Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nový Jičín chce reagovat na sucho a povodně, připravuje adaptační opatření

Katalog adaptačních opatření, který bude obsahovat doporučení ke zmírnění dopadů klimatických změn na život ve městě, připravuje už rok novojičínská radnice. Zájemci si jeho finální podobu přišli vyslechnout na veřejné projednání.

Jak co nejlépe zvládat hrozbu povodní, sucha nebo jiné extrémní projevy počasí na území Nového Jičína. Seznam odborných doporučení obsahuje připravovaný Katalog adaptačních opatření. Vyslechnout si jeho finální podobu přišla do auly radnice i veřejnost. 

účastník veřejného projednání: “Jsem hrozně ráda, že město vůbec něco takového řeší.”
účastník veřejného projednání: “Jsem rodilý Novojičíňák, tak mi není lhostejný osud Nového Jičína.”
Viktor Třebický, společnost CI2, spoluautor katalogu: “Když řeknu sucho nebo zvyšování teplot, tak samozřejmě asi každého napadne, že opatřením je stín nebo zastínění. Ale třeba i změna barvy střechy. Tmavá střecha znamená, že v podkroví je velmi teplo. Když se změní barva střechy nebo se udělá zelené střecha, tak se teplota sníží až o deset stupňů.”

Zadržet vodu v krajině pomohou například parkovací plochy s polopropustnou dlažbou nebo vybudování tzv. průlehů ve svazích.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Důležité je, že v rámci zpracování katalogu chceme sáhnout i do směrnic města, tak aby se do budoucna automaticky počítalo s tím, že když se například staví nebo opravuje budova, tak aby se udělala například retenční nádrž, která bude sbírat dešťovou vodu.”

Na základě odborného dokumentu se bude radnice snažit také znovu otevřít otázku vysázení stromů na historickém náměstí, což je dle satelitních snímků nejteplejší místo ve městě. Nicméně tento zásah nepodporuje Národní památkový ústav.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy