Paní Helena Petrová má 73 let. V posledních 5 letech se jí změnil radikálně život. Lékař totiž zjistil, že má cukrovku. Musí si pravidelně píchat inzulín, dodržovat dietu a životosprávu. Vzdala se i oblíbených vyjížděk na kole. V boji s nemocí jí ale pomáhá práce na zahrádce, o kterou se vzorně stará.
Helena Petrová, diabetička: „10,2 je hodně, já jsem rozrušená, víte? Když jsem na zahrádce, mám i 3,6. Víte, práce, to chce pohyb."
Cukrovka vzniká, když tělo tvoří málo inzulínu, který reguluje hladinu cukru v krvi. Nemocný si jej pak do těla musí dodávat injekcemi. Počet nemocných stále stoupá. V roce 2008 se léčilo 74 lidí na tisíc obyvatel, loni to bylo 75.
MUDr. Petr Chmura, diabetolog: „Začíná to velice poznenáhlu a v tom je ten zakopaný pes. Lidé to většinou přecházejí mávnutím ruky a právě na počátku se cukrovka musí léčit. Kolikrát se to zjistí náhodou."
V Moravskoslezském kraji je nejvíce nemocných cukrovkou v okresech Ostrava, Bruntál a Karviná. Naopak nejméně na Opavsku a Novojičínsku.
Anketa, pacienti s cukrovkou: 1. „Mi nejvíce vadí dieta, nemůžu jíst tolik, kolik bych chtěl." 2. „Já mám diabetickou nohu, řežou mi to, jde mi tam hnis."
V České republice je v současné době asi 800 tisíc registrovaných cukrovkářů. Tento počet je oproti roku 1985 téměř dvojnásobný. Lékaři radí, aby každý, kdo má příbuzné s cukrovkou, častěji chodil na kontroly. Důležitou prevencí je životospráva, nepít příliš alkoholu a hlídat si hmotnost. Ta by měla být přibližně stejná, jako je výška v centimetrech mínus 100.