Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Město přesvědčilo okolní obce, aby přispěly na sociální služby

Dva roky trvalo Novému Jičínu přesvědčit obce ve svém správním obvodu, aby se podílely na financování sociálních služeb. Je vůbec prvním městem v Moravskoslezském kraji, kterému se tuto spolupráci podařilo uzavřít.

Nový Jičín podporuje registrované sociální služby zhruba 6 miliony korun ročně. Na jejich spolufinancování teď budou přispívat i další obce, pro které je úřadem s rozšířenou působností, a jejich obyvatelé tyto služby využívají. Dle dohody by mělo 10 z 15 obcí přispět do systému částkou okolo tři  čtvrtě milionu korun. 

“Hlavní tíže financování sociálních služeb opravdu ležela na městu Nový Jičín, které za ty služby, které tady má a které má v síti, dávalo záruku vůči kraji i vůči občanům,” uvedla Daniela Susíková, vedoucí odboru sociálních věcí, MěÚ Nový Jičín.

  Proces jednání a diskuze novojičínské radnice s obcemi trval dva roky, než se podařilo definovat systém financování.

“Když jsem si dělali analýzu, tak hrubé odhady hovoří o tom, že 25 procent těchto služeb je využíváno občany v rámci  toho správního obvodu,” podotkla vedoucí odboru sociálních věcí. 

Několika schůzek se starosty se zúčastnil také náměstek hejtmana pro sociální oblast a konstatoval, že Nový Jičín je v tomto záměru v rámci MS kraje pilotní.

“Jsou zde obce, které nemají žádnou zadavatelskou roli a přesto jejich občané využívají sociální služby. Město Nový Jičín chce v rámci svého území dát tyto obce dohromady, dát dohromady peníze a pomoci sociálním službám v jejich úhradě,” reagoval Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK.

“My to vnímáme absolutně pozitivně,” sdělil Miroslav Klimpar (bez pol. příslušnosti za KDU-ČSL), místostarosta Starého Jičína. 

“Je potřeba se postarat o ty občany, kteří tyto služby potřebují,” přidal se Zdeněk Kelnar (SNK pro rozvoj obce), starosta Hostašovic. 

Spolufinancování ze strany obcí je sestaveno ze dvou částek . Na služby v oblasti prevence a poradenství  přispívají na základě určité solidarity. 

“Kdy nelze jednoznačně detekovat z jaké obce občan do té služby přichází, protože tyto služby neuzavírají s klientem písemnou smlouvu. Tato částka spolufinancování odráží velikost dané obce. Druhá částka je na podporu péčových služeb, kde lze přesně detekovat podíl dané obce na dané službě,” vysvětlila Daniela Susíková. 

Na Novojičínsku funguje zhruba třicet sociálních služeb. Přehledně je mapuje katalog v tištěné i elektronické podobě.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy