Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Konec masopustu ohlásila veselice na náměstí

Období masopustního veselí je tady a užít si jej mohli i lidé v centru Nového Jičína. Nechyběl průvod maškar, lidový jarmark a soutěž o nejchutnější regionální paštiku.

Masopustní veselice je po adventních trzích první akcí, která oživuje centrum Nového Jičína. Tuto lidovou tradici zavedlo i do města Návštěvnické centrum. Program se odehrává v duchu zábavy a hodování. 

“Je to o tom, aby i lidé ve městě a především i děti, které jsou z města, měli možnost vidět ty tradice, které probíhaly za dob našich babiček na vesnicích,” uvedla Hana Rolná, Návštěvnické centrum Nový Jičín - Město klobouků.

“Jsem velice rád, že poslední dobou, se tato tradice,která je v podstatě taková národní, se šíří i do těch větších a velkých měst,” podotkl Rudolf Polzer, Starojická historická společnost.

“Moc se mi to líbí, jsem úplně nadšená,” reagovala jedna z návštěvnic akce. “Je to prima,” pousmál se starší pán. “Pěkné, příjemné zpestření a pro nás matky alespoň důvod vylézt, i když není optimální počasí,” přidala se mladá žena. 

V masopustním průvody šly všechny typické masky, nechyběla figura Pohřebenáče nebo-li Slamáka, který symbolizuje jaro, plodnost a úrodu, dále také Smrťáka s kosou, ten naopak představuje odcházející zimu. Lidovou taškařici provází i medvěd, se kterým ženy tancují a muži se předhánějí v tom, kdo jej přepere. 

“Mám na sobě masku policajta, který udává tón a řád masopustnímu průvodu,” ukázal  zástupce Starojická historická společnost.  

Lidé také mohli projít jarmarkem a degustací rozhodnout o nejlepší paštice regionálního řezníka. Vyhrála ta z Mořkova.

Masopust je období veselí, které začíná 6. ledna a trvá až do masopustního úterý, což je v letošním roce 25. února. 

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy