Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Rytířský sál zámku je plný bankovek

Rytířský sál Žerotínského zámku je plný bankovek. Jsou součástí výstavy s názvem Dílo, které platilo. Vitríny tu střeží tajuplný svět výroby papírových platidel, která jsou spojena s osobností Bedřicha Fojtáška.

Rodák z nedalekých Tylovic u Rožnova pod Radhoštěm, Bedřich Fojtášek, vystudoval litografii a grafiku. Dlouhá léta pracoval v pražské tiskárně bankovek. Od jeho úmrtí letos uplynulo 30 let.

Pavel Stabrava, kurátor Muzea Novojičínska: “Působil v oddělení litografie od roku 1935 v tiskárně bankovek. Byl zodpovědný za celkový design papírových platidel, a také se na mnohých podílel různými kreslířskými prvky, v některých případech se uplatnil vlastním obrazovým motivem. To bylo zejména na stokoruně z roku 1940.”

Zmíněná bankovka z období protektorátu obsahuje Fojtáškovu kresbu s motivem Hradčan, Karlova mostu a legendárního Bruncvíka. Na rubové straně je vidět jeho florální design.

Pavel Stabrava, kurátor Muzea Novojičínska: “Druhá nejvýznamnější bankovková realizace Bedřicha Fojtáška je už z doby těsně po osvobození, kdy v roce 1945 vznikala dvoutisícová bankovka a na ní je zadní rubová strana s motivem Národního divadla kompletně autorským dílem Bedřicha Fojtáška.”

Jeho rukopis nacházíme na bankovkách zhruba od 2. poloviny 30. let, posledním platidlem, na kterém se výrazně podílel, je mnohým ještě známá desetikoruna z roku 1960. Autorkou lícní strany je Mária Medvecká, na rubové straně je Fojtáškovo ztvárnění Oravské přehrady. Zajímavostí je, že původně tu místo vodního díla navrhoval mísu s ovocem a slunečnicemi.

Tiskárna bankovek v době socialistického Československa také vyráběla platidla pro některé tzv. spřátelené země. Bedřich Fojtášek je tak například podepsán pod desetifrankovkou pro Africkou Quinou a pracoval i na emisích pro Kubu. Později se rovněž věnoval tvorbě losů.

Výstava se zrodila ve spolupráci se Státním tiskárnou cenin. Kromě bankovek prezentuje také volnou tvorbu Bedřicha Fojtáška - krajiny, architektonická zákoutí a figurální kresbu. Otevřena bude v Žerotínském zámku do konce října.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy