Více jak metrovou basu Rózu nesou čtyři muzikanti na marách. V čele „smutečního průvodu," který byl v Bašce-Hodoňovicích, šel farář s ministrantem.
Martin Krátký, "farář": "Musím plnit důstojnou roli při této jinak veselé zábavě, aby se basička dobře pochovala a celý rok vydržela v klidu do příštího masopustu."
S basou se loučily i plačky nebo také drbny.
Dajana Zápalková, "drbna, plačka": "Vesnická drbna musí tak trochu shrnout ty informace, co se během toho roku v té obci událo."
S basou se přišla rozloučit i lehká děva z Čech.
Jana Žídková, "lehká děva": "Už je třeba basu pochovat, protože začne jaro, je třeba sadit a pracovat na Prahu. Tak se snažte a dnes se naposledy pobavte!"
V hostinci v Bašce se už s basou loučí i zdejší obyvatelé. Farář říká desatero basy. Lidé ho po něm opakují.
Martin Krátký, "farář": "Sude náš, jenž jsi naražený. Roztoč si pívo tvé a buď vůle tvá."
Anketa, účastníci akce: 1. "Pochování basy bývá dobrá akce, kdy se sejdou výborní lidé, nás je tady asi dvacet známých." 2. "Bavíme se tady a každoročně se scházíme, o to nám tady jde." 3. "Jsem tady letos poprvé. Je to zvláštní, zajímavé, že se dneska ještě vůbec něco takového dělá."
V Bašce basu pochovávají už třetím rokem. Podle tradic je pochování basy koncem veškerých radovánek, zábav a bálů.
Petr Juřák, historik: "Zvyk pochování basy je koncem masopustu, období, které začíná Třemi králi a končí Popeleční středou. Je to období, kdy lidé konzumovali velké množství potravin, aby se připravili na další období, které bylo obdobím půstu."
Samotný půst potom trvá 40 dnů - až do Velikonoc.