Studenti tance představili současné moderní trendy

Na prknech Beskydského divadla vystoupil zdejší odchovanec tanečního oboru Michal Toman. Se svými spolužáky z Vysoké školy múzických umění v Bratislavě představil publiku profesionální moderní tanec.

Už samotné přivítání návštěvníků představení proběhlo originálním způsobem. Tanečníci je svými pohyby vtáhli z foyeru divadla přímo do sálu. Hodinové představení autorských choreografií mělo název Mladá krev slovenského současného tance. Vedle hlavního strůjce projektu, Novojičíňáka Michala Tomana, se na jevišti představili jeho spolužáci z bratislavské Vysoké školy múzických umění.

“Pro mě je současný tanec forma specifické komunikace s divákem, která je většinou stavěna do divadla. Je to vlastně takový neohraničený žánr, který nemá přesná pravidla. Je v podstatě na každém choreografovi a interpretovi, jak s tím divákem komunikuje a jak postaví tu choreografii,” uvedl Michal Toman, student moderního tance, VŠMU v Bratislavě.

“Já jsem tanečník, který vychází ze street dance sféry, takže tento moderní a současná tanec mě dovedl k tomu, abych  si otevřel nové obzory,” podotkl Karol Regeci, student choreografie, VŠMU v Bratislavě.

Mladí tanečníci do svých uměleckých představení vložili také celou řadu rekvizit, byly to například boty tzv. žabky, vozík a další předměty.  

“Já mám připravena dvě sóla. Jedno je trošku složitější. Mám tam tři rekvizity cukr, fén a boty, se kterými se trochu hraju a měním formu toho cukru. A i ten pohyb se vlastně odráží od kvality toho cukru. Druhé sólo je v podstatě takovým monologem, který je taneční etudou,” sdělila Silvia Sviteková, studentka moderního tance, VŠMU v Bratislavě.  

“Pro mně je tato dráha taková více svobodnější. Tím pohybem může být cokoliv od každodennosti po technický pohyb. Takže ta svoboda je to, co mě především přitáhlo k modernímu tanci,” přidala se Viktoria Komolíková, studentka moderního tance, VŠMU v Bratislavě.  

“Současný tanec je v podstatě takovým kontrastem vůči baletu, protože je tam úplně jiný technický základ a jiná je i práce s tělem. Využívá vše, co se dá. Využívá interakci s publikem, mluvené slovo, využívá samozřejmě pohyb, hudebnost a tanečnost,” vysvětlil Michal Toman.   

Michal Toman, jako absolvent tanečního oboru zdejší Základní umělecké školy, se do Nového Jičína pravidelně vrací, a to také jako lektor tanečních workshopů. Novým projektem spolupráce je právě toto vystoupení v Beskydském divadle, které by podle jeho slov nemělo zůstat osamoceno. První dvě představení v malém sále byla vyprodána během 48 hodin.
PAPUČOVÝ DEN / vtipná kampaň na podporu Hospicu Ondrášek

07.10. 7:00 - 18.09. 9:19
Nový Jičín, Vaše kancelář nebo pracoviště

AVIDUZ, spol. s r.o.
Nový Jičín
od 15 000 Kč

Detail

Lajnveber s.r.o.
Nový Jičín
od 17 000 Kč do 28 000 Kč

Detail

4Lide s.r.o.
Nový Jičín
od 16 280 Kč do 16 500 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků