Tradicí městské slavnosti bylo léta její zahájení první pátek v září na Staré poště, a to formou vernisáže výstavy, která odhalovala historické téma slavnosti. Největší kulturní akce města se ale letos nekoná, výstava ano.
Připomínat bude, že před 400 lety, v roce 1620, byl Nový Jičín povýšen na královské město.
Expozice se tedy jmenuje příznačně Královské dostaveníčko a dále připomíná všechny členy různých panovnických rodů, kteří do města zavítali.
Radek Polách, autor výstavy, Muzeum Novojičínska: “Již tím prvním byl sám český král Jan Lucemburský, který v roce 1313 udělil Novému Jičínu mýtné právo. Byl to první král, který se zapsal dějin města, do jeho první písemné zmínky.”
Další osobnosti na sebe nenechaly dlouho čekat, zejména to byli příslušníci královské rodiny Habsburků.
Jaroslav Zezulčík, historik a kastelán Zámku Kunín: “Zcela jistě návštěva panovníka je ta top návštěva, a to je návštěva císaře Josefa II. Návštěva toho nejznámějšího císaře, Františka Josefa I., se Novému Jičínu vyhla. Novojičínští vždy museli cestovat do Suchdolu nad Odrou, kudy po železnici projížděl.”
Radek Polách, autor výstavy, Muzeum Novojičínska: ”Jedním z těch nejvýznamnějších byl arcivévoda František Karel, což byl otec císaře Františka Josefa I., který zde posvačil malou svačinku na vidličku v hostinci U zeleného stromu. Další významnou návštěvou v 19. století byl car Alexandr. V průběhu napoleonských válek navštívil právě budovu Staré pošty, kde se výstava koná, a ochutnal zde proslavené klobásy, které se od té doby začaly nazývat Alexandrovy klobásy.”
Zajímavostí je, že tyto výjimečné návštěvy pokračují i ve století 21.
Jaroslav Zezulčík, historik a kastelán Zámku Kunín: “Nový Jičín navštěvoval přímý potomek císaře Františka Josefa I., jeho osvícenost hrabě František Josef Waldburg-Zeil, majitel paláce v Hohenemsu.”
Spočítat kolik vzácných hostů celkem město přivítalo mohou lidé na výstavě do konce září. Zároveň zde uvidí také unikátní listiny, které se váží k dějinám Nového Jičína, zapůjčené ze státního okresního archivu.