Obcí Ostravice se rozléhal zvuk heligonek, probíhal tady totiž už 10. ročník Beskydské heligonky.
Sedmdesáti jednaletý heligonkář z Rožnova pod Radhoštěm s tímto hudebním nástrojem v ruce prožil skoro celý život, a také proto ho ostatní umělci označovali za jednoho z nejlepších muzikantů letošního 10. setkání heligonkářů. Josef Malina, heligonkář: „Je to nástroj, který je lidový. A navíc se v heligonce dá vyjádřit veškerá nálada člověka, veškeré pocity."
Pan Malina je dokonce organizátorem obrovského setkání heligonkářů v Rožnově pod Radhoštěm, letos už tam mají 23. ročník. A právě v Rožnově se inspirovalo také vedení Ostravice. Jaromír Dobrozemský, starosta obce Ostravice: „Chtěl jsem něco podobného dostat také do této oblasti, kde byl podobný žánr relativně neznámý."
A že v Ostravici akce získala na oblibě, dokazují každoročně stovky návštěvníků. Anketa, návštěvníci akce: 1. „Je to zase něco jiného než harmonika. Je větší umění hrát na klapky, než na klávesy." 2. „Já mám manželku ze Slovenska, kde je tato tradice odjakživa." 3. „Člověk si může udělat nějakým způsobem obrázek toho, jak heligonka v Čechách vypadá."
Láďa Ničman, pravý Lach: „Heligonky vznikly proto, že to byl levný nástroj, byl to vlastně hudební nástroj chudoby. Na chalupě měl skoro každý i několik heligonek, několik druhů ladění, aby se hrálo. Dneska už třeba Rakušané mají heligonku, která má dokonce registr, takže přehodí na další druh harmoniky. Ale toto my neuznáváme, protože to není klasická heligonka."
Heligonka je nástroj, který kdysi zněl v každé hospodě, ve stodolách, nebo při slavnosti na ukončení žní, při dožínkách.