Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Výstava "Místní a drobné dráhy na Ostravsku a Karvinsku"

Celý MS kraj |  | Dopravní revue

Na nádraží Ostrava střed, v tamním Železničním muzeu Moravskoslezském, začala výstava s názvem Místní a drobné dráhy na Ostravsku a Karvinsku. Slavnostní zahájení proběhlo v pátek 26. dubna. Výstava jasně ukazuje, jak se města a obce v Moravskoslezském kraji postupně propojovaly a připomíná výročí 130 let veřejné kolejové dráhy v Ostravě.

Radek Podstawka (ANO), náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: “Napřed tam jezdily parní lokomotivy vozily ve vagónech taky lidi, ale hlavně to bylo kvůli přepravě nákladů, protože to bylo rychlejší než koňskými povozy nebo nějakými automobily. Ale postupně když přišlo k elektrifikaci, tak vlastně z toho vznikly tramvajové dráhy, kde vozili cestující už potom v těch tramvajích. A tady je ta široká škála tramvají, které byly.”

Výstava nejen odkazuje na minulost, ale nabízí i spojení s přítomností a také budoucností tratí v našem kraji.

Radek Podstawka (ANO), náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: “Do budoucna se samozřejmě plánuje napojení Ostravy na okolní města. Takže teď připravujeme studii propojení Ostravy s Karvinou přes Orlovou a Rychvald. Tam už se pracuje na zásadách územního rozvoje, děláme dopravní model, aby nám z toho vyšla ekonomika, protože když není ekonomika, tak nemůžeme žádat peníze. Ale já věřím tomu, že všechno dobře vyjde, protože ta trať se plánuje po bývalých báňských vlečkách, ty nejsou využívané, takže polovina tratě by mohla jezdit po báňských vlečkách. Druhá polovina by mohla vést kolem hlavní silnice, která vede z Ostravy do Karviné a bude končit v takovém krásném místě u Karvinského moře, takže pokud to v budoucnu vyjde, tak Ostraváci si budou zajet až “k moři” tramvají."
Radek Podstawka (ANO), náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: “Toto muzeum má perspektivu, navštívilo ho už strašně hodně lidí a většinou mladí lidé i děti, předškoláci, školáci tady už najdou informace jak o železnici, tak i o tramvajích, protože dnes už je všechno digitalizováno, rychlovlaky, jak to všechno začínalo ta železnice, tak to se tady dá najít.”

Výstava o místních a drobných dráhách na Ostravsku a Karvinsku bude probíhat do 17. dubna příštího roku.

Nahlásit chybu


K tématu

Nový RegioPanter bude jezdit mezi Ostravou a Opavou, poprvé byl k vidění na veletrhu Rail Days

5. června 2023 13:06 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka

V Ostravě v pondělí začal mezinárodní veletrh se zaměřením na kolejová vozidla, moderní technologie a železniční infrastrukturu - Rail Days. Partnerem akce je i Moravskoslezský kraj, který na místě představil nový vlak RegioPanter, který bude vozit cestující mezi Ostravou a Opavou.

Problémy s autobusovými spoji dopravce Z-Group jsou vyřešeny. Chyběli prý řidiči

3. srpna 2023 8:33 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka

V minulých dnech jsme vás informovali o problémech s hromadnou dopravou na Opavsku a Vítkovsku, kde na některé linky cestující čekali marně. Dopravce to zdůvodnil nedostatkem řidičů. To už je prý vyřešeno a na jednání s vedením kraje dopravce slíbil, že tato situace už se nebude opakovat.

DOPRAVNÍ REVUE: Moravskoslezský kraj letos chystá v Karviné dvě velké opravy

11. ledna 2024 13:45 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Řidiče v Moravskoslezském kraji v letošním roce čeká několik dopravních omezení, a to kvůli opravám komunikací a mostů. V Karviné krajská správa silnic chystá hned dvě velké akce.


V Porubě zahájili 5. ročník Sdílka. Letos u Floridy, kde je v plánu rekonstrukce celého prostoru

16. května 2024 21:02 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

V Porubě slavnostně zahájili už 5. ročník Sdílka. Tato netradiční Pop Up expozice Začala už v roce 2016 na středovém pásu Hl. třídy a od té doby probíhá co dva roky pokaždé na jiném místě obvodu.

Děti plnily branné disciplíny, profesionální vojáci ukázali boj zblízka

Den vítězství si Novojičínští nepřipomněli jen pietními akty, ale také zážitkovou akcí. Ta nabídka stezku s brannými disciplínami, vystavena byla vojenská technika a nechyběla atraktivní ukázka Armády České republiky.

Policistům hlídkujícím u šampionátu se podařilo rychle najít děti ztracené v davu

Včera 14:37 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Relativně běžná služba policistů zapojených do bezpečnostního opatření v souvislosti s hokejovým šampionátem v Ostravě se ve čtvrtek kolem 19. hodiny změnila v urgentní pátrání po dvou malých dětech.

Kolekci historických vozidel obohatí tramvaj Tatra T3. Na její opravu věnuje Ostrava 5 milionů kč

16. května 2024 12:43 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Ostrava má po Praze největší sbírku historických vozidel městské hromadné dopravy. Většina z nich je ve perfektním stavu a stále jezdí. Nyní k ním přibude i tramvaj Tatra T3, která v Ostravě jezdila ještě před 30 roky.

Žáci ZŠ Komenského z Frýdlantu nad Ostravicí předvedli rodičům chemické a fyzikální pokusy

Odpoledne plné chemických a fyzikálních pokusů si připravili žáci ZŠ Komenského ve Frýdlantě nad Ostravicí. Své dovednosti předvedli rodičům, které do školy pozvali u příležitosti Dne rodiny.


V Opavě byl nalezen mincovní poklad. Nejstarší ze 102 mincí je pražský groš z doby Jana Lucemburského

16. května 2024 10:57 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

V Opavě byl nalezen mincovní poklad. Jde o nejvýznamnější nález na území dnešního Moravskoslezského kraje za posledních 100 let. Jedinečný je zejména množstvím zlatých mincí, stavem dochování a vzácností některých exemplářů.

V Karviné se konala náborová akce Policie ČR, studenti prošli fyzickými testy

16. května 2024 17:56 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

Studenti pěti karvinských středních škol dostali příležitost vyzkoušet si fyzické testy, které jsou nutné pro přijetí k policii. Kdo je splnil, dostal rok platný certifikát. Pokud se tedy úspěšní studenti rozhodnou rozšířit řady policistů, nemusí fyzické testy dělat znovu.

V Porubě se uskutečnil mezinárodní turnaj mládeže v boxu Ostrava 2024

16. května 2024 21:48 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

V Porubě se uskutečnil mezinárodní turnaj mládeže v boxu Ostrava 24. Určen byl mládeži ve věku 11 až 18 let a zúčastnili se ho boxeři i z Německa a Skotska.

Začala rekonstrukce prostoru před Kulturním domem Frýdek

Začala dlouho očekávaná rekonstrukce prostoru před bývalým Kulturním domem Válcoven plechu. Místo získá novou dlažbu, stromové aleje i podzemní retenční nádrže. Práce potrvají zhruba do konce roku a vyjdou na necelých 23 milionů korun.

Hasiči v noci na Bruntálsku bojovali s požárem štěpky

16. května 2024 19:18 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Co bylo příčinou požáru štěpky uskladněné ve Staré Vsi na Bruntálsku, se snaží od čtvrtečního časného rána zjistit hasičský vyšetřovatel. Oheň hasilo pět jednotek.

Hosté ve studiu: Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy

Obchvat Komárova má pravomocné územní rozhodnutí

Studenti bruntálské průmyslovky postavili nejnovější Tatrovku, bude sloužit při zimní údržbě v okrese Bruntál

Včera 12:23 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Propojení teorie s praxí je vysněným cílem moha středních i vysokých škol. Dokonale se to povedlo na bruntálské Střední průmyslové škole a obchodní akademii. Ve spolupráci s Tatrou Kopřivnice jako druzí v kraji zdejší studenti sestavili celou nejnovější Tatrovku.

Při nehodě auta s motocyklem v Třinci se těžce zranila motorkářka

16. května 2024 19:41 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Ke kolizi osobního automobilu s motocyklem spěchali ve čtvrtek odpoledne záchranáři do Koperníkovy ulice v Třinci. Hlášeno tam bylo vážné zranění motorkářky.

Biskup ostravsko-opavský požehnal prameny v Karlově Studánce při zahájení lázeňské sezóny

16. května 2024 12:31 | Celý MS kraj | Karel Soukop

V lázních Karlova Studánka byla slavnostně zahájena letošní sezóna. Zdejší prameny železité kyselky požehnal biskup ostravsko-opavský Mons. Martin David. V Karlově Studánce se nachází 7 lázeňských pramenů, z nichž nejstarší, Maxmilián, byl objeven již v roce 1780. Léčivé prameny tryskají z hloubky více než 100 metrů.

Obce by rády, aby zákaz jízdy kamionů přes horský úsek platil celý rok

16. května 2024 8:12 | Celý MS kraj | Libor Běčák | Beskydský expres

Kamionů, které vjíždějí do zakázaného horského úseku v Beskydech, ubylo. Vyplynulo to z výsledků automatického počítání a také policejních kontrol. Přesto však mnozí řidiči zákaz porušují a vjíždějí do úseku, kde pak kamiony na sněhu havarují, nebo silnici zatarasí.

Výstava "Místní a drobné dráhy na Ostravsku a Karvinsku"
Vydáno 13. května 2024 10:21, Celý MS kraj, Lukáš Zavadil
Na nádraží Ostrava střed, v tamním Železničním muzeu Moravskoslezském, začala výstava s názvem Místní a drobné dráhy na Ostravsku a Karvinsku. Slavnostní zahájení proběhlo v pátek 26. dubna. Výstava jasně ukazuje, jak se města a obce v Moravskoslezském kraji postupně propojovaly a připomíná výročí 130 let veřejné kolejové dráhy v Ostravě.

Radek Podstawka (ANO), náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: “Napřed tam jezdily parní lokomotivy vozily ve vagónech taky lidi, ale hlavně to bylo kvůli přepravě nákladů, protože to bylo rychlejší než koňskými povozy nebo nějakými automobily. Ale postupně když přišlo k elektrifikaci, tak vlastně z toho vznikly tramvajové dráhy, kde vozili cestující už potom v těch tramvajích. A tady je ta široká škála tramvají, které byly.”

Výstava nejen odkazuje na minulost, ale nabízí i spojení s přítomností a také budoucností tratí v našem kraji.

Radek Podstawka (ANO), náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: “Do budoucna se samozřejmě plánuje napojení Ostravy na okolní města. Takže teď připravujeme studii propojení Ostravy s Karvinou přes Orlovou a Rychvald. Tam už se pracuje na zásadách územního rozvoje, děláme dopravní model, aby nám z toho vyšla ekonomika, protože když není ekonomika, tak nemůžeme žádat peníze. Ale já věřím tomu, že všechno dobře vyjde, protože ta trať se plánuje po bývalých báňských vlečkách, ty nejsou využívané, takže polovina tratě by mohla jezdit po báňských vlečkách. Druhá polovina by mohla vést kolem hlavní silnice, která vede z Ostravy do Karviné a bude končit v takovém krásném místě u Karvinského moře, takže pokud to v budoucnu vyjde, tak Ostraváci si budou zajet až “k moři” tramvají."
Radek Podstawka (ANO), náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: “Toto muzeum má perspektivu, navštívilo ho už strašně hodně lidí a většinou mladí lidé i děti, předškoláci, školáci tady už najdou informace jak o železnici, tak i o tramvajích, protože dnes už je všechno digitalizováno, rychlovlaky, jak to všechno začínalo ta železnice, tak to se tady dá najít.”

Výstava o místních a drobných dráhách na Ostravsku a Karvinsku bude probíhat do 17. dubna příštího roku.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000043019/vystava-mistni-a-drobne-drahy-na-ostravsku-a-karvinsku