Prvním letošním přírůstkem ostravské zoo jsou medaky Sarasinovy. Jedná se o endemity jezera Lindu na indonéském ostrově Sulawesi. Nikde jinde se v přírodě volně nevyskytují a Zoo Ostrava je jednou z mála institucí, která tyto vzácné ryby chová.
Markéta Rejlková, zooložka Zoo Ostrava: "Nejvíc spolupracujeme se zahradou ve Wrocłavi v Polsku, kde tento druh také dlouhodobě chovají. Třetí zahrada je ve Vídni v Rakousku. To jsou v podstatě jediné 3 instituce, které tuto rybu dlouhodobě chovají a odchovávají."
O tom, že to ostravští zoologové s ohroženými rybami umí, svědčí jejich stálá populace i nové přírůstky.
Markéta Rejlková, zooložka Zoo Ostrava: "Nově máme osm rybiček, to jsou ty, co se vylíhly teď na začátku roku. Jinak ty počty u nás kolísají. Máme jich vždycky několik desítek, klidně i přes 100. My je tady necháme rozmnožovat se přirozeně, kontrolujeme, abychom měli stále rostoucí populaci."
Nové medaky se vylíhly začátkem ledna a návštěvníci je bohužel neuvidí. Zoo je chová v nepřístupném akvaristickém zázemí. Botnické zázemí letos naopak ostravská zoo zpřístupnila dříve a připravila v něm komentované prohlídky sbírky bonsají.
David Kubala, botanik a průvodce Zoo Ostrava: "Nově tady můžeme za mnou vidět výstavu bonsají. Rozhodli jsme se je zpřístupnit i teď v zimním období, protože se může stát, že některé naše bonsaje, konkrétně azalky, které tady máme, nám vykvétají časně brzo a někteří návštěvníci, když se potom bonsaje stěhují k hlavní vrátnici, je nestačí obdivovat. Ony nám vykvétají někdy tady, přímo v tomto záložním foliovém skleníku, takže jsme se rozhodli to zpřístupnit tak, aby byla možnost si prohlédnout krásné květy těch azalek."
Ve skleníku jsou miniaturní stromy přes zimu uschovány, aby se předešlo jejich poničení. Vypěstovat bonsaj totiž trvá mnoho let a je to jeden z důvodů, proč jsou tak vzácné.
David Kubala, botanik a průvodce Zoo Ostrava: "Samozřejmě máme bonsaje, které jsou teplomilné, to znamená třeba z Pacifiku, nebo jsou tady bonsaje, které patří do našeho prostředí, ale skladujeme je dovnitř do tohoto foliového skleníku, abychom zabránili poškození třeba sněhem, nebo mrazem. Všechny ty bonsaje jsou samozřejmě vzácné, protože udělat bonsaje trvá velmi dlouho, někdy to trvá desítky, někdy stovky let, než vypěstujete takovou krásnou bonsaj. Naší nejstarší, nejdražší a asi nejzajímavější bonsají je tis červený, který pochází z roku 1920."
Šárka Nováková, tisková mluvčí Zoo Ostrava: "Speciální prohlídky bonsají jsou zahrnuty v ceně vstupného do zoo, ale zájemce prosíme, aby se registroval přes náš online systém, protože kapacita prohlídek je omezená. Když se potom přihlásí, budou v den konání čekat v 11 hodin u vstupu do zoo, respektive u výběhu plameňáků, kde si pak skupinu vyzvedne průvodce a odvede je do těch skleníků."
Komentované prohlídky s průvodcem budou probíhat během února každý víkend.