Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Studenti slezskoostravské ZUŠ předvedli na žákovském koncertě, co se naučili

Ostrava-Slezská Ostrava |  | Slezskoostravský expres

Základní umělecká škola Edvarda Runda uspořádala ve svém sále malý žákovský koncert pro rodiče, příbuzné i přátele. Skladba koncertu byla různorodá od zpěvu až po hru na akordeon.

Konec měsíce znamená pro žáky hudebního oboru slezskoostravské základní umělecké školy možnost předvést, co se zvládli naučit. Na výuku hudby i umění obecně učitelé kladou velký důraz. Podle ředitelky Renaty Neubauerové je to nedílná součást výchovy.

Renata Neubauerová, ředitelka ZUŠ: „Opravdu je to pro děti, aby se naučili tomu cítění, harmonii, spolupráci i se svými spolužáky, protože od čtvrtého ročníku chodí třeba do komorních her, začínají chodit do větších těles, souborů, jsou tady orchestry. Takže se učí vzájemné toleranci, také zodpovědnosti, protože se musí i něco naučit.“

Se svými studenty i s úrovní školy je ředitelka spokojená. Rozvíjet v žácích pozitivní vztah k umění se slezskoostravské základní umělecké škole očividně daří. Taky jich má téměř 800.

Renata Neubauerová, ředitelka ZUŠ: „Vždy se hlásí někdo na konzervatoř, protože jsme škola, která nabízí čtyři obory vzdělávání. Takže třeba letos se nám hlásila slečna houslistka, klučina na saxofon, oba dva vypadají velmi nadějně. Také míváme v tanečním oboru hodně zájemců o pokračování na konzervatoři. Ještě bych řekla, že i ve výtvarném oboru se hlásí na stření umělecké školy, takže každým rokem vždy to je někdo jak z hudebního, tak z tanečního nebo výtvarného oboru.“

Anna Kuklová studuje na Janáčkově konzervatoři prvním rokem. Základní umělecká škola ji prý připravila dobře. Výuka na konzervatoři je ale náročnější.

Anna Kuklová, bývalá studentka: „Jdeme rozhodně více do té hudby, více se zaobíráme danou skladbou a rozebíráme ji podrobněji než na ZUŠkách. Tady to vlastně probereme, naučíme se ty noty, a pak už je to jen o tom, aby to znělo hezky, nebo snažíme se, aby to znělo všechno hezky. Na té konzervatoři chtějí, aby to bylo více podrobnější a více to vzít a nastudovat si o tom skladateli více, okolo toho.“

Studentka Markéta Videnková hraje třináctým rokem na housle a na konzervatoř se teprve chystá.

Markéta Videnková, studentka: „Moje skvělá paní učitelka Zezulková mě naučila hrát na housle, jak s nimi pracovat, jak pracovat s hudbou, tak, aby divákovi předala určitý příběh. Jak techniku, tak výraz. Takže já jsem naprosto spokojená s tím, co mi ZUŠ dala a myslím si, že konzervatoř už to může jenom doladit.“

Mladší žáci mají zatím ke konzervatoři dál. Talent ani ambice jim ale nechybí.

Silvie Smrčková, studentka: „Nejvíc mě na tom baví ta krásná práce a hodně mě baví celkově ty housle, že je to moc nádherný nástroj a chystám se jít na konzervatoř a budu asi pracovat něco kolem houslí.“
Pavel Doležal, učitel: „Je to nádhera, je to radost. Dítě, které je talentované a poslouchá rady a dělá to, co chcete, nebo za čím směřujete, to je paráda, to je radost.“
Nahlásit chybu


K tématu

Festival Barrák music hrad zahájil i ukončí letní prázdniny na Slezskoostravském hradě

11. července 2023 15:40 | Ostrava-Slezská Ostrava | Jiří Cileček

Slezskoostravský hrad ožívá v průběhu léta multižánrovým hudebním projektem Barrák music hrad. Ten nabídl na začátek prázdnin sérii koncertů různých hudebních žánrů. A stejně tak připravil další část koncertů i na konec prázdnin.

Studenti uspořádali na hradě další Majáles, změna počasí návštěvníky neodradila

Na Slezskoostravském hradě uspořádali studenti obou ostravských univerzit společně další ročník Majálesu. I přes nepřízeň počasí se na něm sešly tisíce návštěvníku a vystoupily na něm hvězdy české, ale i zahraniční hudební scény.

Slezská Ostrava uspořádala koncert na počest ostravským skladatelům

26. ledna 2024 11:15 | Ostrava-město | Michal Slonina

Radnicí Slezské Ostravy znovu zazněl klavír a zpěv. Stejně jako loni připravil městský obvod pro milovníky hudby cyklus komorních koncertů. První letošní koncert nesl název Pocta ostravským skladatelům a podíleli se na něm také ostravští umělci.


Zaměstnanci Liberty Ostrava mohou žádat stát o výplatu mzdy a kraj o bezúročnou půjčku

Moravskoslezský kraj nabízí pomocnou ruku zaměstnancům Liberty. Zřídil bezplatnou informační linku a připravil rychlé bezúročné půjčky. Firma na sebe podala insolvenci a přestala vyplácet mzdy.

Město oslavuje své výročí kontrastními výstavami, jedna putuje, druhá je na radnici

Týden oslav výročí založení Studénky zahájily dvě výstavy. Ta první s názvem “Tři obce - jedno město” obsahuje fotografie, které připomínají zdejší historii. Ta druhá prezentuje budoucnost města očima dětí.

Charitativní utkání osobností Opavy s REAL TOP Praha vyneslo 400 tisíc korun pro tři postižené děti

Na fotbalovém stadionu v Opavě se proti sobě utkaly osobnosti Opavy s týmem Real Top Praha. Charitativní utkání proběhlo v rámci oslav 800 let města. Výtěžek z něj byl v plné výši věnován třem zdravotně postiženým dětem.

Porubští předškoláci prochází screeningem školní zralosti. Jde o unikátní službu v rámci ČR i Evropy

13. června 2024 19:41 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Městský obvod Ostrava-Poruba už 4. rokem organizuje pro své mateřské a základní školy screening školní zralosti. Je v tom unikání v rámci ČR i Evropy. Nikdo jiný tuto službu školám, rodičům a dětem neposkytuje.

Problémů v rodinách přibývá, téma Havířov otevřel v rámci Dne sociálních služeb

Problémů v rodinách přibývá. Téma Havířov otevřel v rámci Dne sociálních služeb, který uspořádal odbor sociálních věcí. Smysle akce bylo, aby se lidé nebáli vyhledat odbornou pomoc.

Lidé v Moravské Ostravě a Přívozu mohou hlasovat pro další lokalitu k proměně v participaci

Obyvatelé centrálního ostravského obvodu mohou vybírat další místo k proměně. Z hlasování v participativním rozpočtu Náš obvod vyjde ze čtyř lokalit jedna, která projde příští rok revitalizací.

Ministr Petr Hladík navštívil pohornickou krajinu

13. června 2024 16:41 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

Ministr životního prostředí Petr Hladík navštívil Moravskoslezský kraj. Jeho cesta vedla i na Karvinsko, konkrétně k bývalému dolu Gabriela, kde díky dotaci z Fondu pro spravedlivou transformaci vznikne návštěvnické, kulturní a technologické centrum.

Odmaturoval prací, ve které naučil robota skládat Rubikovu kostku

Rubikova kostka je fenomén, který provází již několik generací. Stala se také inspirací pro maturitní práci jednoho ze studentů novojičínské střední školy. Vytvořil program, na základě kterého kostku poskládá robot.

Nově budované hřiště u sportovního centra bude i prostorem pro dětská představení

Nové dětské hřiště bylo otevřeno u sportovního centra. Herní prvky stojí na místě původního minigolfového hřiště. Z areálu zmizelo i malé brouzdaliště, jehož údržba byla náročná.

Mezinárodní gymnastický trojboj v Bruntále otestoval novou podlahu zdejšího sálu

Novou kapitolu svých dějin nakousla bruntálská sportovní gymnastika TJ Praděd. V loňském roce se městu podařilo prosadit Zafinancovat novou pružnou podlahu, která splňuje podmínky pro mezinárodní závody. A právě ty si bruntálské gymnastky poprvé vyzkoušely.

Lidé v Moravské Ostravě a Přívozu mohou hlasovat pro další lokalitu k proměně v participaci

Obyvatelé centrálního ostravského obvodu mohou vybírat další místo k proměně. Z hlasování v participativním rozpočtu Náš obvod vyjde ze čtyř lokalit jedna, která projde příští rok revitalizací.

Na VŠB-TUO předali experimentální, vyřazený vůz SŠ Jablunkov pro výuku

Darováním vyřazeného experimentálního vozidla byla odstartována spolupráce mezi Vysokou školou Báňskou v Ostravě a Střední školou Jablunkov. Její žáci nyní budou moct vůz využít při výuce. Projekt bude pokračovat i v dalších odborných středních školách v kraji.

Poruba už potřetí přivítá Festival v ulicích. Pod širým nebem vystoupí přes 200 umělců z různých koutů světa

13. června 2024 19:32 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Festival v ulicích s podtitulem ART & LIFE uchvátí Porubu už potřetí. Konat se bude na Hlavní třídě a přilehlých dvorech 21. a 22. června a nabídne hudbu z různých koutů světa, tanec a divadlo pod širým nebem.

Na porubském Dni zdraví se nejen vyšetřovalo, návštěvníci se i pobavili

13. června 2024 19:18 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Porubská radnice uspořádala už tradiční Den zdraví. Konal se na prostranství u Floridy a zájemci si díky němu mohli zdarma a bez čekání mimo jiné nechat změřit krevní tlak, cholesterol, nebo procento tělesného tuku.

Ostravští policisté hledají svědky srážky vozidla s chodcem v Nové Vsi

13. června 2024 12:10 | Ostrava-město | Lukáš Zavadil

Ostravští policisté vyšetřují dopravní nehodu a žádají veřejnost o pomoc. Stala se 27. března 2024 kolem 13:45 hodin v Ostravě Nové Vsi na ulici U Hrůbků, na přechodu pro chodce u zastávky MHD "Školní Statek". Na tomto místě se střetl mladý muž s projíždějícím červeným vozidlem Renault.

Festival v ulicích nabídne přes 200 umělců z 20 zemí světa. Probíhat bude na porubské Hlavní třídě

13. června 2024 11:28 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

Festival v ulicích s podtitulem ART & LIFE uchvátí Porubu už potřetí. Konat se bude na Hlavní třídě a přilehlých dvorech 21. a 22. června a nabídne hudbu z různých koutů světa, tanec a divadlo pod širým nebem.

Studenti slezskoostravské ZUŠ předvedli na žákovském koncertě, co se naučili
Vydáno 6. března 2024 14:30, Ostrava-Slezská Ostrava, Michal Slonina
Základní umělecká škola Edvarda Runda uspořádala ve svém sále malý žákovský koncert pro rodiče, příbuzné i přátele. Skladba koncertu byla různorodá od zpěvu až po hru na akordeon.

Konec měsíce znamená pro žáky hudebního oboru slezskoostravské základní umělecké školy možnost předvést, co se zvládli naučit. Na výuku hudby i umění obecně učitelé kladou velký důraz. Podle ředitelky Renaty Neubauerové je to nedílná součást výchovy.

Renata Neubauerová, ředitelka ZUŠ: „Opravdu je to pro děti, aby se naučili tomu cítění, harmonii, spolupráci i se svými spolužáky, protože od čtvrtého ročníku chodí třeba do komorních her, začínají chodit do větších těles, souborů, jsou tady orchestry. Takže se učí vzájemné toleranci, také zodpovědnosti, protože se musí i něco naučit.“

Se svými studenty i s úrovní školy je ředitelka spokojená. Rozvíjet v žácích pozitivní vztah k umění se slezskoostravské základní umělecké škole očividně daří. Taky jich má téměř 800.

Renata Neubauerová, ředitelka ZUŠ: „Vždy se hlásí někdo na konzervatoř, protože jsme škola, která nabízí čtyři obory vzdělávání. Takže třeba letos se nám hlásila slečna houslistka, klučina na saxofon, oba dva vypadají velmi nadějně. Také míváme v tanečním oboru hodně zájemců o pokračování na konzervatoři. Ještě bych řekla, že i ve výtvarném oboru se hlásí na stření umělecké školy, takže každým rokem vždy to je někdo jak z hudebního, tak z tanečního nebo výtvarného oboru.“

Anna Kuklová studuje na Janáčkově konzervatoři prvním rokem. Základní umělecká škola ji prý připravila dobře. Výuka na konzervatoři je ale náročnější.

Anna Kuklová, bývalá studentka: „Jdeme rozhodně více do té hudby, více se zaobíráme danou skladbou a rozebíráme ji podrobněji než na ZUŠkách. Tady to vlastně probereme, naučíme se ty noty, a pak už je to jen o tom, aby to znělo hezky, nebo snažíme se, aby to znělo všechno hezky. Na té konzervatoři chtějí, aby to bylo více podrobnější a více to vzít a nastudovat si o tom skladateli více, okolo toho.“

Studentka Markéta Videnková hraje třináctým rokem na housle a na konzervatoř se teprve chystá.

Markéta Videnková, studentka: „Moje skvělá paní učitelka Zezulková mě naučila hrát na housle, jak s nimi pracovat, jak pracovat s hudbou, tak, aby divákovi předala určitý příběh. Jak techniku, tak výraz. Takže já jsem naprosto spokojená s tím, co mi ZUŠ dala a myslím si, že konzervatoř už to může jenom doladit.“

Mladší žáci mají zatím ke konzervatoři dál. Talent ani ambice jim ale nechybí.

Silvie Smrčková, studentka: „Nejvíc mě na tom baví ta krásná práce a hodně mě baví celkově ty housle, že je to moc nádherný nástroj a chystám se jít na konzervatoř a budu asi pracovat něco kolem houslí.“
Pavel Doležal, učitel: „Je to nádhera, je to radost. Dítě, které je talentované a poslouchá rady a dělá to, co chcete, nebo za čím směřujete, to je paráda, to je radost.“
Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/slezska-ostrava/11000041879/studenti-slezskoostravske-zus-predvedli-na-zakovskem-koncerte-co-se-naucili