Devět největších znečišťovatelů ovzduší v Moravskoslezském kraji tedy hutě, koksovny a výrobci tepla a elektřiny jednali z vedením kraje o zpřísnění regulačního řádu v době smogu. Dnes musejí začít podniky regulovat prašnost když minimálně 1 měřící stanice naměří 150 mg/m krychlový prachu a v ostatních údaje stoupají. Podle nové dohody by regulovali výrobu už při 100 mikrogramech.
Miroslav Novák(ČSSD), náměstek hejtmana MS kraje: „Regulace bude vyhlášena v okamžiku, kdy bude vyhlášen stav upozornění."
Firmy by začaly regulovat takzvanou sekundární prašnost, která na rozdíl od vysokých komínů bezprostředně ovlivňuje okolí.
Tomáš Kotyza, vedoucí odb. životního prostředí: „Prašnost, která vzniká např. při manipulaci se sypkými látkami, stavebním materiálem a při běžné pracovní činnosti."
Zástupci velkých znečišťovatelů prý většinou reagovali vstřícně a v nejbližších dnech začnou zpracovávat konkrétní plán.
Milan Wagner, Dalkia ČR: „Upravíme pracovní řád Elektrárny Třebovice."
Věra Breiová, mluvčí ArcelorMittal Ostrava: „Požadavek krajského úřadu byl představen teprve tento týden, musíme to nejprve vyhodnotit."
Na grafu je vidět, jaký efekt budou mít nová přísnější regulační opatření. Prach nedosáhne tak vysokých hodnot a začne i dříve klesat. Platit by mohla začít už v průběhu prosince.
Vedení kraje zpřísní regulační opatření pro největší znečišťovatele ovzduší
Každým dnem by mělo přijít zimní počasí, které je bohužel ve značné části Moravskoslezského regionu charakteristické smogem. Vedení kraje chce proto ještě do konce roku zpřísnit regulační opatření pro největší znečišťovatele ovzduší. Jeho podstatou je povinnost podniků začít s regulací dříve.