Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Horké jaro 1919 na Novojičínsku

V sídle Klubu rodáků a přátel města se konala přednáška věnovaná novojičínským událostem z jara roku 1919. Pojednávala o bouřlivých nepokojích, které zda vypukly po vyhlášení samostatné Československé republiky.

Samotný dramatický název Horké jaro 1919 na Novojičínsku napovídal, že přednáška v kamenné baště bude pojednávat o komplikovaných vztazích českého a německého obyvatelstva krátce po vzniku Československa.

“Ty události spočívaly v tom, že to německé obyvatelstvo se cítilo být více příslušné k Rakousku než k Československu. Shodou okolností se počátkem března 1919 zasedal poprvé nově zvolený rakouský parlament. Němci, kteří  žili tady v Novém Jičíně, byli nespokojeni, že se těchto voleb nemohli zúčastnit. Svou nespokojenost dávají najevo a manifestují, že jsou více za Rakousko a ne za Československo,” uvedl téma Martin Vitko, Státní okresní archiv v Novém Jičíně.  

Protestující dav německých obyvatel šel dolů po dnešní ulicí K nemocnici směrem k centru města, a v křižovatce u ulice 28. října se střetl s československými vojáky a došlo k výtržnostem .

“Skupinka německých chlapců házela na Čechoslováky kamení, napětí graduje a českoslovenští vojáci odpovídají varovnou střelbou do země. Ale odražené kulky zasáhly několik lidí a zranily šest německých obyvatel,” popsal dění Martin Vitko.  

Podobné nepokoje se udály i v jiných městech tehdejšího Československa, zejména u jeho západní hranice, a tam si vyžádaly i lidské životy.

“Československá strana potom reagovala zatýkáním. Často i sporným, takže to nebylo úplně  čisté ani z té české strany. Ale to je doklad právě té vyhrocené doby, kdy nebylo úplně jasné,jak to bude s Československem, jak s Rakouskem, kde budou určené přesné hranice. Každá strana se snažila prosadit svůj požadavek,” podotkl pracovník archivu.

Situaci uklidnily výsledky Pařížské mírové konference, která definitivně určila hranice československého státu.  

Nahlásit chybu


K tématu
NOBUS PRINT s.r.o. - pracoviště Kopřivnice
Kopřivnice
od 10 000 Kč/měsíc

Detail

ASF jobs s.r.o. - pracoviště
Nový Jičín
od 11 760 do 15 288 Kč/měsíc

Detail

Ing. Marek Káňa - Parkoviště Ráztoka
Trojanovice
od 30 000 do 35 000 Kč/měsíc

Detail