Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Před smrtícími nákazami byla nejlepší obranou hygiena

V době epidemie koronaviru historik Radek Polách připomněl i mnohem horší okamžiky, kterým lidé v minulosti čelil. Byly to nákazy cholery, tyfu a zejména morové rány. Před těmi chrání Nový Jičín už 310 let mariánský sloup.

Významnou památkou historického centra města je mariánský morový sloup. Připomíná vlny smrtící nákazy, které Nový Jičín v minulosti několikrát zasáhly. Ta nejhorší přišla před 340 lety.

Radek Polách, historik: “Velmi silná byla v roce 1680, kdy se na místě uprostřed tohoto náměstí hromadila těla mrtvých, nakažených na základě morové epidemie.

Manželé Tomáš a Judita Štircníkovi se tehdy rozhodli věnovat městu peníze na postavení mariánského sloupu, který měl Nový Jičín chránit před dalšími morovými epidemiemi. Vysvěcen byl v roce 1710 - před 310 lety.

Sloup zdobí sochy světců, patronů boje proti moru - Jana Nepomuckého, sv. Floriána, sv. Rocha a Jana Sarkandera.

Radek Polách, historik: “Bohužel tento morový sloup nezabránil příchodu další morové epidemie o pět let později v roce 1715. Město zasáhla obrovská morová rána. Tehdy zde podle odhadu historiků žilo kolem 2 700 obyvatel a každý den umíral jeden člověk.”

Nakažení lidé byli převáženi do lazaretu na dnešním Lamberku, kde působil ranhojič a lazebník Ignác Mittel . Sám také nakonec morové ráně podlehl. Později zde byla postavena morová kaple, kde byl umístěn pamětní kámen připomínající tohoto lékaře.

V průběhu let pak následovaly další nákazy, například skvrnitého tyfu nebo na počátku 19. století cholera. Už tehdy ale lékaři přišli na to, že nejlepší obranou je hygiena.

Radek Polách, historik: “I proto se město rozhodlo v roce 1887 k přípravě budování vodovodního řádu, tak aby bylo pravidelně zásobováno pitnou vodou. V roce 1892 byl vodovodní řád otevřen. Souběžně s tím byla na sklonku 80. let 19. století vystavěna novojičínská nemocnice, tehdejší Rudolfův špitál."

Nicméně vypukla 1. světová válka a s ní přišly další epidemie - opět cholera, tyfus nebo záškrt.

Radek Polách, historik: “Ty nejhorší epidemie vznikají, když vypukne válka. Války s sebou vždy přinesly to nejhorší a mnoho a mnoho milionů mrtvých lidí.”
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy