Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Gymnazisté pomáhali v univerzitním projektu

Studenti gymnázia se zapojili do testování map pomocí metody monitoringu vizuální pozornosti. Projekt vznikl v návaznosti na spolupráci školy s univerzitami v Olomouci a Ostravě.

Novojičínské gymnázium již několik let spolupracuje s univerzitami v Ostravě, Olomouci a Zlíně. Díky tomu se studenti mohou dostat k novinkám v oblasti vzdělávání a výzkumu.

“Gymnázium Nový Jičín je partnerskou školou projektu, který aktuálně na přírodovědecké fakultě řešíme. Součástí projektu je také práce s celým žákovským spektrem. A protože na naší fakultě máme centrum pro podporu talentů, tak zejména s nadanými dětmi, které na novojičínském gymnáziu určitě jsou,” potvrdila Jana Škrabánková, Přírodovědecká fakulta, Ostravská univerzita.

”Ve chvíli, kdy jsme začali spolupracovat s Ostravskou univerzitou, jsme díky paní doktorce Škrabánkové zjistili, že existuje unikátní způsob, jak vyhledávat nadané děti, a to pomocí Eye Trackingové metody, kdy můžeme hledat strategie, které žáci volí při řešení nějakého problému,” uvedl Patrik Kočí, zástupce ředitele Gymnázium Nový Jičín.

V této návaznosti se studenti gymnázia zapojili do testování map pomocí Eye Trackingu neboli monitoringu vizuální pozornosti. Tento výzkum probíhá na přírodovědné fakultě Univerzity Palackého.

“U ¨nás na katedře geoinformatiky se zabýváme tvorbou map. Takže vytvoříme dvě varianty nějaké mapy a zjišťujeme, která se lidem lépe čte. V tomto případě žák sedí před monitorem a řeší nějaké úkoly a to zařízení nahrává pohyb jeho očí. Takže my přesně víme, kam se dívá, v jaký čas se tam dívá,” uvedl Stanislav Popelka, Přírodovědecká fakulta, UP Olomouc.

“Ta velká kolečka jsou vlastně fixace, kde se to oko zastavilo. Ty kratší čárky ukazují přejezd oka z jedné fixace do druhé,” ukázala Markéta Beitlová, Přírodovědecká fakulta, UP Olomouc.

“Viděla jsem, jak to oko jezdí sem a tam a to vůbec normálně nevnímám,” pospala zkušenost jedna ze studentek gymnázia. ”Určitě zajímavé, je to nezvyklé, nikdy jsem to ještě nezažila,” přidala se spolužačka.

“Univerzita potřebuje zjistit, do jaké míry je ta metoda věrohodná, jaké jsou průměrné hodnoty, jaké jsou odchylky. Ale každý náš žák dostane svůj výsledek a nějaké průměrné skóre, aby se mohl podívat, do jaké míry dokázal vyřešit ten určitý problém,” dodal zástupce ředitele gymnázia.  

Závěrečným bonusovým úkolem testování byla stránka se skupinovou fotografií učitelů. Jen samotní žáci se z výsledků dozvědí, na kterého z nich padl jejich pohled jako první a komu se raději vyhnuli.   

Eye Tracking má ale daleko širší využití, třeba v marketingu, designu webových stránek  nebo psychologii.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy