Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Podle novojičínského veterináře jsou čipy bez centrálního registru k ničemu

Všichni psi v České republice už musí mít ve svém těle mikročip. Nařizuje to novela zákona. Podle novojičínského veterináře Milana Šturma se ovšem jedná o paskvil. Čip bez jednotné databáze je podle něj k ničemu.

Paní Anna z Nového Jičína je dlouholetou chovatelkou psů. Aktuálně má dva ohaře. Oba očipované už několik let, protože s nimi jezdí i na výstavy.  

“Osobně si myslím, že je to skvělá věc, protože já psy očipované mám. Bohužel je pořád chyba, že není ten centrální registr, to je obrovská chyba,”  míní chovatelka psů z Nového Jičína. 

Stejného názoru je i novojičínský veterinární lékař Milan Šturm. Podle něj nemá  čip bez centrálního registru smysl. 

“Tady se opět projevil úředník, který v podstatě velice rozumnou a sofistikovanou věc naprosto totálně zprznil,” reagoval  Milan Šturm, veterinární lékař Nový Jičín.  

Databází je totiž několik a registrace čipu není povinná. Samotný mikročip, který už má nyní velká většina psů pod kůží, je tak podle veterináře naprosto nevypovídající. 

“Ta číselná řada vůbec nic neříká o tom, zda je pes očkován proti vzteklině, ani kdo je majitel, kde bydlí. Vůbec nic se z toho čipu nedozvíme,” podotkl veterinář. 

Psi musí být podle zákona očipováni do tří měsíců od narození. Smyslem této formy identifikační známky má být snadnější návrat zatoulaných zvířat majitelům a zamezení chovům v nelegálních množírnách. I tady ale někteří pejskaři pochybují. 

“Mně to připadá, že to tzv. množírny vůbec neřeší. Je tam podmínka, že pes musí být očipovaný do tří měsíců, jenomže štěňata se prodávají už od dvou měsíců,  takže je tam vlastně měsíc prodleva,” konstatovala paní Anna. 

Pokud pes není očipovaný, hrozí majitel pokuta až 50 tisíc korun. Kontrolu provádí Státní veterinární správa.   

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy