Pro obyvatele Lhotky je třídění odpadu samozřejmostí. Není divu. Třídí už od roku 1995.
Růžena Kopčáková (nez.), starostka Lhotky: "Od tohoto roku už se snažíme poctivě třídit a jsou k tomu vedené i děti ve školce a z toho vyplývají potom ty dobré výsledky."
O tom, jsme se museli přesvědčit na vlastní oči a nutno říci, že děti nezklamaly. Na otázku, co je třídění odpadu znají odpověď.
Anketa, děti ze Lhotky: 1. "Že se třídí plechovky, papír." 2. "Babička mi řekne do čeho to mám hodit." 3. "Máme na to 3 kontejnery."
Miroslava Laníková, ředitelka MŠ ve Lhotce: "Denně na procházkách máme možnost ty kontejnery vidět. Opakujeme to, povídáme si o tom, kdy, kdo a kam ten odpad dává. Děti si to tak hravou formou osvojují. Taky jsme uspořádali exkurzi, byli jsme na skládce tříděného odpadu, viděli jsme o tom film."
Energie vložená do dětí se bohatě vyplácí. O penězích to ale není. Za vítězství v soutěži o keramickou popelnici, pořádanou krajem, dostane Lhotka jen 25 tisíc korun. Ta pravá satisfakce je v něčem jiném.
Růžena Kopčáková (nez.), starostka Lhotky: "Ty děti taky potom doma poučují rodiče jak mají třídit, co mají třídit a vedou je k tomu aby třídili."
A jejich znalosti jsou opravdu excelentní. Například Markétka, přestože ještě neumí číst, ví neomylně, kam má jaký odpad házet. A to díky odlišným barvám kontejnerů. Její rodiče tak zřejmě musí být v třídění odpadu jedni z nejvzornějších.
Markétka, žákyně MŠ ve Lhotce: "Do žlutého, tam se dává plast, do modrého se dávájí papíry, do červeného plechovky a do zeleného sklo a do bílého taky."
Růžena Kopčáková, starostka Lhotky: "To, která obec má nejvíc odpadu zjistí svozová firma, která nádoby váží a dělají výkazy, takže podle toho zjistí, kdo má čeho kolik. Spíš je to taková konkurence mezi obcema."
Stejně jako Lhotka i další obce v okolí Ondřejníku jsou v třídění odpadu výtečné. V letošním ročníku soutěže o keramickou popelnici se v první desítce umístily další čtyři vesnice, Čeladná, Baška, Metylovice a Pstruží.