Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nový Jičín nahrazuje stát, nabídl pejskařům zdarma vlastní registr

Neexistující centrální registr mikročipů psů se snaží alespoň částečně nahradit Nový Jičín. Pejskařům nabídl vlastní databázi. Chovatelé mohou bezplatně zaregistrovat číslo čipu na finančním odboru, kde své zvíře běžně hlásí do evidence poplatků.

V Novém Jičíně je na základě uhrazeného místního poplatku evidováno téměř dva tisíce psů. Jejich majitelé si teď mohou číselný údaj z povinného čipu svého zvířete nechat zdarma zapsat do této databáze finančního odboru. 

”Je to reakce města na na absenci celostátního registru. Snažíme se pomoci majitelům psů, a to tak, že při platbě za svého psa mohou nahlásit patnáctimístný čip a ten bude spárován s údaji majitele psů,” uvedl Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína.

Informaci, kam mohou místní chovatelé nahlásit číslo mikročipu, už ve své ordinaci vyvěsil veterinární lékař Milan Šturm, který dal na radnici impuls k realizaci této služby.

“Našli jsme řešení, které je alespoň částečně suplující tu neexistující službu státu, kterou si občané de facto zaplatili tím očipováním svého pejska,” podotkl Milan Šturm, veterinární lékař Nový Jičín.

V loňském roce strážníci odchytili na území Nového Jičína zhruba 70 psů. Předat majitelům se je dařilo zejména díky sociálním sítím. Registr města jen vítají. 

“Určitě to pomůže, samozřejmě se bude jednat jen o psy místních občanů, ale stoprocentně můžu potvrdit, že nám to pomůže,” reagoval Daniel Rýdel, ředitel MP Nový Jičín. 

Od 1. ledna musí být ze zákona každý pes označen mikročipem. Stát už ale nezajistil jednotnou databázi, která by vedla jejich evidenci.  Naopak, objevila se řada komerčních registrů. Ten centrální by měl být do dvou let. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy