Novojičínští strážníci plní prioritně své úkoly na území města, které je jejich zřizovatelem. Nicméně není výjimkou, že zajíždějí pomáhat také do okolních obcí, a to na základě veřejnoprávních smluv. Těchto dohod mají uzavřeno celkem 11.
“Deset z toho je vyloženě specifikováno na odchyt toulavých psů. Jendu máme uzavřenou s obcí Šenov u Nového Jičína, kde máme plnohodnotnou veřejnoprávní smlouvu na všechny činnosti a oprávnění, které mohou strážníci vykonávat,” uvedl Jiří Klein, ředitel Městské policie Nový Jičín.
“Vždy, když potřebujeme zajisti některé akce, tak si domluvím s velitelem městské policie, kolik strážníků, na jakou dobu, kdy a kde budou a díky tomu ty akce jsou zabezpečeny lépe a fungují tak, jak mají,” potvrdil Karel Třetina (ČSSD), starosta Šenova u Nového Jičína.
Novojičínští strážníci tak v Šenově například pomáhali při zajišťování veřejného pořádku na obecní slavnosti Škrpál, rozsvěcení vánočního stromu a na dalších událostech, kde lze očekávat větší srocení lidí.
“Týká se to několika akcí za rok, takže bych řekl, že do pěti akcí ročně,” upřesnil šenovský starosta.
Strážníci už také v sousedním Šenově řešili například problémy v dopravě.
“Když došlo k úpravě dopravního značení na Malé straně, tak jsme tam byli zkontrolovat dvakrát rychlost i to, zda řidiči dodržují přednost zprava a podobně,” dodal velitel ředitel novojičínských strážníků.
Šenovský starosta si spolupráci pochvaluje. Obci, která nemá akutní potřebu zřídit vlastní policii, šetří finanční prostředky.