TV Polar: Pane řediteli, společnost SmVaK patří k největším vodárenským firmám v České republice a zásobuje vodou milion obyvatel. V poslední době se objevila řada spekulací o přiměřenosti cen, které firma účtuje. Můžete vysvětlit, jaké máte ceny a jak je kalkulujete.
MK: "Tak nejprve k těm kalkulacím cen. Ceny v oboru vodovodů a kanalizací jsou takzvaně věcně usměrňované, to znamená, že ministerstvo financí každý rok vydává cenový předpis, který říká, které kalkulační položky mohou být v cenách vody uvedeny a které ne. My se tím řídíme, samozřejmě je to kontrolováno. Co se týče výše cen, tak myslím, že dlouhodobá politika společnosti je mít ceny nízké, nebo relativně nízké ceny. Například pro příští rok máme cenu vodného a stočného včetně DPH 61 korun 5 haléřů. Přitom jsou v České republice vodárenské společnosti, kde už cena vodného a stočného se blíží 80 korunám. Čili z tohoto hlediska si myslím, že ceny jsou přiměřené a odpovídají situaci na trhu i potřebám, které máme z hlediska rozvoje vodovodů a kanalizací."
TV Polar: Dá se tedy říct, z čeho se ta cena skládá, ten kalkulační vzorec pro tuto cenu.
MK: "Určitě. Jsou to v podstatě nákladové položky - musíme kupovat surovou vodu, elektřinu, energie, samozřejmě pracovníky musíme zaplatit. To je jedna stránka věci. Na straně druhé velkou položkou jsou opravy a udržování. To je na nákladové stránce. Ten kalkulační vzorec je formulován tak, že v podstatě na té stránce ziskové jsou i prostředky, které my dále musíme vkládat do rozvoje. Čili my veškeré investice, rekonstrukce a modernizace děláme ze zisku a proto může vypadat, že náš zisk je třeba vysoký. Jsou to ale všechno prostředky, které se zpátky do té vody dostávají."
TV Polar: To jste mi nahrál na další otázku, protože zásadní výhrady některých obcí, zejména tedy jejich starostů se týkaly přiměřenosti zisku. S jakým ziskem tedy firma pracuje?
MK: "Tak právě tady je ten problém. Zisk je kalkulační, pohybuje se kolem 40 % a je v tom celá řada položek. Jsou to prostředky na rekonstrukce a modernizaci, čili investice, dále jsou to daňové položky a pochopitelně i zisk pro akcionáře. Ovšem ten zisk pro akcionáře se pohybuje něco kolem 10 % nebo mírně nad 10 %, tedy v žádném případě akcionáři nedostávají 40 %, jak je mylně vykládáno."
Polar: Jak jsou na tom jiné vodárenské společnosti se ziskem a s vlastnictvím?
MK: "Tak tady je právě ten rozdíl. My jsme dost atypická společnost. Původně tady byla společnost ve vlastnictví měst a obcí, v roce 1999 města a obce, pro které jsme sloužili, většinu svých akcií prodali, získali je soukromí investoři, v současné době je to vodárenská společnost Aqualia. Čili tito jsou majoritní akcionáři. A právě proto, že jsme soukromá společnost, veškeré prostředky na rozvoj a investice musíme vkládat ze zisku. Většina společností v republice je jiného typu, to znamená, že ten majetek infrastruktury, čili úpravny, čistírny, vodovodní a stokové sítě zůstaly v majetku měst a obcí. A pouze ho provozují provozovatelé nebo soukromí provozovatelé. A tady je ten rozdíl, že oni v podstatě neinvestují, neopravují, ale mají v nákladech položku nájmu, kterou platí městům a města z toho investují. Čili my v podstatě prostředky na investice máme v položce zisku, kdežto oni v položce nákladů. V tom je ten problém."
TV Polar: Jaké tedy má vaše společnost investice jaké investice vás čekají v příštím roce?
MK: "Podívejte se, my jsme za posledních 10 let investovali skoro 5 miliard korun. Prakticky od roku 1999, kdy obce akcie prodaly, nemáme přístup k žádným dotacím ani tuzemským ani z EU. Vše investujeme z našich prostředků. Ročně investujeme zhruba kolem pěti set milionů korun. Z těch věcí bych uvedl, že takřka všechny čistírny byly modernizovány a rozšířeny, v současné době, tento týden se uvádí do provozu rozšířená čistírna v Kopřivnici. Z hlediska požadavků EU známý rok 2010, kdy se mají vody čistit, my toto beze zbytku splňujeme. Vedle toho je celá řada rekonstrukcí a modernizací vodovodních sítí. Tady vidím ještě jeden problém. A sice, že vodovodní sítě a stokové sítě nemají takovou životnost, jakou měly mít. V současné době se třeba na etapy vyměňuje velký vodovodní přivaděč do Karviné, který měl ještě dalších dvacet let vydržet, ale je v takovém stavu, že ho musíme vyměnit a jsou to desítky milionů korun."
TV Polar: Jak je to s kvalitou vody? Jakou máte kvalitu vody a bude se nějakým způsobem zvyšovat?
MK: "Myslím, že kvalita vody je na velmi dobré úrovni. Částečně je to tím, že máme vhodné zdroje - přehrady Šance a Morávka v Beskydech a v Jeseníkách Kružberk a nad ním Slezská Harta. Druhá věc je poměrně dokonalá technologie, kterou neustále modernizujeme. Třeba teď se zpracovává velký projekt rekonstrukce úpravny vody v Podhradí. Měla by stát něco přes dvěstě milionů korun a kompletně zmodernizujeme technologii. Čili další pokrok ve kvalitě vody. Ale beze zbytku splňujeme všechny kritéria, která jsou před nás kladena."