubala, botanik a průvodce Zoo Ostrava: "Nově tady můžeme za mnou vidět výstavu bonsají. Rozhodli jsme se je zpřístupnit i teď v zimním období, protože se může stát, že některé naše bonsaje, konkrétně azalky, které tady máme, nám vykvétají časně brzo a někteří návštěvníci, když se potom bonsaje stěhují k hlavní vrátnici, je nestačí obdivovat. Ony nám vykvétají někdy tady, přímo v tomto záložním foliovém skleníku, takže jsme se rozhodli to zpřístupnit tak, aby byla možnost si prohlédnout krásné květy těch azalek."

Ve skleníku jsou miniaturní stromy přes zimu uschovány, aby se předešlo jejich poničení. Vypěstovat bonsaj totiž trvá mnoho let a je to jeden z důvodů, proč jsou tak vzácné.

David Kubala, botanik a průvodce Zoo Ostrava: "Samozřejmě máme bonsaje, které jsou teplomilné, to znamená třeba z Pacifiku, nebo jsou tady bonsaje, které patří do našeho prostředí, ale skladujeme je dovnitř do tohoto foliového skleníku, abychom zabránili poškození třeba sněhem, nebo mrazem. Všechny ty bonsaje jsou samozřejmě vzácné, protože udělat bonsaje trvá velmi dlouho, někdy to trvá desítky, někdy stovky let, než vypěstujete takovou krásnou bonsaj. Naší nejstarší, nejdražší a asi nejzajímavější bonsají je tis červený, který pochází z roku 1920."
Šárka Nováková, tisková mluvčí Zoo Ostrava: "Speciální prohlídky bonsají jsou zahrnuty v ceně vstupného do zoo, ale zájemce prosíme, aby se registroval přes náš online systém, protože kapacita prohlídek je omezená. Když se potom přihlásí, budou v den konání čekat v 11 hodin u vstupu do zoo, respektive u výběhu plameňáků, kde si pak skupinu vyzvedne průvodce a odvede je do těch skleníků."

Komentované prohlídky s průvodcem budou probíhat během února každý víkend.

Nahlásit chybu


K tématu

Ostravská zoo nově zpřístupnila sbírku bonsají i v zimě, návštěvníci je tak uvidí kvést

23. ledna 2024 13:45 | Ostrava-město | Michal Slonina

Botanické zázemí ostravské zoo disponuje dvěma hektary skleníků, které jsou od dubna do prosince přístupné veřejnosti. Mimo toto období byly skleníky uzavřené. Zoo Ostrava ale skleníkový areál letos nově zpřístupní dříve. Důvodem je kolekce bonsají, které tak mohou návštěvníci zažít v květu.

Nápor návštěvníků v Zoo Ostrava způsobuje dopravní komplikace, čeká se na parkovací dům

9. května 2023 11:39 | Ostrava-Slezská Ostrava | Jiří Cileček

Výstavba nového parkovacího domu výrazně omezila parkování kolem ostravské zoologické zahrady. S obdobím svátků a přicházejícího teplého počasí začíná zoo čelit velkému náporů návštěvníků. Slezská Ostrava i samotná zoo proto upozorňuje na z toho plynoucí dopravní komplikace i složité parkování.

Supi bělohlaví odchovávají v Zoo Ostrava své první mládě

18. května 2023 19:12 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Ve voliéře supů bělohlavých v ostravské zoo odchovává jeden z párů své první mládě. Přestože tento druh není tak citlivý na vyrušení jako třeba orlosupi bradatí nebo supi hnědí, a přestože nově sestavený pár spolu od začátku dobře harmonizoval, trvalo čtyři hnízdní sezóny, než se postupně naučil při hnízdění spolupracovat. Nakonec se ptákům nyní daří úspěšně odchovávat mládě. Byla k tomu zapotřebí i asistence chovatelů, ale je velmi pravděpodobné, že i do budoucna budou fungovat jako rodiče spolehlivě. Přirozeně odchovaná mláďata pak mohou být poskytnuta pro vypuštění do volné přírody.


Experti na energetiku řešili nízkou zaměstnanost v oboru

Nejen náš kraj se potýká se zásadním problémem v energetice, a to nedostatkem kvalifikovaných pracovníků. Český svaz zaměstnavatelů v energetice proto organizuje setkání expertů na energetiku, kteří se snaží najít cestu, jak zaměstnance v oboru udržet a přitáhnout i absolventy středních a vysokých škol.

Havířov uspořádal v životických sadech Májový den, lidé dorazili v hojném počtu

Radnice v Havířově jakožto nový vlastník životických sadů uspořádala v areálu Májový den. Což mělo u veřejnosti velký ohlas. Nicméně, tak jako v celé České republice, i zde budou kvůli počasí sčítat ztráty.

Velká cena Ostravy v plavání na porubském krytém bazénu přinesla pět rekordů

Krytý bazén v Ostravě-Porubě opět patřil Velké ceně Ostravy v plavání. Letos se uskutečnil už 31. ročník. Jeho historie sahá do roku 1967, kdy začínal Velkou cenou Vítkovic.

Frýdek-Místek vyjednal pro obyvatele podmínky parkování u Tesca na Slezské

Frýdek-Místek dohodl nové podmínky parkování u malého Tesca na Slezské. Řidiči budou moci parkoviště u obchodu využít mimo otevírací dobu. Zároveň ještě letos město vybuduje nové parkoviště u Sekerovy vily, které je od prodejny naproti přes cestu.

Studenti vysokých a středních škol se utkali na mistrovství ČR v požárním sportu

V Ostravě ve středu odstartovalo Otevřené akademické mistrovství České republiky v požárním sportu. Sto sedmdesát mladých závodníků a závodnic se letos v Porubě utkalo ve čtyřech nelehkých disciplínách.

Náročný zásah hasičů hluboko v pralese Mionší, vodu k požáru museli nosit v zádových vacích

Včera 8:34 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Náročný zásah mají za sebou čtyři jednotky hasičů, které 1. května večer a následně až do čtvrtečních ranních hodin zasahovaly u požáru hluboko v pralese Mionší v Dolní Lomné na Frýdecko-Místecku.

Důl Gabriela nabídne návštěvnické centrum i expozici

Další strategický projekt dostal přiklepnutou dotaci z evropského Fondu pro spravedlivou transformaci. POHO Park Gabriela se stane centrem pohornické krajiny, z bývalého dolu Gabriela vznikne návštěvnické centrum s bohatým programem a poutavou expozicí o těžkém životě horníků a jejich rodin.

V Karviné zahájili sezónu v oblíbeném areálu Loděnice ve velkém stylu

Karvinská Iniciativa Dokořán otevřela letošní sezónu na Lodičkách. Každý víkend se nyní v oblíbeném volnočasovém areálu uskuteční akce různého druhu pro veřejnost.

Klienti domova Kamenec ochutnali světovou kuchyni, tentokrát je čekala kuchyně mexická

Zdravý svět seniora na stole – tak se jmenuje akce, která čtyřikrát do roka obohatí program uživatelům domova pro seniory Kamenec ve Slezské Ostravě. Jejím cílem je seznámit seniory se zdravými a netradičními jídly české i zahraniční kuchyně.

Kariéroví poradci mají k ruce publikaci Vercajk

Včera 12:07 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Studuj u nás

V rámci projektu OKAP II vznikla velmi užitečná publikace s výstižným názvem Vercajk kariérového poradce. Byli jsme na jejím křtu.

Vybraní studenti díky projektu absolvují deset stáží

Včera 12:36 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Studuj u nás

Projekt Mind Your Future dopřeje každý měsíc studentům středních škol stáž v renomovaných firmách. Mohou si tak udělat mnohem přesnější představu, která oblast by je v budoucnu bavila nejvíce.

Třinečtí mistři slavili triumfální jízdou ulicemi a setkáním s fanoušky

Do ulic Třince za svými fanoušky vyrazili hokejisté, kteří se letos už popáté v řadě stali extraligovými šampiony. Na trase spanilé jízdy se s fanoušky zdravili a děkovali jim za podporu.

U hraničního přechodu Bumbálka havarovala motorkářka, lékaře museli vysadit z vrtulníku

1. května 2024 20:30 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Ve středu 1. května odpoledne zasahoval vrtulník LZS Ostrava a posádka rychlé zdravotnické pomoci z Rožnova pod Radhoštěm u nehody motocyklu. Nehoda se stala mezi obcí Bílá a hraničním přechodem Bumbálka, na rozhraní Moravskoslezského a Zlínského kraje. Informaci o události získali operátoři tři minuty před půl třetí odpoledne.

Pro opařené dítě přiletěl na šumbarské sídliště vrtulník

29. dubna 2024 21:18 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Přistání záchranářského vrtulníku na sídlišti mohli sledovat v pondělí dopoledne lidé v Havířově-Šumbarku. Zdravotníci tam spěchali k opařenému dítěti.

Zlatorudná chalupa v Suché Rudné se dočkala záchrany díky nadšení nových majitelů, dobrovolníků a přátel

29. dubna 2024 19:39 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Jesenický expres

Před více než sto lety si nechal továrník a podnikatel v textilnictví Alois Plischke v podhůří Jeseníků postavit dům, kterému se tehdy říkalo Plischkeho vila. Po poválečné konfiskaci objekt připadl Lesům České republiky jako bydlení pro lesníky. Byl bohužel téměř neudržován a chátral. Teprve noví majitelé se pustili do jeho záchrany.

Policisté z celého kraje přišli darovat krev. Byli mezi nimi i prvodárci

29. dubna 2024 13:13 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka

Nedostatečné zásoby krve trápí Krevní centrum Ostrava už delší dobu a navíc začíná období, kdy se každý rok situace ještě zhorší. Proto už tradičně pořádají policisté celokrajskou akci Daruj krev-zachráníš život.

Novinkou Zoo Ostrava jsou kriticky ohrožené ryby i zimní prohlídky bonsají
Vydáno 24. ledna 2024 16:15, Celý MS kraj, Michal Slonina
V zázemí ostravské zoo se začátkem roku narodilo osm kriticky ohrožených ryb ze Sulawesi. Není to ale jediná letošní novinka. Od února nabídne Zoo Ostrava zájemcům komentované prohlídky kolekce bonsají, která je jinak v tomto období veřejnosti nepřístupná. Díky tomu mohou návštěvníci zastihnout bonsaje ještě v květu.

Prvním letošním přírůstkem ostravské zoo jsou medaky Sarasinovy. Jedná se o endemity jezera Lindu na indonéském ostrově Sulawesi. Nikde jinde se v přírodě volně nevyskytují a Zoo Ostrava je jednou z mála institucí, která tyto vzácné ryby chová.

Markéta Rejlková, zooložka Zoo Ostrava: "Nejvíc spolupracujeme se zahradou ve Wrocłavi v Polsku, kde tento druh také dlouhodobě chovají. Třetí zahrada je ve Vídni v Rakousku. To jsou v podstatě jediné 3 instituce, které tuto rybu dlouhodobě chovají a odchovávají."

O tom, že to ostravští zoologové s ohroženými rybami umí, svědčí jejich stálá populace i nové přírůstky.

Markéta Rejlková, zooložka Zoo Ostrava: "Nově máme osm rybiček, to jsou ty, co se vylíhly teď na začátku roku. Jinak ty počty u nás kolísají. Máme jich vždycky několik desítek, klidně i přes 100. My je tady necháme rozmnožovat se přirozeně, kontrolujeme, abychom měli stále rostoucí populaci."

Nové medaky se vylíhly začátkem ledna a návštěvníci je bohužel neuvidí. Zoo je chová v nepřístupném akvaristickém zázemí. Botnické zázemí letos naopak ostravská zoo zpřístupnila dříve a připravila v něm komentované prohlídky sbírky bonsají.

David Kubala, botanik a průvodce Zoo Ostrava: "Nově tady můžeme za mnou vidět výstavu bonsají. Rozhodli jsme se je zpřístupnit i teď v zimním období, protože se může stát, že některé naše bonsaje, konkrétně azalky, které tady máme, nám vykvétají časně brzo a někteří návštěvníci, když se potom bonsaje stěhují k hlavní vrátnici, je nestačí obdivovat. Ony nám vykvétají někdy tady, přímo v tomto záložním foliovém skleníku, takže jsme se rozhodli to zpřístupnit tak, aby byla možnost si prohlédnout krásné květy těch azalek."

Ve skleníku jsou miniaturní stromy přes zimu uschovány, aby se předešlo jejich poničení. Vypěstovat bonsaj totiž trvá mnoho let a je to jeden z důvodů, proč jsou tak vzácné.

David Kubala, botanik a průvodce Zoo Ostrava: "Samozřejmě máme bonsaje, které jsou teplomilné, to znamená třeba z Pacifiku, nebo jsou tady bonsaje, které patří do našeho prostředí, ale skladujeme je dovnitř do tohoto foliového skleníku, abychom zabránili poškození třeba sněhem, nebo mrazem. Všechny ty bonsaje jsou samozřejmě vzácné, protože udělat bonsaje trvá velmi dlouho, někdy to trvá desítky, někdy stovky let, než vypěstujete takovou krásnou bonsaj. Naší nejstarší, nejdražší a asi nejzajímavější bonsají je tis červený, který pochází z roku 1920."
Šárka Nováková, tisková mluvčí Zoo Ostrava: "Speciální prohlídky bonsají jsou zahrnuty v ceně vstupného do zoo, ale zájemce prosíme, aby se registroval přes náš online systém, protože kapacita prohlídek je omezená. Když se potom přihlásí, budou v den konání čekat v 11 hodin u vstupu do zoo, respektive u výběhu plameňáků, kde si pak skupinu vyzvedne průvodce a odvede je do těch skleníků."

Komentované prohlídky s průvodcem budou probíhat během února každý víkend.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000041183/novinkou-zoo-ostrava-jsou-kriticky-ohrozene-ryby-i-zimni-prohlidky-bonsaji