Reklama

Kolem Studánkové trasy v Novém Jičíně padaly další stromy

Už podruhé v průběhu několika měsíců poškodily popadané stromy Studánkovou trasu u Nového Jičína. Letní bouřka vyvrátila jasany, které jsou napadené houbovitou nemocí. Zcela jim chybí kořenový systém.

Reklama

Studánkovou turistickou trasu u Nového Jičína provází smůla. Před několika měsíci na ni během vichřice popadalo asi 50 stromů, které poničily i novou dřevěnou lávku. Sotva je lesníci vyklidili, při letní bouřce se u stezky vyvrátily další. Chybí jim kořenový systém. Stromy jsou napadené nekrózou jasanu.

“Projevuje se to tak, že nejdříve usychá listí, v další fázi prosychají letorosty a postupně to jde až do kořenového systému, kde celý kořenový systém uhnije a hrozí to vyvrácení,” vysvětlil Jiří Schindler, správce městských lesů v Novém Jičíně.

Toto houbovité onemocnění bylo v České republice poprvé potvrzen v roce 2003. Šíří se z Asie. Příznaky napadení jsou zřetelné i na dalších stromech.

“Tento strom, když jsme vlastně káceli na jaře ostatní stromy, tak ještě nevykazoval symptomy toho napadení. Když se podíváte teď, tak je zcela suchý a v nejbližší době dojde k jeho vykácení,” ukázal na jeden z nemocných jasanů správce lesů.  

Studánkovou trasu vybudovalo svépomocí několk členů novojičínských klubů rodáků. Spolu s dalšími dobrovolníky zprovoznili 12 zdrojů pramenité vody.

“Letošní rok je tak trochu výjimečný, jednak tím, kolik jsme věnovali úsilí a práce pro zdokonalení naší Studánkové trasy, přišla další série padajících stromů. Zaplať Pán Bůh, tentokrát netrefily lávku,” reagoval Pavel Wessely, předseda Klubu rodáků a přátel města Nový Jičín.

Zajímavostí je, že jasany rostoucí ve městě, tolik ohrožené nejdou. Důvod je prostý. V parcích se hrabě a likviduje listí, na kterém se houba začíná vyvíjet.
Noroo Bee Chemical Czech s.r.o.
Nový Jičín
od 40 000 Kč do 50 000 Kč

Detail

Brose CZ spol. s r.o.
Nový Jičín
od 16 600 Kč

Detail

AMAZE AGENCY s.r.o.
Nový Jičín
od 14 900 Kč do 25 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Dny NATO spolu s Radegastem

Více PR článků
Zavřít reklamu