Pastevectvím se v obci Trojanovice pod horami živily celé generace. Pak tu ale vtrhly stroje.
Drahomír Strnadel, trojanovický patriot: "Ten kraj to změnilo, je to taková 25ti hektarová jizva."
Smutným paradoxem je, že šachta stojí v těsném sousedství domků, které na rozdíl od ní do Beskyd patří. A věřte, nebo ne i dnes se zde chystá zahájení těžby a stát nemá vůli tomu zabránit. Chystá aktualizaci energetické koncepce, ve které se s těžbou v Beskydech i nadále počítá.
Drahomír Strnadel, trojanovický patriot: "Podle mého názoru vláda nevládne a teď vládnou nějaké nadnárodní mafiánské organizace, které mají peníze."
Jiří Novotný (nez.), starosta Trojanovic: "Už máme podpisy 29 starostů pro vyřazení ložiska Frenštát z aktualizace energetické koncepce."
Zahájení těžby by mělo nedozírné následky.
Anketa, obyvatelé Trojanovic: 1. "Já to vnímám především jako ztrátu perspektivy hlavně pro moje děti." 2. "Já jsem se přistěhoval z Brna před osmnácti lety a strašně se mi tady ta krajina líbila a kdyby tady byly šachty, tak si myslím, že by se to naprosto zničilo."
Nejde ale jen o zničenou přírodu. Přistěhovali by se tu lidé pouze za prací, kteří ke zdejšímu kraji nemají vztah.
Jiří Novotný (nez.), starosta Trojanovic: "Takhle dopadlo jak to Karvinsko, tak severní Čechy, tak de facto Sudety, do dneška nejproblémovější regiony."
Z Trojanovic míří do Prahy protesty, které vláda nemůže ignorovat.
Tomáš Hüner, náměstek ministra průmyslu a obchodu: "Budeme mít snahu v nejbližším možném termínu či někdy během února se osobně dostavit na jednání s občany."
Dvoutisícové Trojanovice se tak dočkají vládní návštěvy. Otázkou ale je, jestli k něčemu bude.
Tomáš Hüner, náměstek ministra průmyslu a obchodu: "Stát musí pracovat se všemi možnými dostupnými zdroji. Je i ten objem 1 a půl miliardy tun černého uhlí nutno zahrnout do těchto úvah."