Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Landek Park v Ostravě nabízí historii hornictví, přírodu i relax

Celý MS kraj |  | Kam vyrazit

Hluboká historie Slezského hornictví, národní přírodní památka, cyklostezky, sportoviště, relaxace nebo i campování. To vše mohou nalézt návštěvníci v ostravském Landek Parku.

Světlana Krettková, obchodní ředitelka, areál Landek Park: „Našim návštěvníkům zde nabízíme možnost využití sportovišť, které vidíte – máme tady dva tenisové kurty a dva panelové kurty. Dále návštěvníkům nabízíme 4 druhy ubytování. Mohou se ubytovat v obytných vozech na Stellplatzu, pak je tady možnost využít vlastního stanu v campu, případně využít jednoho z naších 20 stanů s podsadou a pro náročnější klienty tady máme připraveno 11 apartmánů v nově zrekonstruované Vile Liběna, která je v podstatě takovým klenotem tady uprostřed areálu.“

Nezapomíná se ani na gastronomii. V Parku si mohou lidé pochutnat ve dvou vyhlášených restauracích nebo rychle posvačit v bufetu. Nudit se nebudou ani ti nejmenší. 

Světlana Krettková, obchodní ředitelka, areál Landek Park: „Pro děti zde nabízíme širokou škálu možností, ať už využití hriště na míčové hry, případně si tady na trávníku zahrát fotbálek, je tady workoutové hřiště, je tady jóga point a v podstatě novinkou pro letošní rok bude pro děti nové lanové centrum Landek Park, které se bude otevírat už v květnu.“

Perlou celého areálu je ale náhled do jeho historie. Na nejstarší ostravské šachtě, Dole Anselm, bylo totiž před více než třiceti lety založeno Hornické muzeum, které je dnes největší v Česku.

Ján Hlobil, ředitel Hornického muzea Landek:  „Už v roce 1780 tady byly objeveny uhelné sloje Vilhelmina a Juliana, které pak později byly těženy. Muzeum vzniklo v roce 1987 a bylo to v čase, kdy se tady ještě těžilo černé uhlí. Prvotním cílem byla nějaká záchrana strojů, strojní technologie, dokumentace, map fotografií, které tedy mohly být využity při budování tohoto muzea.“

Čtvrt kilometru dlouhé chodby v podzemí krok po kroku odhalují tajemství autentických hornických pracovišť.

Martin Čempl, průvodce muzea, bývalý horník: „Rašelina, grafit, tuha, hnědé uhlí, černé uhlí a antracit. Antracit se těžil zrovna na této šachtě a poznáte ho tak, že prosvěcuje stříbrnýma tečkama v profilu.“

Historie náročné profese, která je však s Ostravsko-Karvinským revírem úzce spjata, je zde ukázaná už od jejích počátků.

Martin Čempl, průvodce muzea, bývalý horník: „V takových prostorech nemohli dělat s klaustrofobií samozřejmě, protože psychika by jim to nedovolila. Tam ta lampa co vidíte, je vlastně pro nás jako horníky dost důležitá, protože rok 1905 se psal a to byly první lampy elektrické po kahanech. A to světlo bylo xkrát větší, jak z toho kahanu. Chlapi byli ze začátku naštvaní docela, protože ta lampa vážila 7,5 kila.“

Zajímavostí je například, že tato chodba fungovala za války jako protiletecký kryt pro obyvatele Petřkovic a nejbližšího okolí. V šachtě se kdysi využívala i zvířata, a to tažní koně nebo dokonce kanárci.

Martin Čempl, průvodce muzea, bývalý horník:  „Ti kanárci vlastně do války fungovali jako měřící přístroje, kde se vyskytoval metan a tak dále. A oni věděli, že když se kanárek začal třepat, že se něco děje, nedej bože když ten kanárek už byl mrtvý v kleci, tak chlapi na nic nečekali a prostě utíkali.  Na těch koníkách bylo smutné, oni vlastně po dvou letech v dole většinou všechny byly slepé.  Jinak jak tady vidíte toho chlapce autenticky, oni už v 11 letech mohli farat se svojima otcema v dole, dělali pomocné práce a tak dále.“

K historii hornictví patří i expozice Báňského záchranářství, která seznamuje návštěvníky s technologiemi a zážitky při záchranných akcích v podzemí. Tato služba byla nedílnou součástí každé šachty a zájemci by ji určitě neměli při návštěvě muzea opomenout.

Nahlásit chybu


K tématu

Jen do nedělního večera bude na Landeku k vidění vzácná Petřkovická venuše

7. září 2023 19:56 | Ostrava-město | Libor Běčák

Hornické muzeum v ostravském Landek Parku nabídne od pátku do neděle mimořádný zážitek. K vidění tam bude vzácná Petřkovická venuše, jedna z nejvýznamnějších kulturních památek České republiky, která se těší obdobnému zájmu odborníků jako známější Věstonická venuše.

Starosty městských obvodů z Čech překvapila pěkná Ostrava i slezskoostravská radnice

12. září 2023 17:00 | Ostrava-Slezská Ostrava | Petr Kůdela

Na radnici Slezské Ostravy se setkali starostové městských obvodů a městských částí z celé České republiky. Diskutovali o aktuálních problémech svých měst, daních, školách, hazardu. Mnoho z nich ale přitom překvapila krása kdysi „černé“ Ostravy.

V Hornickém muzeu vystavují ponorku z orlických vražd. Obsluhovali ji potápěči z báňské záchranné služby

8. srpna 2023 12:00 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka

Hornické muzeum získalo unikátní exponát. Návštěvníci si mohou na vlastní oči prohlédnout miniponorku, která pomohla k objasnění tzv. orlických vražd. Na dně Orlíku našla sudy s popravenými lidmi. Obsluhovali ji potápěči báňské záchranné služby.


Ostrava bude mít nové divadlo ve Vítkovicích. Město už pro budovu schválilo prodej pozemků

Ostrava bude mít nové divadlo. Unikátní projekt herce Alberta Čuby navazuje na jeho úspěšné Divadlo Mír a bude to v podstatě další scéna v těsné blízkosti současného divadla ve Vítkovicích. Město už schválilo prodej pozemku, kde je dnes parkoviště.

Kanonáda Baníku v Konferenční lize nadchla přes 13 tisíc fanoušků

Fotbalisté Baníku Ostrava se po 14 letech představili v evropském poháru. Ve druhém předkole Konferenční ligy smetli doma arménské Urartu 5:1 a udělali tak rázný krok k postupu do další fáze soutěže.

Studénka plánuje přidat desítky nových parkovacích míst

Studénka pracuje na tvorbě studie parkování ve městě. V ideálním případě by tu mohlo přibýt 180 odstavných míst. Na realizaci všech by byla potřeba částka zhruba 20 milionů korun.

Dopravní policista z Karviné se ve volném čase stává známým saxofonistou

25. července 2024 20:26 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

Teď vás seznámíme s karvinským dopravním policistou, který svůj život nedávno obohatil novým koníčkem a to hře na saxofon. Ve volném čase hraje známé skladby na různých místech v naší zemi i za hranicemi a naplňuje tak svůj život nevšední zážitky.

Orlovský Gulášfest přilákal stovky návštěvníků

V letošním ročníku se jednalo o rekordní počet přihlášených kuchařů, a to nejen z Orlové. Pětičlenná porota měla nelehký úkol, ale nakonec zvítězil fazolový guláš s uzeným masem.

Letošní sezona na letním koupališti v Porubě je zatím slabší. Může za to nestálé počasí

25. července 2024 17:50 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Tropické teploty lákají k vodě. V Porubě si lidé mohou bezpečně zaplavat na letním koupališti, které nabízí i jiné sportovní vyžití jako plážový volejbal, ping pong nebo badminton.

Zastávka Jana Šoupala má novou image. Pro velký úspěch projdou opravou i další zděné zastávky v Porubě

25. července 2024 15:44 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Původní zděné autobusové zastávky v Porubě jsou po letech v neutěšeném stavu. Postupně proto projdou revitalizací. První z nich, která se změnila v umělecké dílo, je zastávka Jana Šoupala.

Při shodě hlasů určili vítěze letošních občanských projektů radní

Participativní rozpočet na letošní rok zná své vítěze. Rozhodovala o nich až druhá veřejná anketa. Respektive, vzhledem k naprosté shodě hlasů, nakonec musela vyřknout definitivní verdikt rada města.

Ostravskou městskou policii posílili nováčci. Bezpečnost ve městě se stále zlepšuje

25. července 2024 10:48 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Magazín 112

V Ostravě bude zase o trochu bezpečněji. Do rukou primátora Jana Dohnala složilo slib 13 nových městských policistů, kteří okamžitě nastupují na služebny po celém městě. Své úkoly ale samozřejmě budou plnit především přímo v ulicích.

Lidé opět obdivují květinovou louku před havířovskou nemocnicí

25. července 2024 12:00 | Havířov | Bára Kelnerová | Regionální zprávy POLAR

Nemocnice v Havířově i v letošním roce nechala před hlavním vstupem vysadit květinovou louku. Ta hraje doslova všemi barvami a nečekaně na ní vykvetly i slunečnice.

Cyklistická Czech Tour zahájila hromadným dojezdem na Masarykově náměstí

Největší etapový závod cyklistů na českém území Czech Tour zahájila čtvrteční etapa mezi Prostějovem a Ostravou. Ta po hromadném spurtu na kostkách Masarykova náměstí skončila triumfem Američana Luka Lampertiho. Neztratili se ale ani čeští jezdci.

Bezmála 100 metrů vysoká věž Dolu Lazy je připravena k odstřelu

25. července 2024 11:26 | Celý MS kraj | Libor Běčák

V sobotu v 10 hodin by se podle všech předpokladů měla poroučet k zemi betonová skipová věž bývalého Dolu Lazy v Orlové. V okolí už jsou připravené plochy, ze kterých bude moci odstřel sledovat i veřejnost.

Na opevnění Velká Šance připomněli historii ochrany hranic Slezska a pokřtili knihu

24. července 2024 17:47 | Celý MS kraj | Libor Běčák | Beskydský expres

Velká sláva se konala na hraničním opevnění Velká šance v Mostech u Jablunkova. Se svými vojsky se tam setkali těšínský kníže Adam Václav a uherský velmož Juraj Thurzo.

Hosté ve studiu: Alexandra Alvarová, novinářka a fotografka

24. července 2024 14:06 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková | Host dne

A. Alvarová: Dezinformace jsou miliardový byznys

Muže v Beskydech pobodal sršeň, s těžkou alergickou reakcí byl letecky přepraven do nemocnice

24. července 2024 10:12 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

V úterý 23. července dopoledne zasahovaly týmy zdravotnické záchranné služby v Beskydech u vážně ohroženého pacienta. Před devátou hodinou přijali operátoři informaci o muži pobodaném sršněm pod vrcholem Ondřejníku nedaleko obce Pstruží na Frýdecko-Místecku.

Návštěvníky hradu Sovinec děsily strašidelné bestie vylézající ze sklepení

22. července 2024 12:36 | Celý MS kraj | Bára Kelnerová | Kulturní okénko

Doslova děsivý víkend čekal na návštěvníky hradu Sovinec. Ze sklepení a dalších zákoutí totiž vylézaly všelijaké strašidelné bestie.

Landek Park v Ostravě nabízí historii hornictví, přírodu i relax
Vydáno 25. března 2024 17:21, Celý MS kraj, Andrea Holeszová
Hluboká historie Slezského hornictví, národní přírodní památka, cyklostezky, sportoviště, relaxace nebo i campování. To vše mohou nalézt návštěvníci v ostravském Landek Parku.

Světlana Krettková, obchodní ředitelka, areál Landek Park: „Našim návštěvníkům zde nabízíme možnost využití sportovišť, které vidíte – máme tady dva tenisové kurty a dva panelové kurty. Dále návštěvníkům nabízíme 4 druhy ubytování. Mohou se ubytovat v obytných vozech na Stellplatzu, pak je tady možnost využít vlastního stanu v campu, případně využít jednoho z naších 20 stanů s podsadou a pro náročnější klienty tady máme připraveno 11 apartmánů v nově zrekonstruované Vile Liběna, která je v podstatě takovým klenotem tady uprostřed areálu.“

Nezapomíná se ani na gastronomii. V Parku si mohou lidé pochutnat ve dvou vyhlášených restauracích nebo rychle posvačit v bufetu. Nudit se nebudou ani ti nejmenší. 

Světlana Krettková, obchodní ředitelka, areál Landek Park: „Pro děti zde nabízíme širokou škálu možností, ať už využití hriště na míčové hry, případně si tady na trávníku zahrát fotbálek, je tady workoutové hřiště, je tady jóga point a v podstatě novinkou pro letošní rok bude pro děti nové lanové centrum Landek Park, které se bude otevírat už v květnu.“

Perlou celého areálu je ale náhled do jeho historie. Na nejstarší ostravské šachtě, Dole Anselm, bylo totiž před více než třiceti lety založeno Hornické muzeum, které je dnes největší v Česku.

Ján Hlobil, ředitel Hornického muzea Landek:  „Už v roce 1780 tady byly objeveny uhelné sloje Vilhelmina a Juliana, které pak později byly těženy. Muzeum vzniklo v roce 1987 a bylo to v čase, kdy se tady ještě těžilo černé uhlí. Prvotním cílem byla nějaká záchrana strojů, strojní technologie, dokumentace, map fotografií, které tedy mohly být využity při budování tohoto muzea.“

Čtvrt kilometru dlouhé chodby v podzemí krok po kroku odhalují tajemství autentických hornických pracovišť.

Martin Čempl, průvodce muzea, bývalý horník: „Rašelina, grafit, tuha, hnědé uhlí, černé uhlí a antracit. Antracit se těžil zrovna na této šachtě a poznáte ho tak, že prosvěcuje stříbrnýma tečkama v profilu.“

Historie náročné profese, která je však s Ostravsko-Karvinským revírem úzce spjata, je zde ukázaná už od jejích počátků.

Martin Čempl, průvodce muzea, bývalý horník: „V takových prostorech nemohli dělat s klaustrofobií samozřejmě, protože psychika by jim to nedovolila. Tam ta lampa co vidíte, je vlastně pro nás jako horníky dost důležitá, protože rok 1905 se psal a to byly první lampy elektrické po kahanech. A to světlo bylo xkrát větší, jak z toho kahanu. Chlapi byli ze začátku naštvaní docela, protože ta lampa vážila 7,5 kila.“

Zajímavostí je například, že tato chodba fungovala za války jako protiletecký kryt pro obyvatele Petřkovic a nejbližšího okolí. V šachtě se kdysi využívala i zvířata, a to tažní koně nebo dokonce kanárci.

Martin Čempl, průvodce muzea, bývalý horník:  „Ti kanárci vlastně do války fungovali jako měřící přístroje, kde se vyskytoval metan a tak dále. A oni věděli, že když se kanárek začal třepat, že se něco děje, nedej bože když ten kanárek už byl mrtvý v kleci, tak chlapi na nic nečekali a prostě utíkali.  Na těch koníkách bylo smutné, oni vlastně po dvou letech v dole většinou všechny byly slepé.  Jinak jak tady vidíte toho chlapce autenticky, oni už v 11 letech mohli farat se svojima otcema v dole, dělali pomocné práce a tak dále.“

K historii hornictví patří i expozice Báňského záchranářství, která seznamuje návštěvníky s technologiemi a zážitky při záchranných akcích v podzemí. Tato služba byla nedílnou součástí každé šachty a zájemci by ji určitě neměli při návštěvě muzea opomenout.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000042220/landek-park-v-ostrave-nabizi-historii-hornictvi-prirodu-i-relax