Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Pejskaři mohou zdarma zapsat čip na úřadě

Neexistující centrální registr mikročipů psů se snaží alespoň částečně nahradit Nový Jičín. Pejskařům nabídl vlastní databázi. Chovatelé mohou bezplatně zaregistrovat číslo čipu na finančním odboru, kde své zvíře běžně hlásí do evidence poplatků.

Ve městě je na základě uhrazeného místního poplatku evidováno téměř dva tisíce psů. Jejich majitelé si teď mohou číselný údaj z povinného čipu svého zvířete nechat zdarma zapsat do této databáze finančního odboru. 

”Je to reakce města na na absenci celostátního registru. Snažíme se pomoci majitelům psů, a to tak, že při platbě za svého psa mohou nahlásit patnáctimístný čip a ten bude spárován s údaji majitele psů,” uvedl Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína.

Informaci, kam mohou místní chovatelé nahlásit číslo mikročipu na městském úřadě, už ve své ordinaci vyvěsil veterinární lékař Milan Šturm, který dal na radnici impuls k realizaci této služby.

“Našli jsme řešení, které je alespoň částečně suplující tu neexistující službu státu, kterou si občané de facto zaplatili tím očipováním svého pejska,” podotkl Milan Šturm, veterinární lékař Nový Jičín.

V loňském roce strážníci odchytili na území Nového Jičína zhruba 70 psů, kteří v mnoha případech neměli ani klasickou známku na obojku. Při hledání majitelů se tak spoléhají zejména na sociální sítě. Čipování a registr města vítají. 

“Určitě to pomůže, samozřejmě se bude jednat jen o psy místních občanů, ale stoprocentně můžu potvrdit, že nám to pomůže,” reagoval Daniel Rýdel, ředitel MP Nový Jičín. 

Ze zákona musí být  od 1. ledna každý pes označen mikročipem. Stát už ale nezajistil jednotnou databázi, která by vedla jejich evidenci. Naopak, objevila se řada  komerčních registrů. 

“Ty registry jsme zkoušeli, pokud jsme tedy nějaký čip dohledali. Ale těch registrů je opravdu hodně, takže je to spíše o náhodě, jestli se povede majitele dohledat nebo ne,” podotkl ředitel městské policie.   

Zadávat číslo mikročipu psa k evidenci na finančním odboru města mohli chovatelů i dříve, pokud si očipovali psa dobrovolně, jezdili s ním do zahraničí, nebo si takto chtěli chránit vzácnější rasu zvířete. 

“V této chvíli je to už je to nějakých 70 procent majitelů psů v Novém Jičíně, kteří používají tento registr,” konstatoval starosta města.  

“Ti chovatelé, kteří přicházejí  teď, reagují pozitivně a jsou určitě rádi za to, že ten pes je jednoduše nalezitelný,” uzavřel veterinář Milan Šturm.

Město již několik let také přispívá na kastraci psů, a to částkou, která se pohybuje do maximální výše 3 200 korun.

(evidence čipů: lpetrickova@novyjicin-town.cz)

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy