Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Město zavřelo úřad a zavedlo linku pro mimořádnou pomoc

Kvůli hrozbě koronaviru přistoupil Nový Jičín k dalším opatřením. Pro veřejnost uzavírá všechny budovy městského úřadu a nabízí pomoc osamělým lidem v karanténě.

Od pondělí 16. března jsou pro veřejnost uzavřeny všechny budovy Městského úřadu Nový Jičín. Mimořádní opatření přijala radnice na nedělním jednání krizového štábu. 

“Městský úřad je pro veřejnost neprodyšně uzavřen až do doby odvolání. Občané mají možnost podání a komunikace elektronickým způsobem a telefonicky,” potvrdil Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína.

“Zaměstnanci jsou na svých pracovištích. My jsme se všechny objednané klienty jsme o situaci vyrozuměl. Samozřejmě neodkladné záležitosti vyřídíme, konkrétně to je třeba vydání občanského průkazu pro člověka, který na jeho základě obdrží důchod,” vysvětlil Josef Solanský, tajemník MěÚ Nový Jičín.   

Radnice zavedla telefonní linku mimořádné pomoci, kterou obsluhují pracovníci městské organizace ProSenior. Lidé v karanténě a osamělí nemohoucí občané si na ni mohou objednat donášku nejnutnějšího nákupu a zajištění nezbytných pochůzek, například do lékárny nebo na poštu. 

“Tato bezplatná služba bude sloužit výhradně osamělým lidem, kteří jsou v izolaci kvůli koronaviru, a lidem, kteří se neobejdou bez pomoci druhé osoby a jejich blízcí se o ně z důvodu karantény nemohou postarat,” uvedl Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína.

Telefonní číslo, které vidíte na obrazovce, je v provozu v pracovních dnech od 8:00 do 15:00 hodin, po dobu trvání nouzového stavu. Maximální cena nákupu může být 500 korun. 

Provozní změny se dotkly také sociálních služeb organizace ProSenior, která pečuje o nemohoucí seniory. 

“Neposkytujeme službu denního stacionáře a nové klienty nepřijímá odlehčovací služba Pohoda. O ty stávající se do lhůty osmi týdnů postaráme,” upřesnil starosta. 

Beze změny zatím funguje terénní sociální služba. V případě potřeby by ji měli doplnit dobrovolníci z ADRY: Stále jezdí také Baby a senior taxi, ovšem jízdy jsou omezeny pouze na nutné odvozy k lékařům. 

“Co se týče městské hromadné dopravy, tak k omezení jízdních řádů nedochází. Vyzýváme lidi, aby cestování hromadnou dopravou omezili. Abychom chránili řidiče, dohodli jsme se s dopravcem na tom,  že nástup do autobusu bude umožněn pouze zadními dveřmi. Další informace budou na vyvěšeny na autobusech,” přidal informace Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína. 

Od 16. března město také uzavřelo informační centrum a všechny mateřské školy.  Pravděpodobně ale jednu z mateřinek otevře, aby bylo zajištěno hlídání dětí pro pracovníky zdravotnických zařízení a záchranářských složek. 

“Vyšlo nám vstříc i nařízení vlády, které nařizuje hejtmanům toto řešit. Domlouváme, která školka bude otevřena,” doplnil místostarosta.

Kvůli epidemiologické situaci je také omezen přístup do areálu nemocnice v Novém Jičíně. Všem příchozím je měřena teplota a nemocnice vyzývá občany, aby zvážili nutnost vyšetření, dle závažnosti zdravotního stavu.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků