Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Horké jaro 1919 na Novojičínsku

V sídle Klubu rodáků a přátel města se konala přednáška věnovaná novojičínským událostem z jara roku 1919. Pojednávala o bouřlivých nepokojích, které zda vypukly po vyhlášení samostatné Československé republiky.

Samotný dramatický název Horké jaro 1919 na Novojičínsku napovídal, že přednáška v kamenné baště bude pojednávat o komplikovaných vztazích českého a německého obyvatelstva krátce po vzniku Československa.

“Ty události spočívaly v tom, že to německé obyvatelstvo se cítilo být více příslušné k Rakousku než k Československu. Shodou okolností se počátkem března 1919 zasedal poprvé nově zvolený rakouský parlament. Němci, kteří  žili tady v Novém Jičíně, byli nespokojeni, že se těchto voleb nemohli zúčastnit. Svou nespokojenost dávají najevo a manifestují, že jsou více za Rakousko a ne za Československo,” uvedl téma Martin Vitko, Státní okresní archiv v Novém Jičíně.  

Protestující dav německých obyvatel šel dolů po dnešní ulicí K nemocnici směrem k centru města, a v křižovatce u ulice 28. října se střetl s československými vojáky a došlo k výtržnostem .

“Skupinka německých chlapců házela na Čechoslováky kamení, napětí graduje a českoslovenští vojáci odpovídají varovnou střelbou do země. Ale odražené kulky zasáhly několik lidí a zranily šest německých obyvatel,” popsal dění Martin Vitko.  

Podobné nepokoje se udály i v jiných městech tehdejšího Československa, zejména u jeho západní hranice, a tam si vyžádaly i lidské životy.

“Československá strana potom reagovala zatýkáním. Často i sporným, takže to nebylo úplně  čisté ani z té české strany. Ale to je doklad právě té vyhrocené doby, kdy nebylo úplně jasné,jak to bude s Československem, jak s Rakouskem, kde budou určené přesné hranice. Každá strana se snažila prosadit svůj požadavek,” podotkl pracovník archivu.

Situaci uklidnily výsledky Pařížské mírové konference, která definitivně určila hranice československého státu.  

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků