“Jedná se o stříbrnou puklici z období eneolitu, která byla nalezena v roce 1922 na Kotouči u Štramberka,” popsal zkoumaný předmět Pavel Stabrava, kurátor sbírky archeologie Muzea Novojičínska.
Do sbírek muzea se tento předmět starý více než 5 tisíc let dostal až v roce 1964. Pochází z období, kdy stříbro bylo velmi vzácné a jeho zpracování nebylo běžnou záležitostí.
“Kotouč byl primárně určen k nějakému zavěšení, buď k nošení na hrudi nebo mohl být na nějaké modle, na nějakém předmětu,” dodal Pavel Stabrava.
Až do roku 2012 byl tento disk nejstarším stříbrným dílem vyrobeným lidskou rukou na území severně od Alp. Nález podobné puklice se podařilo zopakovat ve Vanovicích u Boskovic. Právě materiálový průzkum obou disků je cílem této analýzy.
“Vyjasnila se nám příslušnost k pravěké kultuře a snažíme se prokázat, jestli stříbro pochází někde buď z mimoevropských zdrojů a nebo je místního zdroje,” uvedl archeolog Antonín Štrof.
“To měření prokázalo, že se jedná o stříbro, ve stopovém množství je ještě přítomna měď a zlato, takže to může potom říci, jestli ty dva předměty jsou stejné a odkud přibližně pochází,” doplnil Martin Hložek, Technické muzeum Brno.
Puklice váží 200 g. Ve výkupu bychom za stříbro dostali 2 a půl tisíce Kč. Historické hodnota předmětu je ovšem nevyčíslitelná.