Konec měsíce znamená pro žáky hudebního oboru slezskoostravské základní umělecké školy možnost předvést, co se zvládli naučit. Na výuku hudby i umění obecně učitelé kladou velký důraz. Podle ředitelky Renaty Neubauerové je to nedílná součást výchovy.
Renata Neubauerová, ředitelka ZUŠ: „Opravdu je to pro děti, aby se naučili tomu cítění, harmonii, spolupráci i se svými spolužáky, protože od čtvrtého ročníku chodí třeba do komorních her, začínají chodit do větších těles, souborů, jsou tady orchestry. Takže se učí vzájemné toleranci, také zodpovědnosti, protože se musí i něco naučit.“
Se svými studenty i s úrovní školy je ředitelka spokojená. Rozvíjet v žácích pozitivní vztah k umění se slezskoostravské základní umělecké škole očividně daří. Taky jich má téměř 800.
Renata Neubauerová, ředitelka ZUŠ: „Vždy se hlásí někdo na konzervatoř, protože jsme škola, která nabízí čtyři obory vzdělávání. Takže třeba letos se nám hlásila slečna houslistka, klučina na saxofon, oba dva vypadají velmi nadějně. Také míváme v tanečním oboru hodně zájemců o pokračování na konzervatoři. Ještě bych řekla, že i ve výtvarném oboru se hlásí na stření umělecké školy, takže každým rokem vždy to je někdo jak z hudebního, tak z tanečního nebo výtvarného oboru.“
Anna Kuklová studuje na Janáčkově konzervatoři prvním rokem. Základní umělecká škola ji prý připravila dobře. Výuka na konzervatoři je ale náročnější.
Anna Kuklová, bývalá studentka: „Jdeme rozhodně více do té hudby, více se zaobíráme danou skladbou a rozebíráme ji podrobněji než na ZUŠkách. Tady to vlastně probereme, naučíme se ty noty, a pak už je to jen o tom, aby to znělo hezky, nebo snažíme se, aby to znělo všechno hezky. Na té konzervatoři chtějí, aby to bylo více podrobnější a více to vzít a nastudovat si o tom skladateli více, okolo toho.“
Studentka Markéta Videnková hraje třináctým rokem na housle a na konzervatoř se teprve chystá.
Markéta Videnková, studentka: „Moje skvělá paní učitelka Zezulková mě naučila hrát na housle, jak s nimi pracovat, jak pracovat s hudbou, tak, aby divákovi předala určitý příběh. Jak techniku, tak výraz. Takže já jsem naprosto spokojená s tím, co mi ZUŠ dala a myslím si, že konzervatoř už to může jenom doladit.“
Mladší žáci mají zatím ke konzervatoři dál. Talent ani ambice jim ale nechybí.
Silvie Smrčková, studentka: „Nejvíc mě na tom baví ta krásná práce a hodně mě baví celkově ty housle, že je to moc nádherný nástroj a chystám se jít na konzervatoř a budu asi pracovat něco kolem houslí.“
Pavel Doležal, učitel: „Je to nádhera, je to radost. Dítě, které je talentované a poslouchá rady a dělá to, co chcete, nebo za čím směřujete, to je paráda, to je radost.“