To, co vloni na podzim zemědělci zaseli, letos bez problémů prodají. Obilí, cukrovka, ale především řepka se bude od počátku června přimíchávat do benzínu a nafty ve vyšší míře než dosud. Poslanci odmítli veto prezidenta a potvrdili původní zákon zvyšující podíl biosložky v palivech.
Jarmila Krebsová, mluvčí Ministerstva životního prostředí: "Plníme to v té výši, jak to Evropská komise přikazuje a jsme rádi, že to má vliv jednak na životní prostředí a jednak na produkci zemědělství."
Zemědělské družstvo Starojicko hospodaří na Novojičínsku na více než 2,5 tisíci hektarů. Řepka z toho tvoří zhruba sedminu. Současné výkupní ceny se už družstvu ekonomicky vyplatí.
Milan Krumpoch, ředitel Starojicko, a. s.: "Toto rozhodnutí vítáme. Pro nás to má význam takový, že řepka ozimná je prakticky už poslední plodina, o kterou je ještě zájem z hlediska obchodníků. Při ceně k 7,5 tisíci nám to zaručuje přiměřený zisk."
Nejistota ohledně odbytu řepky trvala od počátku května, kdy prezident zákon odmítl podepsat. Zemědělcům v kraji ale kazí radost extrémně deštivý květen. Hlavním problémem jsou především plísně.
Milan Krumpoch, ředitel Starojicko, a. s.: "Letošní výnos nemůžeme odhadnout z toho důvodu, že jsou deště už téměř měsíc. Těžko se bude odhadovat výnos, pravděpodobně v naší oblasti bude nižší než vloni."
K pěstování řepky ale mají výhrady například alergici. Podle Ministerstva životního prostředí může problém s pyly či intenzivní vůní vyřešit nová generace biopaliv.
Jarmila Krebsová, mluvčí Ministerstva životního prostředí: "Druhá generace biopaliv, která se teď připravuje a zkoumá, by měla mít naopak naprosto jiný vstup. Byla by to biomasa jako je dřevo, těžební zbytky, seno, sláma nebo rostlinné odpady či rychle rostoucí dřeviny."
Zemědělci navíc tvrdí, že další záplava žlutých polí zemi nehrozí. Řepka se totiž musí pěstovat ve zhruba čtyřletých cyklech.