Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Radnice dodavatele tepla nemění

Radnice aktualizovala smlouvu se stávajícím dodavatelem tepla společností Veolia. Tímto a také dalšími opatřeními chce dosáhnout snížení ceny tepla a nabídnout nové služby, třeba noční vytápění

Dodavatelem tepla a provozovatelem tepelného hospodářství v Novém Jičíně je od roku 2006 společnost Veolia. Zatímco minulé vedení města chtělo dodavatele změnit a vyhlásit koncesní a výběrové řízení, současná radnice o tomto kroku neuvažuje.  

“Naopak snažíme se zkvalitnit smluvní vztah se stávajícím dodavatelem společností Veolia. Cílem těchto všech opatření je cenově dostupné a kvalitní  tepelné hospodářství, zvýšení komfortu pro obyvatele a zároveň i ekologická stopa, tedy snížení emisí,” sdělil Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína.

Jedním z těchto opatření je pilotní projekt nočního vytápění. “Nový Jičín je totiž trošku zvláštní město z  hlediska vytápění. Je tady dlouhodobá zvyklost  v noci vytápění přerušovat. Myslím si, že v dnešní době by mělo patřit ke standardu, aby naši zákazníci měli teplou vodu 24 hodin denně. Ale na druhou stranu chápu,  že zákazníci mají trošku obavu, že takový komfort bude příliš drahý,” uvedl Jiří Leták, náměstek distribuce a služeb, Veolia.

Veolia proto zkušebně jeden měsíc topila ve vybraných objektech i v noci a srovnala cenové náklady s budovami, kde topení přerušila.    

“Výsledky těch měsíčních nákladů byly naprosto srovnatelné v objektech, kde se topilo a v objektech, kde se nevytápělo. Chceme informovat  o těchto výsledcích obyvatele města a dáme jim možnost, aby si vybrali, jestli noční vytápění zvolí nebo ne,” podotkl zástupce společnosti Veolia.

V oblasti energetiky ale město přijímá i další opatření. Pokračovat bude v modernizaci kotelen, a to na ulici Bulharská, U Jičínky, Vančurova, Loučka a na zimním stadionu.  “Kde bychom chtěli celkovým nákladem 19 milionů korun chtěli tyto kotelny modernizovat a dosáhnout toho, že tato zařízení budou mít  nižší spotřebu a vyšší účinnost, což by se zároveň mělo projevit na závěrečné ceně pro koncového zákazníka,” konstatoval Pavel Tichý, vedoucí bytového odboru MěÚ Nový Jičín.  

Aktualizace smluvního vztahu s Veolií dále umožňuje této společnosti nákup zemního plynu až na období jednoho roku, což by také mělo znamenal levnější ceny tepla. A do zásoby nakupuje i město.

“Město v květnu realizovalo prostřednictvím komoditní burzy nákup elektřiny a zemního plynu. pro objekty města a příspěvkové organizace města,” sdělil dále Pavel Tichý. Co se týče například zemního plynu, měl by tak Nový Jičín ušetřit  v nastávajícím roce a půl zhruba 300 tisíc korun.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy