Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Chybí více než tisíc parkovacích míst

V bytové zástavbě chybí více než tisíc parkovacích míst. Vyplynulo to ze studie, kterou město nechalo zpracovat odbornou firmou. Ta zároveň předložila i návrhy řešení. Lidé si je mohli vyslechnout na veřejném projednání.

Koncepci parkování zpracovává město od loňského podzimu. Těsně před finalizací odprezentovalo tento strategický dokument veřejnosti. 

“Speciálně mě zajímá ulice Dlouhá, tam je to kritické,” prozradil jeden z účastníků veřejného projednání. “Loučka má obrovské sídliště, kde je velký problém s parkováním, tak se jdu zeptat, jestli někdo někdy tuto záležitost bude řešit,” přidal se další Novojičíňák.   

Právě parkování v sídlištích je největším problémem, pro odstavení vozidel chybí více než 1 100 míst, zejména v lokalitě sídliště Dlouhá a v Loučce na Lani. 

“Je tam navržena úprava v rámci revitalizace sídliště. Na Lani uvažujeme s předlážděním, tam by mělo vzniknout asi dvacet nových míst,” podotkl Petr Macejka, zpracovatel koncepce parkování.  

Další přetíženou oblastí je sídliště Dvořákova. Někteří zdejší řidiči využívají k parkování hliněnou plochu u ulice Bezručova. Tady město počítá se zástavbou a je to jedno z míst, kde by v budoucnu mohl být i parkovací dům. 

Nová odstavná místa se ale dle zpracovatele koncepce dají v bytové zástavbě určitě najít. Třeba povolením parkování  v částech ulic, kde to dnes dopravní předpisy zakazují, nicméně tam řidiči stejně parkují. 

“Místní úpravou, dopravním značením, můžeme velkou část vyznačit a tím legalizovat ten stav, který tu dneska je,” podotkl Petr Macejka.  

Naopak, jak průzkum v rámci koncepce ukázal, v centru výraznější problémy nejsou. Navíc město plánuje zřídit parkoviště s kapacitou téměř 130 míst v bývalém areálu pošty na Hoblíkové ulici. 

Dalším bolestným místem jsou ovšem parkovací automaty, staré více než 20 let. Jejich provoz provází časté výpadky. Také jejich obnova je předmětem zpracované koncepce. Přípravu nákupu nových přístrojů a systémů dostaly za úkol technické služby. 

“Zvažujeme samozřejmě zachování hotovostní platby, následně bychom chtěli umožnit platby bezkontaktní platební kartou a jako nový přídavek bychom chtěli zajistit aplikaci pro platbu prostřednictvím bankovního spojení,” sdělil Pavel Tichý, ředitel TS Nový Jičín.

Jak dále Pavel Tichý připustil, změnit se může i rozmístění automatů. Zpracovatel koncepce například navrhl úplně odstranit tři platební přístroje při vjezdu do městské památkové rezervace, jejichž tržby představují dohromady zhruba 23 tisíc korun ročně. 

O těchto a dalších návrzích, které ze strategického dokumentu vzejdou, rozhodne vedení radnice.  

“Ke konci únor aby mělo být odevzdáno celé dílo, ze kterého vzejde i akční plán, jehož součástí bude i soupiska jednotlivých návrhů, včetně nacenění. A pak bude na vedení města, jak rozhodne, v jakém pořadí bude a které bude realizovat,” uzavřela Lucie Hrdličková, koordinátorka Zdravého města Nový Jičín.

Celá koncepce parkování, tak jak byla prezentována občanům v aule radnice, je zveřejněna na webu města.   

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy