Rychlejší povolování a oživení investic do větrných elektráren znamená přiblížení se k trendu pro dosažení cíle EU rok 2030. Tím je pokrytí 35 % spotřeby elektřiny v EU výrobou z větrných elektráren. Podíl výroby větrných elektráren na celkové spotřebě elektřiny v EU přitom v roce 2023 činil 19 %. Největší podílem se pyšnilo Dánsko s 56 %, sedm dalších zemí vyrobilo více než čtvrtinu elektřiny z větru.
V loňském roce bylo v Evropě instalováno rekordních 18,3 GW větrných elektráren. Z toho 79 % tvořily větrné elektrárny na pevnině. Více než 1 GW pocházel z repoweringu starých elektráren.
Nejvíce nových elektráren nainstalovalo Německo, následované Nizozemskem a Švédskem. Celkový instalovaný výkon větrných elektráren v Evropě vzrostl na 272 GW.
Předpokládá se, že v období let 2024-2030 bude v EU v průměru instalováno 29 GW nových větrných elektráren ročně. Po zohlednění odstavovaných elektráren by tak instalovaný výkon větrných elektráren v EU měl podle sdružení v roce 2030 dosáhnout 393 GW.
K dosažení cílů EU v oblasti klimatu a energetiky je zapotřebí dosažení 425 GW. Analytici předpovídají ve dvaceti sedmi členských zemích EU do konce roku 2030 instalovaný výkon větrných elektráren ve výši 380 GW.
Zatímco přírůstky budou postupně klesat, příští rok by mohl být zaznamenán rekordní růst, předpovídají analytici. V letošním roce se předpokládá přírůstek přibližně 21 GW, který se v příštím roce zvýší na zhruba 28 GW a na 30 GW v roce 2026.
V období 2024-2030 by měly dvě třetiny nových instalací tvořit i nadále elektrárny na pevnině. Ke konci desetiletí by však dle předpokladů měl podíl instalací větrných elektráren na moři konstantně růst. Vyrovnat by se měl podílu nových elektráren na pevnině v roce 2030.
Zlepšuje se situace i v oblasti povolování. Evropa v roce 2023 schválila výrazně více povolení pro nové větrné elektrárny na pevnině než v předchozích letech. Je to z velké části díky novým pravidlům EU pro povolování obnovitelných zdrojů energie.
Německo a Španělsko povolily o 70 % více větrných elektráren na pevnině než v roce 2022. Francie, Řecko, Belgie a Spojené království rovněž zaznamenaly vyšší počty schválených povolení.