Rodák z nedalekých Tylovic u Rožnova pod Radhoštěm, Bedřich Fojtášek, vystudoval litografii a grafiku. Dlouhá léta pracoval v pražské tiskárně bankovek. Od jeho úmrtí letos uplynulo 30 let.
Zmíněná bankovka z období protektorátu obsahuje Fojtáškovu kresbu s motivem Hradčan, Karlova mostu a legendárního Bruncvíka. Na rubové straně je vidět jeho florální design.
Jeho rukopis nacházíme na bankovkách zhruba od 2. poloviny 30. let, posledním platidlem, na kterém se výrazně podílel, je mnohým ještě známá desetikoruna z roku 1960. Autorkou lícní strany je Mária Medvecká, na rubové straně je Fojtáškovo ztvárnění Oravské přehrady. Zajímavostí je, že původně tu místo vodního díla navrhoval mísu s ovocem a slunečnicemi.
Tiskárna bankovek v době socialistického Československa také vyráběla platidla pro některé tzv. spřátelené země. Bedřich Fojtášek je tak například podepsán pod desetifrankovkou pro Africkou Quinou a pracoval i na emisích pro Kubu. Později se rovněž věnoval tvorbě losů.
Výstava se zrodila ve spolupráci se Státním tiskárnou cenin. Kromě bankovek prezentuje také volnou tvorbu Bedřicha Fojtáška - krajiny, architektonická zákoutí a figurální kresbu. Otevřena bude v Žerotínském zámku do konce října.