Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nálezů použitých jehel v Novém Jičíně přibývá

V Novém Jičíně vzrostl počet nalezených použitých injekčních stříkaček. Jejich objevy jsou napříč všemi lokalitami města. Podle pracovníků Renarkonu, kteří se drogově závislým věnují, je i tady nejoblíbenější návykovou látkou pervitin.

Místa nálezů injekčních stříkaček v Novém Jičíně zaznamenává městská policie už několik let do mapy. Jak je na ní vidět, značky jsou rozesety po celém městě - a vzrůstá jejich  množství - v loni jich bylo 71. 

“Ve srovnání s rokem 2018 je to nárůst téměř o 30 použitých injekčních stříkaček, takže je to takový obecný fenomén,” podotkl Daniel Rýdel, ředitel MP Nový Jičín. 

Prevencí a léčbou drogově závislých se zabývá společnost Renarkon. I podle jejich zkušeností počet injekčních uživatelů drog mírně stoupá.

“Typický klient, uživatel drog, jako je pervitin, ten je v Novém Jičíně nejvíce zneužívaný,  je většinou muž kolem 26 až 30 let,” uvedl Michal Indruch, terénní pracovník společnosti Renarkon. 

Pracovníci Renarkonu se s narkomany setkávají v terénu, na ulici Sokolovská je dvakrát týdně otevřeno poradenské místo. 

“Základní věc, kterou těm lidem nabízíme, je základní výměnný a poradenský servis. V rámci výměny dostávají stříkačky, vody na ředění a desinfekce,” uvedl terénní pracovník Renarkonu. 

Vše ale funguje na bázi dobrovolnosti, výskytu jehel na území města nelze nijak zabránit. 

“Určitě vyzývám občany a zejména děti, pokud naleznou takovou injekční stříkačku, tak určitě ať se ji nepokouší sami zlikvidovat, ale ať nás přivolají na místo,”  zdůraznil ředitel městské policie. 

Použité jehly jsou nebezpečný odpad, proto mají skončit ve speciálních nádobách na separačních dvorech. 

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy